reklama
 
 

Periskop: Biskupka pro anglikány a tango pro papeže

AKTUALIZOVÁNO 17. 12. 2014
Foto: Tomáš Kunc
reklama
Středa 17. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Biskupka pro anglikány a tango pro papeže

Souhrn událostí

reklama
Kuba

Propuštěný Američan

Kuba propustila na svobodu pětašedesátiletého Američana Alana Grosse, kterého kubánský režim zadržoval od roku 2009. Oznámily to zahraniční agentury s odvoláním na americké představitele a média. Podle stanice ABC News se propuštění uskutečnilo v rámci humanitární výměny vězňů.  

Vatikán

Tango pro papeže

Na tradiční papežské audienci se sešly tisíce lidí. Mnoho jich přišlo hlavně slavit jeho narozeniny. Papež má právě dnes 78 let a do Vatikánu od rána proudily davy lidí, aby mu zatančily jeho oblíbené tango.

Hned po promluvě se v poledne náměstím rozlehla hudba, přítomné páry se chopily jeden druhého a začal tanec, v němž František údajně v mládí vynikal.

Velká Británie

První biskupka

Anglikánská církev v Británii jmenovala svou první biskupku, kterou se stala Libby Laneová.

Historický krok, který tamní anglikány velmi rozděluje, ukončuje staletí trvající vedoucí postavení mužů v církvi a přichází 20 let od okamžiku, kdy bylo ženám umožněno, aby v Británii vykonávaly kněžský úřad.

Laneová byla vysvěcena na kněžku v roce 1994 a úřad vykonávala v anglickém městě Blackburn v hrabství Lancashire. Od dubna 2007 je vikářkou v hrabství Cheshire na severozápadě Anglie. Je vdaná a její manžel George je také kněz, slouží jako kaplan na letišti v Manchesteru, uvedla stanice BBC.

EU

Pryč ze seznamu

Soud Evropské unie rozhodl o dočasném vyřazení palestinského hnutí Hamás z unijního seznamu teroristických organizací. Zmrazení finančních prostředků ale i nadále trvá.

K vymazání podle verdiktu došlo na základě formálních nedostatků. Když byli totiž radikálové na seznam v roce 2003 zařazeni, nebylo to na základě zhodnocení činů Hamásu, ale na základě informací z médií, internetu, ale i od USA a Izraele, což soud považuje za nedostatečné.

Japonsko

Párům vstup zakázán

Jedna z restaurací v japonské metropoli Tokiu nebude na Štědrý večer obsluhovat manželské ani partnerské dvojice.

Jejich štěstí by prý totiž mohlo nezadaným zaměstnancům podniku připomínat jejich samotu. Majitel restaurace PiaPia, která se specializuje na těstoviny, proto vyvěsil ve výloze oznámení "Všem párům budeme 24. prosince odmítat vstup, a to bez výjimky!"

Přítomnost partnerských dvojic by rozrušila zaměstnance, kteří musejí na Štědrý večer pracovat. Romantické páry "by způsobily hluboké citové trauma členům našeho personálu", konstatuje se ve zprávě restaurace, která leží na západním předměstí Tokia.

USA

Cosby nebude obžalován

Americký komik Bill Cosby nebude obžalován v souvislosti s obviněním ze sexuálního zneužívání v roce 1974. Ze sexuálního útoku ho na počátku měsíce obvinila Judy Huthová.

Cosby se měl dopustit zneužívání v době, kdy jí bylo jen 15 let. Podle Huthové komik ji a její o rok starší kamarádku opil a pak se s její vynucenou pomocí sám ukájel. O věku obou dívek byl prý informován.

Traumatický zážitek měl způsobit Huthové psychickou újmu, s jejímiž následky se potýká celý dosavadní život.

Bill Cosby Bill Cosby | Foto: YouTube
Bulharsko

Do služeb Islámského státu

V Bulharsku zadrželi tři cizince, kteří směřovali do Turecka a následně se chtěli zapojit do ozbrojeného konfliktu v Sýrii.

Dva Maročani a Brazilec byli zadrženi na hraničním přechodu s Tureckem. Po mužích pátral také Interpol, nyní se pracuje na jejich vydání do Španělska, kde je stíhají kvůli teroristickým trestným činům.

Evropské země se snaží zastavit příliv bojovníků do Sýrie a Iráku, kde islamisté obsadili rozsáhlá území. Jen ze států Evropské unie se k radikálům údajně připojilo na 3000 lidí.

autoři: Zahraničí, ČTK | 17. 12. 2014

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama