Periskop: Čína zatkla zbylé strůjce krvavého útoku

Zahraničí Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí, Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 3. 3. 2014 17:27
Pondělí 3. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Čína zatkla zbylé útočníky

Čínská policie prý zatkla tři zbylé pachatele krvavého sobotního útoku na nádraží v čínském Kchun-mingu.

Masakr, jenž si vyžádal 33 mrtvých a 143 zraněných, podle čínských vyšetřovatelů provedla osmičlenná skupina ujgurských separatistů.

Čínské ministerstvo vnitra dnes podle agentury DPA informovalo, že útok noži provedla osmičlenná teroristická skupina v čele s vůdcem jménem Abdurehim Kurban. Policie už v sobotu při zásahu čtyři členy skupiny zastřelila a jednu členku zranila a zatkla.

Další ranění ve Venezuele

Nejméně 17 lidí utrpělo zranění při dalších střetech mezi demonstranty a policií v Caracasu, uvedly místní úřady.

Kolem 20 tisíc lidí v neděli opět protestovalo proti životním podmínkám v zemi a politice socialistického prezidenta Nicoláse Madura.

Od vypuknutí demonstrací ve Venezuele na začátku února již zahynulo nejméně 18 lidí a dalších téměř 300 utrpělo zranění.

Soud s Krejčířovou odročen

Soud v jihoafrické metropoli Pretorii odročil stání s manželkou vězněného českého podnikatele Radovana Krejčíře na 20. března.

Kateřina Krejčířová je vyšetřovaná kvůli držení kradeného auta před soudem pro hospodářskou kriminalitu.

Krejčířová byla zadržena v pátek u soudu, který zamítl třetí žádost jejího muže o propuštění z vazby na kauci. Syn Denis se pak sám vydal policii.

Chorvatsko a Srbsko se soudí

U Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu začal proces, v němž se Chorvatsko a Srbsko vzájemně obviňují z genocidy během válečného konfliktu v letech 1991-1995.

Jednání má trvat měsíc. Řada právních expertů na obou stranách pochybuje, že obžaloby uspějí.

Chorvatsko podalo žalobu u hlavního soudního orgánu Organizace spojených národů v roce 1999 původně proti tehdejší srbsko-černohorské Jugoslávii. Po jejím rozpadu v roce 2006 zůstalo žalovaným jako nástupnický stát Srbsko.

Přes 100 mrtvých v Nigérii

Během útoků radikálních islamistů a vládních sil v severní Nigérii zemřelo od pátku nejméně 117 lidí.

Při dvou explozích v Maiduguiri, hlavním městě státu Borno, a při ozbrojeném útoku na nedalekou vesnici Mainok v sobotu zemřelo dohromady 97 lidí. Na svědomí je má patrně islamistická sekta Boko Haram.

Dalších dvacet životů si podle senátora státu Borno Aliho Ndumeho vyžádal páteční vojenský nálet na vesnici Daglun, uvedl server BBC s tím, že ministerstvo obrany obvinění popřelo.

Kompenzace pro Haiti?

Expert OSN Gustavo Gallon ve své zprávě o Haiti žádá plnou kompenzaci pro oběti tamní epidemie cholery. Vyjádřil tím nesouhlas s postojem organizace. Ve své zprávě uvedl, že ti, kteří jsou za vypuknutí cholery zodpovědní, by měli být potrestáni.

Důkazy přitom napovídají, že za epidemii, při níž od roku 2010 zemřelo přes 8300 lidí a statisíce dalších se nakazily, mohou právě mírové síly OSN, respektive prosakující kanalizační potrubí v jejich táboře.

OSN by podle Gallona "měla být první, kdo ctí" princip odškodnění pro oběti porušování lidských práv. Organizace nicméně odpovědnost za vypuknutí cholery dosud neuznala a nepřistoupila ani na navrhovanou kompenzaci. Podle ní nelze přesný zdroj choroby určit, uvedl v neděli večer server BBC.

Chorvati mají šachového mistra

Někdejší šachový mistr světa Garri Kasparov se stal Chorvatem. Jak v pondělí oznámilo ministerstvo vnitra, jeden z nejhlasitějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina dostal chorvatský pas už minulý týden.

Na Jadranu se ostatně 50letý opozičník cítí jako doma. Podle deníku Večernji list tráví každé léto ve své vile u Makarské.

Stovky lidí za mřížemi

Americká policie v neděli zatýkala odpůrce obřího ropovodu Keystone XL. Demonstranti se připoutali k plotu Bílého domu a požadovali, aby prezident Barack Obama projekt zamítl.

Stavba za 5,4 miliardy dolarů má vést z kanadské provincie Alberta na středozápad USA, ale vyvolává řadu otázek. Zatímco její stoupenci argumentují tisíci pracovních míst, odpůrci upozorňují na nevratné ekologické změny.

Deset let za ubití blogera

Soud v Káhiře potrestal dva policisty, kteří v roce 2010 ubili k smrti blogera Chálida Saída. Vyměřil jim deset let v žaláři.

Právě Saídova smrt se stala jedním z momentů, který nakonec vyvrcholil takzvaným arabským jarem a svržením prezidenta Husního Mubaraka.

Atentát v soudním komplexu

Dvojice sebevrahů udeřila na soudní komplex v pákistánské metropoli Islámábádu. Atentátníci nejprve do budovy vhodili granáty, posléze odpálili vesty s výbušninou, které měli na sobě.

Zemřelo nejméně 11 lidí, včetně soudce. Dalších 30 Pákistánců bylo zraněno. Útok se odehrál jen dva dny poté, co Pákistánský Tálibán ohlásil jednoměsíční příměří, napsala ČTK.

Nejsdílenější foto historie

Barack Obama je poražen, alespoň na sociálních sítích. Zasloužila se o to Ellen DeGeneres, moderátorka letošního udílení amerických filmových cen Oscar. Její "selfie", kde s ní pózují i hvězdy Hollywoodu, na Twitteru doposud sdílely více než dva miliony lidí.

Obamova fotografie z prezidentských voleb 2012 nasbírala "jen" něco málo přes 780 000 sdílení.

Misionář je na svobodě

Severní Korea vyhostila Australana Johna Shorta, jehož vinila z šíření křesťanství. Pchjongjang ho vinil ze zločinu, jehož se údajně dopustil tím, že rozdával biblické texty nedaleko buddhistického kláštera, a to na výročí narození zesnulého vůdce KLDR Kim Čong-ila 16. února.

Short se musel přiznat a omluvit. "Uvědomuji si, že média ve Spojených státech a v západních zemích, která tvrdí, že KLDR je uzavřená země bez náboženských svobod, jsou nepřesná a chybná," dodal misionář v dokumentu, který podle agentury Reuters používá jazyk severokorejské propagandy.

Princ na "služební cestě"

Malý George, potomek britského prince Williama a jeho manželky Kate, se za měsíc vydá s rodiči na cestu do Austrálie a na Nový Zéland.

Kensingtonský palác, oficiální sídlo páru, informoval, že zřejmě nejsledovanější dítě planety k protinožcům odletí 7. dubna.

Výstava zbraní v neklidném Iráku

Irák o víkendu už třetí rok po sobě hostil mezinárodní výstavu zbraní. Konala se v době, kdy se země snaží získat zbraně, aby posílila armádu v boji proti ozbrojencům, napsala agentura AFP.

"Firmy, které přispěly k výstavě, budou mít prioritu při uzavírání smluv, až dojde na naplňování potřeb ozbrojených sil," řekl úřadující ministr obrany Saadún Dulajmí. Nechyběly firmy z USA, Velké Británie či Číny, dodala ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy