Periskop: Papežská komise má chránit děti před kněžími

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 5. 12. 2013 15:19
Čtvrtek 5. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Za ochranu dětí

Papež František chce vytvořit komisi, která mu bude radit, jak ochránit děti před sexuálním zneužíváním duchovními a jak pomoci obětem takového jednání.

Navrhnout by kromě opatření k ochraně dětí mohla například i výchovné programy pro duchovní, seminaristy a učitele náboženství.

Na závěr jednání papežova osmičlenného poradního sboru kardinálů, který připravuje zásadní reformu úředního aparátu katolické církve, to oznámil  bostonský kardinál Sean O'Malley.

Tymošenková žádá o sankce

Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková ve čtvrtek vyzvala USA a Evropskou unii, aby zavedly sankce proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi a jeho rodině.

Má jít o odpovědi na násilné rozehnání sobotní demonstrace za sblížení se Západem.

"Přesně zacílené sankce proti Janukovyčovi a jeho rodině jsou jediná řeč, které (Janukovyč) rozumí," uvedla Tymošenková podle agentury Interfax.

 

Policie si vynutila vyšší platy

Argentinští policisté v provincii Córdoba si stávkou vynutili výrazné zvýšení platů. Úřady jim podle webu britské zpravodajské stanice BBC slíbily přes 1600 dolarů (32 300 korun) čistého měsíčně.

Úřady jim ustoupily poté, co policejní nepřítomnosti v ulicích využily gangy k vykradení více než tisícovky obchodů.

 

Přestřelka s ozbrojenci

Při přestřelce ozbrojené skupiny s policií v Nikaragui zemřelo ve středu šest ozbrojenců a čtyři policisté, další dva lidé byli zraněni.

Podle úřadů zasahovali policisté proti ozbrojenému přepadení, nevládní organizace ANPDH však tvrdí, že šlo o střet s protivládními povstalci, uvedla agentura AP. Střet se odehrál ve městě Ayapal v severní části země.

Příměří? Král slaví narozeniny

V ulicích thajské metropole Bangkoku zavládl klid. Důvodem pro krátkodobé přerušení masivních protivládních demonstrací jsou narozeniny krále.

Pchúmipchon Adundét právě dnes slaví 86. narozeniny. Na trůn usedl už 9. června 1946.

Britské sperma do Číny

Britská delegace sklízí na návštěvě Číny nečekané úspěchy. Tedy přinejmenším její obchodní část. Podařilo se uzavřít dohodu na vývoz prasečího spermatu za 45 milionů liber ročně.

A rozjela se i jednání o vývozu vepřových nožiček, které jsou v zemi středu považovány za delikatesu.

Potkali se u Hercegszántó

Maďarští celníci spatřili u hranic se Srbskem medvěda. V těchto nížinných končinách se přitom tyto šelmy nevyskytují, napsala ČTK.

Šelmu zachytila infračervená kamera u obce Hercegszántó. "Byl vyslán hlídkový vůz, aby to prošetřil a potvrdil, že jde skutečně o medvěda," uvedla místní policie.

Kulohlavci u Floridy

Záchranáři bojují o život desítek kulohlavců, kteří uvízli na mělčině u floridského národního parku Everglades. Šest z 50 kytovců už uhynulo, další čtyři museli utratit.

Velryby uvízly v odlehlé oblasti nedaleko pláže Highland na západním okraji Everglades a asi 30 kilometrů východně od oblasti, kde běžně žijí.

Dostat se k nim z nejbližšího mola trvá lodí více než hodinu a v oblasti není signál pro mobilní telefony, což snahu o záchranu ještě komplikuje, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy