Periskop: Váš odchod by mi zlomil srdce, řekl Cameron Skotům

Živě
Středa 10. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Cameron: Zvažte svá rozhodnutí!

Vrcholní politici se ve středu sjeli v Edinburghu, aby společně přesvědčili obyvatele, že existence společného státu si zaslouží ještě šanci. 

"Odtržení Skotska by mi zlomilo srdce," řekl britský premiér David Cameron v Edinburghu. Podle něj by si lidé měli uvědomit, že nejde o rozhodnutí pro dalších pět let, ale pro celé století.

Referendum o skotské nezávislosti se uskuteční 18. září. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

Foto: Thinkstock

Stonehenge obklopovaly další svatyně

Známá stavba Stonehenge v jižní Anglii byla obklopena nejméně dalšími 17 svatyněmi, hlásí archeologové z univerzity v Birminghamu a Bradfordu a z Vídně.

Oblast o rozloze 12 čtverečních kilometrů prozkoumali až do hloubky tří metrů pomocí magnetometru, podzemního radaru a 3D laserového scanneru.

Při skenování půdy odborníci zaměřili i nejrůznější umělé vyvýšeniny, příkopy, pohřebiště a zbytky dřevěných staveb. Jejich význam teprve budou dál zkoumat.

Stonehenge
Stonehenge | Foto: Thinkstock

Šéfkuchaři bojují o právo podávat pečené strnady

Francouzští šéfkuchaři požadují, aby alespoň jednou ročně směli legálně podávat pečené strnady, jednu z nejvybranějších lahůdek.

Strnad zahradní je ve Francii chráněný, a proto ekologové jejich zabíjení kvůli labužnickému požitku neschvalují. Za lov těchto ptáků pytlákům hrozí až rok za mřížemi a tučná pokuta.

K výzvě se připojili i slavní kuchaři Alain Ducasse, Alain Dutournier nebo Jean Coussau.

Foto: Thinkstock, Phenolog / Wiki Commons

Americký nálet v Afghánistánu zabíjel

Čtrnáct lidí, včetně 11 civilistů, prý zahynulo při úterním americkém leteckém útoku na východě Afghánistánu.

Mluvčí koaličních jednotek pod velením Severoatlantické aliance (NATO) Paul Greenberg ale řekl, že při leteckém úderu byl usmrcen jeden ozbrojený bojovník. Afghánský prezidentský úřad však tvrdí, že útok si vyžádal 14 obětí a 13 zranění. 

Hlášená úmrtí civilistů při leteckých útocích NATO jsou opakovaným předmětem sporů mezi afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a Aliancí.

Čína chce vlastní vesmírnou stanici

Čína plánuje umístění vlastní obdoby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze v roce 2022.

„V roce 2018 bychom chtěli na oběžnou dráhu dopravit jádro první čínské vesmírné stanice, jejíž dokončení plánujeme na rok 2022,“ řekl zástupce šéfa čínské agentury pro pilotované vesmírné lety Jang Li-wej.

Čína je po někdejším Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka.

 

ISS - Ilustrační foto.
ISS - Ilustrační foto. | Foto: SpaceX

Japonsko povolilo spustit dva reaktory

Japonský energetický úřad prohlásil za bezpečné dva reaktory jaderné elektrárny Sendai stojící na jihu ostrova Kjúšú.

Zařízení společnosti Kyushu Electric Power jsou tak vůbec prvními, která mohou od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima znovu zahájit provoz, informoval zpravodajský web BBC.

Rozhodnutí regulátora musí potvrdit ještě místní úřady.

Jižnímu Súdánu hrozí hladomor

Jižní Súdán se podle nového varování OSN nachází na pokraji hladomoru.

Nejméně čtyři miliony lidí podle organizace hladoví. UNICEF upozornil, že na podvýživu by do konce tohoto roku mohlo zemřít až 50 000 dětí.

Austrálie zadržela radikály směřující do Sýrie

Australská policie zadržela dva muže, kteří se chystali odjet do Sýrie a bojovat po boku islamistů.

Zadržení Australané se měli rovněž podílet na rekrutování nových islamistických bojovníků a pro teroristy bojující v Iráku a Sýrii vybírali peníze, informovala dnes agentura AP.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jitka Lanšperková
Aktualizováno 10. 9. 2014 16:44
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy