Periskop: Neuteču, dušuje se Krejčíř. A nabízí 100 000

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
2. 12. 2013 15:37
Pondělí 2. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Já a utéct? Ale kdeže...

Pondělní hemžení u soudní budovy v johannesburské čtvrti Palm Ridge opět připomínalo manévry. Zátarasy i přísné kontroly, to vše kvůli jihoafrické "celebritě" - Radovanu Krejčířovi.

Uprchlík českého původu (se seychelským pasem) tam žádal o propuštění na kauci. Nabídl kauci 50 000 randů (v přepočtu asi 100 000 Kč) a slíbil, že by jistojistě neutekl ze země.

Rozhodnutí má přijít ve středu. Periskop k tomu poznamenává, že soudce by se mohl v mezičase poptat Čechů, jak Krejčíř rád čeká na verdikt justice.

Ať sněží

Devětadvacetiletý Serge Vorobyov neměl dobrý den. Mezi lidi v nákupním středisku v minnesotském Bloomingtonu rozházel tisíc dolarových bankovek.

Byly to poslední peníze, které měl. Rozvádí se, a tak si prý chtěl předplatit štěstí. Policie ovšem pro jeho počínání neměla moc pochopení, a tak skončil na policejní služebně.

Fico otálí

Je považován za hlavního favorita blížících se prezidentských voleb, přesto stále neřekl, zda se bude o post hlavy státu ucházet.

A jasno podle všeho nebude ani po víkendovém sjezdu jeho partaje. Slovenský Smer-SD totiž podle svého předsedy a premiéra Roberta Fica pouze vedení strany pověří výběrem kandidáta.

"Důvodem je strach uvnitř Smeru-SD, že by po odchodu Fica došlo ke snížení preferencí a k rozporům uvnitř strany," líčí důvody tápání politolog Ján Baránek z agentury Polis.

HIV pozitivních přibývá

HIV pozitivních v Íránu přibývá. Za posledních deset let vzrostl jejich počet devítinásobně.

V 80milionové zemi je registrováno kolem 27 000 nemocných, ale odhady hovoří až o 100 000 nakažených.

Dvacet tisíc marnotratných

S byrokracií bojují zřejmě všude na světě. Čína podle agentury Reuters potrestala na 20 000 úředníků, kteří byli marnotratní.

Tisícovky z nich nadužívali služební auta, další pro změnu pořádali nákladné ceremonie. A co další? Ty čekalo pokárání za "malou snaživost a průměrné výkony".

Připoutejte se, prosím

Just another day in Middle-earth
Just another day in Middle-earth | Video:

Středozem je blíže, než si myslíte. Právě odkazem na slavné knihy J. R. R. Tolkiena lákají cestující novozélandské aerolinky.

V pondělí dokonce představily letadla, na nichž je vyobrazen velký obraz draka Šmaka z druhého dílu filmové trilogie Hobit. Ta má premiéru právě dnes. Samozřejmě nechybí ani video.

Letecká společnost popularity snímků režiséra Petera Jacksona využila už na začátku tisíciletí, kdy šla do kin trilogie Pán prstenů.

Zlobivý školák Lennon

Lidé jsou ochotni zaplatit takřka za cokoliv, co je spojeno se členy The Beatles. Dvojnásobně to platí v případě Johna Lennona.

Školní záznamy, které líčí pubescentní prohřešky "třídního komika", se tak v online aukci v Británii vydražily za téměř 8500 liber (asi 281 000 korun) za kus.

Ze dvou listů vyplývá, že dostával tresty za rvačky ve třídě či "absolutní nezájem" o výuku.

Tragédie v nelegální továrně

Sedm mrtvých a tři zraněné si vyžádal nedělní požár oděvního závodu u italského města Prato.

Plameny usmrtily dělníky v nelegální ubytovně v továrně čínských majitelů, informovala agentura Reuters. Podle místních médií bylo v malých lepenkových kójích nad skladem ubytováno 11 lidí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy