reklama
 
 

Periskop: Papež nechce obrněnce, Turky žádá o obyčejné auto

Aktualizováno 26. 11. 2014 15:50
reklama
Středa 26. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Papež nechce obrněnce, Turky žádá o obyčejné auto

Souhrn událostí

reklama
Turecko

Skromný papež

Papež František chce během své návštěvy Turecka, která začíná v pátek, cestovat v běžném voze typu Fiat Albea a nikoli v obrněném automobilu.

Turecké úřady mu vyhověly jen částečně. Obrněnce zrušily, nicméně mají prý pro hlavu katolické církve připravený jiný luxusnější vůz.

Papežova žádost týkající se dopravy není ničím neobvyklým. František prý žádá představitele hostitelských zemí velmi často, aby mu připravili pouze jednoduché auto, aby tak byl blíže lidem.

USA

Postřelení agenti

U amerického St. Louis byli postřeleni dva agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Podle mluvčí FBI však střelba "přímo" nesouvisela s nynějšími nepokoji, které vyvolal verdikt soudu neobvinit bělošského policistu, jenž na předměstí St. Louis v srpnu zastřelil černošského mladíka.

Izrael

Prezident proti zákonu

Izraelský prezident Reuven Rivlin se zařadil mezi kritiky vlády premiéra Benjamina Netanjahua, která chce prosadit zákon o nové definici Izraele.

Netanjahuův zákon, který má Izrael definovat jako národní stát židovského národa, kritizují i mnozí politici.

Dosavadní návrh zákona sice přiznává "individuální práva všem občanům", avšak "národní práva" pouze Židům. Za tato práva se považuje právo hlásit se ke státním atributům Izraele, tedy vlajce, hymně a také k právu na přistěhování. To by znemožnilo Palestincům z diaspory uplatnit právo na návrat.

Polsko

Zfalšované volby?

Čtvrtina Poláků považuje nedávné místní volby, poznamenané šestidenním zpožděním při zveřejnění výsledků vinou selhání nového počítačového systému, za zfalšované.

Více než tři pětiny jejich krajanů, 62 procent, ale zastávají opačný postoj. Zbytek žádný názor neměl. Vyplývá to ze sociologického průzkumu pro zpravodajskou televizi TVN 24.

Nejvíce křesel překvapivě získala vládní Občanská platforma, ačkoli nejvíce hlasů obdržela hlavní opoziční strana Právo a Spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského. Tyto výsledky Kaczyński označil za zfalšované.

USA

Kuřáků ubývá

Podíl kuřáků na dospělé populaci Spojených států nebyl od zavedení statistik v roce 1965 nikdy tak nízký jako nyní.

Loni poklesl na 17,8 procenta, což je zhruba 42,1 milionu lidí, informovalo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Ještě v roce 2005 bylo v USA 45,1 milionu kuřáků, což představovalo téměř 21procentní podíl. Počet Američanů sahajících po cigaretě se tak snížil přes to, že celkový počet obyvatel rostl.

Pákistán

Nálet v Severním Vazíristánu

Nálet amerického bezpilotního letounu zabil v pákistánské kmenové oblasti v blízkosti hranic s Afghánistánem čtyři údajné povstalce.

Raketa zasáhla komplex v Severním Vazíristánu; oblasti, která je baštou domácích i zahraničních ozbrojenců napojených na teroristickou síť Al-Káida.

Vietnam

1000 mrtvých želv

Vietnamská policie pro ochranu životního prostředí zabavila rekordní úlovek 1000 mrtvých ohrožených mořských želv, které byly připravené k nelegálnímu vývozu do Číny.

"Všechny želvy byly mrtvé," řekl AFP Le Hong Thai z policejní jednotky pro ochranu životního prostředí ministerstva veřejné bezpečnosti. "V Číně měly být zpracovány na umělecké předměty."

autoři: Zahraničí, ČTK | 26. 11. 2014 8:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama