Periskop: Bůh vede, Darwinovi věří desetina Američanů

Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí Michal Žák, Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 17. 2. 2014 13:43
Pondělí 17. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Darwin, nebo bůh?

Kreacionisté mají ve Spojených státech navrch. Jak ukázal průzkum Amerického sdružení pro rozvoj vědy (AAAS), Darwinově evoluční teorii věří bez výhrad jen desetina Američanů.

Zhruba 90 procent z více než 10 000 dotázaných uvedlo, že podle jejich mínění je bůh zcela, nebo alespoň částečně odpovědný za stvoření vesmíru, Země a člověka. Mezi evangelíky to bylo dokonce 97 procent, napsala ČTK.

Na stejné lodi nejsou ani vědci. Jen pětina ze zhruba 600 dotázaných byla přesvědčena, že bůh nemá se vznikem vesmíru nic společného.

Skoti se zlobí

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso pobouřil Skoty svými výroky o případném členství v EU. První ministr Alex Salmond se nechal slyšet, že žádný z členských států EU nenaznačil, že by mohl samostatnému Skotsku členství v Unii odepřít.

Břitce se vyjádřil i k britské měně. "Realitou je, že libra je stejně tak skotská, jako patří zbytku Spojeného království," reagoval pro změnu na výroky ministra financí.

Pervitin, kokain, extáze...

Omamné látky mají nejvíce v oblibě obyvatelé Bratislavy, zjistili slovenští vědci.

Analýza odpadních vod v kanalizaci mimo jiné ukázala, že zatímco na největším sídlišti v Petržalce dominuje pervitin, na levém břehu Dunaje je nejoblíbenější drogou kokain. A o víkendu stouplo množství extáze. Slovenské hlavní město ale v užívání pervitinu dotahuje Piešťany.

Rozbory vody loni provedli i Češi. A zjistili například, že v Praze vede kokain, v Plzni heroin.

Ocenění za Snowdena

Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z The Guardian a Barton Gellman z The Washington Post získali novinářské ocenění za materiály o americké tajné službě NSA, které jim poskytl whistleblower Edward Snowden.

Žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013 převezmou v půli dubna, oznámila Longislandská univerzita.

Konec velitele Syrské svobodné armády

Šéf generálního štábu Syrské svobodné armády (FSA) Sálim Irdis skončil. Vojenské velení syrské opozice ho odvolalo pro "nespokojenost s výsledky v bojích proti režimu prezidenta Bašára Asada".

Podle nejmenovaného zdroje opozičníci Irdisovi vytýkají špatnou distribuci zbraní bojujícím rebelům, chyby ve vedení bojů a přehlížení potřeb vzbouřenců. Na jeho místo nastoupí další dezertér z Asadovy armády - Kásim Saadaddín.

Pěstitelé rýže obklíčili sídlo vlády

Na deset tisíc demonstrantů opět obklíčilo sídlo thajské vlády.

Jak napsala agentura Reuters, notnou část z nich tvoří zemědělci, kteří premiérce Jinglak Šinavatrové vyčítají, že neposkytuje slíbené peníze pěstitelům rýže.

Pohrozili napadením budovy, pokud si s nimi premiérka nepřijde promluvit.

Osmnáct mrtvých

Nepálští záchranáři našli trosky letadla, které zmizelo z radaru v neděli. Nikdo z 18 lidí na palubě nepřežil, napsala agentura AP.

Stroj Twin Otter nepálských aerolinek odstartoval z turistického města Pokhara, kde neplánovaně přistál kvůli doplnění paliva. Několik minut po startu však letadlo ztratilo kontakt s kontrolní věží. Kvůli hustému sněžení a mlze byla během letu špatná viditelnost.

Ztracené potápěčky

Pátrání po sedmi japonských potápěčkách, které zmizely v pátek odpoledne u indonéského ostrova Bali, nekončí. Záchranáři pročesávali moře a pátrali po pěti potápěčkách a jejich dvou instruktorkách celý víkend.

Vše komplikovala skutečnost, že se nepodařilo spojit s firmou, která potápěčkám pronajala loď, a tudíž nemají takové informace, jako jsou barvy jejich neoprenu a kyslíkových lahví.

 

Právě se děje

Další zprávy