Periskop: Netlachejte o banalitách, radí vicepremiér ženám

Přenos skončil
Středa 30. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Drahá opilecká rvačka

Rekordní částkou milionem rublů (asi 600 000 korun) potrestal moskevský soud pasažéra společnosti Aeroflot za vynucené přistání.

Muž v opilosti vyvolal na palubě letadla rvačku, která kapitána přiměla otočit stroj a vrátit se zpět na letiště.

Incident se odehrál už předloni, při zpátečním letu rekreantů z Kanárských ostrovů. Vladimir Rachimov si dal pár piv, pak přešel na koňak a nakonec začal po letadle honit manželku, která volala o pomoc.

Opilce přemohli až tři statní muži z řad spolucestujících. Posádka usoudila, že incident ohrožuje bezpečnost letu a vrátila se do Tenerife, kde výtržníka předala místním úřadům.

An Aeroflot Airbus A330 plane heading to the Cuban capital Havana is taxied at Moscow's Sheremetyevo airport June 27, 2013. A Russian passenger plane left Moscow for Havana on Thursday without any sign of former U.S. spy agency contractor Edward Snowden on board, witnesses said. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT) Published: Čer. 27, 2013, 11:24 dop.
An Aeroflot Airbus A330 plane heading to the Cuban capital Havana is taxied at Moscow's Sheremetyevo airport June 27, 2013. A Russian passenger plane left Moscow for Havana on Thursday without any sign of former U.S. spy agency contractor Edward Snowden on board, witnesses said. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT) Published: Čer. 27, 2013, 11:24 dop. | Foto: Reuters

Zveřejněné video útoku

Brigády Kásam, které jsou ozbrojeným křídlem palestinského hnutí Hamas ovládajícího Pásmo Gazy, zveřejnily videozáznam útoku svých bojovníků na izraelské vojáky.

Údajně jde o záběry z pondělního napadení izraelského vojenského stanoviště u kibucu Nachal Oz, při kterém přišlo o život pět vojáků.

Na záběrech jsou vidět palestinští radikálové procházející tunelem vedoucím na území Izraele.

Poté kamera, kterou mají nejspíš upevněnou na helmě, zabírá přestřelku s izraelskými vojáky.

An Israeli soldier looks at a tunnel exposed by the Israeli military, just outside the southern Gaza Strip
An Israeli soldier looks at a tunnel exposed by the Israeli military, just outside the southern Gaza Strip | Foto: Reuters

Muzeum četníků

V četnické stanici v jihofrancouzském přímořském letovisku Saint Tropez vznikne muzeum přibližující světoznámé četnické komedie.

Muzeum se otevře u příležitosti 100. výročí narození francouzského herce Louis de Funese, který v nich ztvárnil hlavní roli.

Četnická stanice, kde sloužil filmový svérázný policista Ludovic Cruchot, je místem, které si turisté v Saint Tropez nejvíce fotografují.

Louis de Funès, Četník ze Saint Tropez
Louis de Funès, Četník ze Saint Tropez | Foto: Manga Films S.L.

Smrtící tlačenice

Nejméně 24 lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění v tlačenici během koncertu v západoafrické Guineji.

Neštěstí se stalo v úterý večer na pláži na severu hlavního města Konakry. Úřady vyhlásily týdenní státní smutek.

Na koncertu byla hlavní hvězdou populární rapová skupina Instinct Killers.

Týdenní státní smutek v zemi platí od úterý. Není zatím známo, co tragédii bezprostředně způsobilo.

Foto: Reuters

Doporučení vicepremiéra

Ženy by se neměly do mobilních telefonů vybavovat o banalitách a hlasitě se smát na veřejnosti.

V prohlášení to řekl místopředseda turecké vlády Bülent Arinç.

Kritizoval také neblahé společenské jevy, k nimž zařadil televizní seriály, jež mládež zaměřují na sex. Lidé by podle něj měli znovu objevit korán a číst si v něm.

Foto: Reuters

Rudí Khmerové před soudem

V Kambodži začal dnes druhý soudní proces se dvěma nejvyššími žijícími vůdci totalitního režimu Rudých Khmerů.

Ideolog režimu Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan jsou již od roku 2011 mezinárodním tribunálem v kambodžské metropoli Phnompenhu souzeni za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Případy jsou řešeny odděleně, aby se soud urychlil. Oba obvinění jsou totiž již staří a je riziko, že zemřou, než bude nad nimi vynesen rozsudek.

Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných
Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných | Foto: Reuters

Ztroskotaná loď s běženci

Při ztroskotání plavidla u pobřeží Libye zahynulo více než 20 běženců a desítky dalších se pohřešují.

Přeživší uvedli, že na palubě bylo zhruba 150 běženců. Loď ztroskotala asi 100 kilometrů východně od libyjské metropole Tripolisu.

Libye je tranzitní zemí do Evropy pro stovky tisíc běženců, z velké většiny Afričanů. Migranti, často původem ze subsaharské Afriky, mají namířeno k nedalekým italským břehům nebo na Maltu.

Pobřežní stráž u Lampedusy, kde se potopila loď se zhruba 500 běženci.
Pobřežní stráž u Lampedusy, kde se potopila loď se zhruba 500 běženci. | Foto: Reuters

Zmizelé notebooky

Z kanceláří mezinárodní policejní organizace Interpol v jihoafrické metropoli Pretorii někdo ukradl pět laptopů, které možná obsahovaly i tajné údaje o vyšetřování Radovana Krejčíře.

Podle zdrojů listu The Sowetan patřil jeden z ukradených notebooků důstojníkovi, který se podílel na vydání Kypřana Jorgose Luky z Kypru do JAR.

Luka je v jedné z kauz spojován s Krejčířem. Mezi dalšími citlivými informacemi v laptopech prý mohly být tajné seznamy svědků a fakta z vyšetřování mezinárodní kriminality.

Foto: Aktuálně.cz
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 30. 7. 2014 11:27
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy