Periskop: Špiclování je OK, myslí si Američané

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
11. 6. 2013 17:03
Úterý 11. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Egyptská učitelka odsouzena za odpor k islámu, žalovaly děti

Foto: Aktuálně.cz

Egyptský soud shledal křesťanskou učitelku vinnou z rouhání a uložil jí pokutu ve výši 100 000 egyptských liber (zhruba 276 000 korun). Dimjana Núrová se provinila tím, že podle svých tří desetiletých žáků při hodinách mluvila o islámu s odporem. Děti si stěžovaly doma a rodiče poté na pedagožku podali žalobu.

Núrová k soudu nepřišla, před budovu se za to dostavili radikální islamisté, kterým se trest zdál příliš mírný.  

Stop pussyriotismu

Foto: Aktuálně.cz

Ruští poslanci nechtějí další Pussy Riot. Státní duma proto schválila zákon o hanobení víry.

Pokud by náhodou někdo chtěl opakovat nápad aktivistek, které v pravoslavném chrámu předvedly loni protiputinovskou modlitbu, hrozí mu až tři roky za katrem.

Z přestupku (za nějž alespoň papírově hrozila jen pokuta v řádu stovek rublů) se totiž podle novely stává trestný čin. Ale vykládejte o pokutě mladým ženám, s nimiž se ruská justice nemazala a poslala je na dva roky do pracovního tábora.

Osvobodí DSK?

Foto: Aktuálně.cz

Čtyřiašedesátiletý Dominique Strauss-Kahn má naději, že se zbaví další hrozby pobytu ve vězení, napsal server France24.

Francouzský žalobce totiž doporučil soudu, aby upustil od obvinění někdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu. Vlivnému politikovi momentálně hrozí až 20 let za mřížemi za údajné napomáhání kuplířství.

Devátý "bulharský Palach"

Foto: Aktuálně.cz

Bulharů, kteří se v posledních měsících zapálili, přibývá. Ve městě Charmanli na jihu země se ráno polil benzinem 59letý muž.

Od únorové vlny masových demonstrací se o sebevraždu upálením pokusilo už devět lidí, sedm z nich zemřelo. Místní média oběti často přirovnávají k Čechovi Janu Palachovi.

Praktiky NSA jsou přijatelné

Foto: Aktuálně.cz

Sledování telefonických hovorů je přijatelným způsobem, jak vláda bojuje s hrozbou terorismu. Podle čerstvého průzkumu organizace Pew Research Center si to myslí 56 % Američanů.

Naproti tomu 41 % lidí s praktikami NSA a FBI, jakými je získávání textů, fotografií či videozáznamů z e-mailů, chatů, komunikací na sociálních sítích či telefonických hovorů po celém světě nesouhlasí.

Názory se tak od doby po útocích z 11. září 2001 příliš nezměnily, poznamenávají sociologové.

Přípravy na Mandelovu smrt

Foto: Aktuálně.cz

Někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela je již čtvrtým dnem v nemocnici. Jak nově informoval úřad současné hlavy státu Jacoba Zumy, leží na jednotce intenzivní péče.

Mandelova rodná vesnice Qunu se podle ČTK mezitím připravuje na možný příliv turistů v případě, že bojovník proti apartheidu zemře.

Foto: Reuters

Zazpíval z vesmíru a jde do důchodu

Foto: Aktuálně.cz

Před odletem na oběžnou dráhu ho znal málokdo, nyní se ale bezesporu řadí k nejslavnějším Kanaďanům světa (dobrá, možná po Céline Dion a Bryanu Adamsovi).

Nyní třiapadesátiletý astronaut Chris Hadfield míří do penze.

A jak poznamenává televize Al-Džazíra: "I když jeho práce byla bez pochyb důležitá, nejvíce ho proslavil klip natočený ve vesmíru."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

16 mrtvých denně

Foto: Aktuálně.cz

Američané jsou nejobéznějším národem planety, alespoň podle statistik. Svoji daň si vybírá nezdravé stravování ve fast-foodech a nestřídmá konzumace sladkých nápojů.

New York nyní oznámil rekordní počet úmrtí spjatých s cukrovkou. Podle serveru NY Daily News kvůli diabetu jen v roce 2011 zemřelo 5695 lidí, tedy 16 denně. Číslo zahrnuje přímá i nepřímá úmrtí, ale i tak je strašidelné.

Pro představu - v mnohamilionovém městě to je 11 procent všech úmrtí. "Máme tu epidemii diabetu," prohlásil zdravotní komisař Thomas Farley.

Jitří policie emoce?

Foto: Aktuálně.cz

Turci už bezmála dva týdny protestují v Ankaře či Istanbulu proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ve městech rostou barikády, policie neváhá nasadit vodní děla a granáty se slzným plynem.

Z druhé strany létají pro změnu kameny či zápalné lahve. A mezi lidmi začaly kolovat zvěsti, že incidenty vyvolávají policisté v civilu, kteří se úspěšně infiltrovali mezi demonstranty.

 

Právě se děje

Další zprávy