Periskop: Netlachejte o banalitách, radí vicepremiér ženám

Přenos skončil
Středa 30. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Drahá opilecká rvačka

Rekordní částkou milionem rublů (asi 600 000 korun) potrestal moskevský soud pasažéra společnosti Aeroflot za vynucené přistání.

Muž v opilosti vyvolal na palubě letadla rvačku, která kapitána přiměla otočit stroj a vrátit se zpět na letiště.

Incident se odehrál už předloni, při zpátečním letu rekreantů z Kanárských ostrovů. Vladimir Rachimov si dal pár piv, pak přešel na koňak a nakonec začal po letadle honit manželku, která volala o pomoc.

Opilce přemohli až tři statní muži z řad spolucestujících. Posádka usoudila, že incident ohrožuje bezpečnost letu a vrátila se do Tenerife, kde výtržníka předala místním úřadům.

An Aeroflot Airbus A330 plane heading to the Cuban capital Havana is taxied at Moscow's Sheremetyevo airport June 27, 2013. A Russian passenger plane left Moscow for Havana on Thursday without any sign of former U.S. spy agency contractor Edward Snowden on board, witnesses said. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT) Published: Čer. 27, 2013, 11:24 dop.
An Aeroflot Airbus A330 plane heading to the Cuban capital Havana is taxied at Moscow's Sheremetyevo airport June 27, 2013. A Russian passenger plane left Moscow for Havana on Thursday without any sign of former U.S. spy agency contractor Edward Snowden on board, witnesses said. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT) Published: Čer. 27, 2013, 11:24 dop. | Foto: Reuters

Zveřejněné video útoku

Brigády Kásam, které jsou ozbrojeným křídlem palestinského hnutí Hamas ovládajícího Pásmo Gazy, zveřejnily videozáznam útoku svých bojovníků na izraelské vojáky.

Údajně jde o záběry z pondělního napadení izraelského vojenského stanoviště u kibucu Nachal Oz, při kterém přišlo o život pět vojáků.

Na záběrech jsou vidět palestinští radikálové procházející tunelem vedoucím na území Izraele.

Poté kamera, kterou mají nejspíš upevněnou na helmě, zabírá přestřelku s izraelskými vojáky.

An Israeli soldier looks at a tunnel exposed by the Israeli military, just outside the southern Gaza Strip
An Israeli soldier looks at a tunnel exposed by the Israeli military, just outside the southern Gaza Strip | Foto: Reuters

Muzeum četníků

V četnické stanici v jihofrancouzském přímořském letovisku Saint Tropez vznikne muzeum přibližující světoznámé četnické komedie.

Muzeum se otevře u příležitosti 100. výročí narození francouzského herce Louis de Funese, který v nich ztvárnil hlavní roli.

Četnická stanice, kde sloužil filmový svérázný policista Ludovic Cruchot, je místem, které si turisté v Saint Tropez nejvíce fotografují.

Louis de Funès, Četník ze Saint Tropez
Louis de Funès, Četník ze Saint Tropez | Foto: Manga Films S.L.

Smrtící tlačenice

Nejméně 24 lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění v tlačenici během koncertu v západoafrické Guineji.

Neštěstí se stalo v úterý večer na pláži na severu hlavního města Konakry. Úřady vyhlásily týdenní státní smutek.

Na koncertu byla hlavní hvězdou populární rapová skupina Instinct Killers.

Týdenní státní smutek v zemi platí od úterý. Není zatím známo, co tragédii bezprostředně způsobilo.

Foto: Reuters

Doporučení vicepremiéra

Ženy by se neměly do mobilních telefonů vybavovat o banalitách a hlasitě se smát na veřejnosti.

V prohlášení to řekl místopředseda turecké vlády Bülent Arinç.

Kritizoval také neblahé společenské jevy, k nimž zařadil televizní seriály, jež mládež zaměřují na sex. Lidé by podle něj měli znovu objevit korán a číst si v něm.

Foto: Reuters

Rudí Khmerové před soudem

V Kambodži začal dnes druhý soudní proces se dvěma nejvyššími žijícími vůdci totalitního režimu Rudých Khmerů.

Ideolog režimu Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan jsou již od roku 2011 mezinárodním tribunálem v kambodžské metropoli Phnompenhu souzeni za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Případy jsou řešeny odděleně, aby se soud urychlil. Oba obvinění jsou totiž již staří a je riziko, že zemřou, než bude nad nimi vynesen rozsudek.

Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných
Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných | Foto: Reuters

Ztroskotaná loď s běženci

Při ztroskotání plavidla u pobřeží Libye zahynulo více než 20 běženců a desítky dalších se pohřešují.

Přeživší uvedli, že na palubě bylo zhruba 150 běženců. Loď ztroskotala asi 100 kilometrů východně od libyjské metropole Tripolisu.

Libye je tranzitní zemí do Evropy pro stovky tisíc běženců, z velké většiny Afričanů. Migranti, často původem ze subsaharské Afriky, mají namířeno k nedalekým italským břehům nebo na Maltu.

Pobřežní stráž u Lampedusy, kde se potopila loď se zhruba 500 běženci.
Pobřežní stráž u Lampedusy, kde se potopila loď se zhruba 500 běženci. | Foto: Reuters

Zmizelé notebooky

Z kanceláří mezinárodní policejní organizace Interpol v jihoafrické metropoli Pretorii někdo ukradl pět laptopů, které možná obsahovaly i tajné údaje o vyšetřování Radovana Krejčíře.

Podle zdrojů listu The Sowetan patřil jeden z ukradených notebooků důstojníkovi, který se podílel na vydání Kypřana Jorgose Luky z Kypru do JAR.

Luka je v jedné z kauz spojován s Krejčířem. Mezi dalšími citlivými informacemi v laptopech prý mohly být tajné seznamy svědků a fakta z vyšetřování mezinárodní kriminality.

Foto: Aktuálně.cz
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 30. 7. 2014 11:27
 

Právě se děje

před 36 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy