Periskop: Kapitán Costy Concordie radil, jak zvládat paniku

Přenos skončil
Středa 6. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Kapitán přednášel o zvládání paniky

Kapitán výletní lodě Costa Concordia, která před více než dvěma lety havarovala u toskánského ostrova Giglio, na konci července přednášel studentům lékařské fakulty v Římě na téma zvládání paniky.

"Byl jsem pozván jako odborník, vím, jak se v takových případech chovat," hájil Schettino své vystoupení, kdy studentům psychopatologie údajně popisoval průběh nehody a postupy, které je potřeba dodržovat.

Profesor, který kapitána do výuky pozval, se prý již zodpovídá před etickou komisí vysoké školy.

Parlament chce znovu zakročit proti homosexuálům

Ugandský parlament se chce pokusit znovu zavést zákon namířený proti homosexuálům, který minulý týden zrušil tamní ústavní soud.

Soud zákon anuloval, protože parlamentem údajně prošel i přesto, že nebyl přítomen potřebný počet poslanců, napsala agentura Reuters. V únoru ho podepsal prezident Yoweri Museveni.

Zákon, který vzbuzuje v západních zemích pobouření, ukládal za styk osob stejného pohlaví "za přitěžujících okolností" až doživotní vězení.

Muslimské milice proti mezinárodní misi

Při střetech muslimských milic a vojáků mezinárodní mise zemřelo ve Středoafrické republice nejméně 53 lidí. Na účastníky mise zaútočili bojovníci milic Séléka poblíž města Batangafo severně od metropole Bangui.

Zahynulo 50 muslimských povstalců a tři afričtí vojáci. Podle očitých svědků však střelbě podlehlo i několik civilistů.

Středoafrickou republiku sužuje násilí od loňského březnového převratu, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou, který se poté prohlásil prvním muslimským prezidentem. Pod tlakem ale musel odstoupit.

Foto: Reuters

Přeplavala řeku, aby mohla porodit

Neuvěřitelný výkon dokázala indická žena, která v devátém měsíci těhotenství přeplavala téměř kilometr širokou rozvodněnou řeku, aby mohla porodit v nemocnici.

Při překonávání toku jí pomáhal otec, bratr a několik bratranců. K nadlehčení použila také vysušené dýně.

Lékaři, kteří ji vyšetřili v nemocnici v Kekkeře, potvrdili, že se na ní odvážná plavba nijak nepodepsala. V pořádku je také její dítě, které by se mělo narodit za 20 až 25 dní.

Foto: Reuters

Mužům s plnovousem vstup zakázán

Úřady v čínském třísettisícovém městě Kche-la-ma-tchaj zakázali ženám v šátcích a mužům s dlouhými plnovousy cestovat autobusem. Ujgurskou autonomní oblasti Sin-ťiang, ve které město leží, přitom obývají muslimští Ujgurové.

Zákaz byl vydán pro pět druhů cestujících: ty, kteří mají na sobě závoj, šátek, džilbáb - tedy volnou dámskou tuniku sahající až na zem, oděvy zdobené půlměsícem a hvězdou, a ty, kteří mají dlouhou bradku.

V Nigérii zemřeli dva lidé na ebolu

V Nigérii zemřeli dva lidé na smrtící virus ebola. Jedním byl občan Libérie, druhým podle dnešní zprávy nigerijská zdravotnice, která se o liberijského pacienta starala. Nigerijské úřady potvrdily sedm případů nakažení tímto virem.

Podle agentury DPA se všichni nigerijští pacienti pravděpodobně nakazili kontaktem s Liberijcem, který zákeřné nemoci podlehl koncem července krátce po příletu do největšího nigerijského města Lagosu.

Foto: Reuters

Policista zastřelil sedm kolegů

Afghánský policista zastřelil v noci na dnešek sedm svých kolegů na policejním stanovišti ve městě Tarín na jihu země.

"Jakmile útočník zabil sedm policistů, ukradl jejich zbraně a uprchl v policejním autě," uvedl podle AP mluvčí provincie Dúst Muhammad Najab. Střelec údajně udržoval styky s islamistickým hnutím Tálibán.

Stalo se tak krátce poté, co ozbrojenec v uniformě afghánské armády obrátil svou zbraň proti zahraničním vojákům ve výcvikové akademii nedaleko metropole Kábulu.

S bojem proti ebole pomůže armáda

Vláda státu Sierra Leone pošle stovky vojáků a policistů do oblastí s nejvyšším výskytem eboly. Mají dohlédnout na to, aby nakažení lidé nepřišli do styku s ostatními.

Prapor 750 vojáků míří do nemocnic v nejpostiženějších oblastech. Úřady také navýšily přítomnost policie v domácnostech, jejichž členové by mohli být nakaženi.

Sierra Leone je centrem epidemie eboly. Nakazilo se zde na 646 lidí, což je nejvíc z afrických států. Viru podlehlo zatím 273 obyvatel země.

Foto: Reuters

Symbolická poprava Izraelců

Starosta města Érpatak na severovýchodě Maďarska symbolicky popravil čelné politiky Izraele.

Pověsil na šibenici figuríny představující izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a někdejšího prezidenta Šimona Perese.

Starosta Mihály Zoltán Orosz novinářům k incidentu řekl, že "židovský stát teroru" se pokouší vyhladit Palestince a že on sám je proti "snahám židozednářství ovládnout svět".

Šéfa radnice, jenž má vazby na krajně pravicovou stranu Jobbik, už kvůli tomu začala vyšetřovat prokuratura.

Foto: Reuters

Boj s depresemi na počítači

Nová studie, o které informuje časopis Nature Communications, tvrdí, že počítačové hry mohou pomoci starším lidem od depresí.

Skupina lidí ve věku 60 až 89 let, na které antidepresiva nezabírala, měla podstatně lepší náladu po čtyřech týdnech, kdy hráli počítačové hry speciálně vytvořené na zlepšení kondice mozku.

Předchozí výzkum už zjistil, že úbytek některých intelektuálních funkcí v pokročilejším věku vede také ke špatné reakci na antidepresiva.

Foto: Thinkstock

Další vykonaný trest smrti

V USA popravili prvního vězně po nevydařené arizonské popravě, při které před dvěma týdny odsouzený vrah umíral skoro dvě hodiny.

Jednalo se o Michaela Worthingtona, jenž byl odsouzen k smrti za znásilnění a vraždu své sousedky při loupeži z roku 1995. 

Muž zemřel krátce po podání smrtící látky. Úřady ve státě Missouri ho prohlásily za mrtvého ve středu krátce po půlnoci. Jeho právníci už dříve žádali o odklad.

Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 6. 8. 2014 14:34
 

Právě se děje

Další zprávy