Periskop: Sex s Berlusconim? Ale jděte, vypověděla Ruby

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
17. 5. 2013 17:04
Pátek 17. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Striptýz jeptišek, ale ve vší počestnosti

Foto: Aktuálně.cz

Marocká tanečnice Karima Mahrúgová, celému světu známá spíše jako Ruby, vůbec poprvé vystoupila u soudu s italským expremiérem Silviem Berlusconim.

Právě kvůli ní hrozí politikovi dlouhé vězení. Žaloba ho totiž viní, že jí - ještě coby nezletilé - zaplatil za pohlavní styk.

Ruby vysvětlovala, co se odehrávalo v jeho vile. Bujaré večírky prý sice měly erotickou atmosféru, ale "ve vší počestnosti". Vypověděla, že například viděla dívku převlečenou za jeptišku, která se před Berlusconim svlékala do spodního prádla. A samozřejmě bez sexu.

Zda tomu soud uvěří, by mělo být známo do konce května.

Diktátor zemřel

Foto: Aktuálně.cz

Někdejší argentinský diktátor - generál Jorge Videla - zemřel. Vůdce vojenské junty skonal ve vězení, kde si odpykával doživotní trest. Bylo mu 87 let.

Jeho vláda se v letech 1976 až 1981 neblaze proslula systematickým pronásledováním, mučením a vražděním oponentů. Neštítil se ani unášení dětí.

Za vlády Videly a jeho následovníka Reynalda Bignona přišlo o život na 30 tisíc lidí.

Anonymous už nejsou anonymní

Foto: Aktuálně.cz

Italská policie zatkla čtyři členy hacktivistického hnutí Anonymous.

Jak napsala agentura ANSA, podezírá je z útoků na stránky státních úřadů a firem. Neodolaly jim údajně weby Vatikánu či vlády.

V minulosti útokům Anonymous neodolaly například stránky ODS.
V minulosti útokům Anonymous neodolaly například stránky ODS. | Foto: sklad.krtek.net/www.ods.cz

Vyrabovaná nemocnice

Foto: Aktuálně.cz

Pomáhat v neklidných oblastech s sebou nese nemalá rizika. Přesvědčili se o tom pracovníci humanitární organizace Lékaři bez hranic.

Jejich nemocnice v jihosúdánském Piboru byla už pošesté za poslední dva roky vyrabována a zničena. "Zdá se, že útočníci se snažili hlavně zničit zásoby léků, které rozházeli po zemi, a rozřezat a roztrhat stany, ve kterých se skladoval humanitární materiál," vylíčil situaci na místě koordinátor Richard Veerman.

Bez přístupu ke zdravotní péči tak podle něj zůstane na 100 tisíc lidí, jelikož jde o jediné podobné zařízení široko daleko.

Daňová šikana má dalšího viníka

Foto: Aktuálně.cz

Skandál kolem šikany oponentů amerického prezidenta Baracka Obamy bobtná. A ve vedení federální daňové služby IRS obrazně padají hlavy.

Už ve čtvrtek skončil její ředitel Steven Miller, začátkem června se bude poroučet Joseph Grant, šéf oddělení, které má na starosti daňové výjimky, napsal server Politico.

Právě tato divize IRS podle nedávno zveřejněného auditu věnovala v rozporu se zákonem "nepřiměřenou pozornost" konzervativním uskupením, která žádala o status neziskové organizace. Konzervativci tak například museli dodávat seznamy dárců či dobrovolníků.

Podle opozičních republikánů šlo doslova o "hon na čarodějnice".

Jen pro vyvolené, nikoliv ženy

Foto: Aktuálně.cz

Ačkoliv by v blížících se prezidentských volbách chtěly kandidovat tři desítky Íránek, ani jedné z nich se to nakonec zřejmě nepoštěstí.

Jak napsala BBC, takzvaná Rada dohlížitelů, která rozhoduje o seznamech kandidátů, ženská jména před červnovým hlasováním vyškrtá. "Zákon nedovoluje ženám zastávat prezidentský úřad," tvrdí konzervativní klerik Mohammad Jazdí s tím, že žena na kandidátní listině "není dovolena".

Ústava přitom podle znalců připouští dvojí výklad. Celkem se o přízeň voličů po končícím prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi chce ucházet na 600 Íránců.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy