Periskop: Řekové střízliví, nezaměstnanost je rekordní

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
8. 8. 2013 15:28
Čtvrtek 8. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Nezaměstnanost na rekordní výši

Ačkoliv řečtí politici tvrdí, že situace v zemi se zlepšuje, čísla ukazují něco jiného. Nezaměstnanost v květnu totiž vystoupala na rekordních 27,6 procenta.

To je podle statistiků nejvíce od roku 2006, kdy začali údaje zpracovávat současnou metodikou. Země se už šestým rokem nachází v recesi a nepomáhají ani půjčky ve výši stovek miliard eur.

Míra nezaměstnanosti je tak na Peloponéském poloostrově více než dvojnásobná oproti průměru eurozóny, kde bylo v červnu bez práce 12,1 % lidí.

Sebevrah udeřil na pohřbu

Nejméně 38 lidí zabil sebevrah, který zaútočil během pohřbu policisty na jihozápadě Pákistánu. Udeřil ve městě Kvéta v neklidné provincii Balúčistán.

Zatím není jasné, jak k atentátu došlo. Podle AFP se odpálil na policejním komisařství, AP pro změnu informovala, že se smuteční obřad konal pod širým nebem.

A Reuters uvedla, že se sebevrah ve vestě napěchované výbušninami vyhodil do povětří před mešitou, kde policisté čekali, aby se za kolegu pomodlili.

Švýcarský apartheid

Švýcarsko v posledních letech udivuje svět rostoucím odporem k přistěhovalcům.

Nejnověji někteří tamní starostové přišli s plánem, že by žadatelé o azyl měli zapovězen vstup na některá veřejná místa. Hovoří se například o bazénech, knihovnách, ale i kostelech.

Přistěhovalce naopak hodlají umístit do zvláštních středisek, zejména do bývalých kasáren.

"Svědomí Kongresu" proti Obamovi

Případ Edwarda Snowdena nenarušil pouze diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem, ale do značné míry proti sobě staví i americké politiky.

John Lewis, demokrat z Georgie a známý bojovník za lidská práva, v rozhovoru pro britský The Guardian přirovnal uprchlíka k Mahátma Gándhímu. Podobně jako indický duchovní a politický vůdce prý i 30letý whistleblower prosazuje nenásilí a své činy zaštiťuje "vyšším zákonem".

Americký prezident Barack Obama by ale zřejmě s mužem, jehož označil za "svědomí Kongresu USA" nesouhlasil. Kvůli Snowdenovi totiž ve středu zrušil plánovanou schůzku s Vladimirem Putinem.

Imigrantů přibývá

Italská pobřežní stráž zachránila 200 imigrantů ze severní Afriky. Jejich loď se dostala do problémů nedaleko Sicílie.

Zpráva přišla jen den poté, co Itálie přijala stovku běženců, které odmítla Malta, napsala agentura APA.

Rakouská vášeň pro jazyk

Mladí Rakušané si podle agentury APA oblíbili studium severských jazyků.

Důvod? Obdiv k metalovým skupinám, jimž se ve Finsku či Norsku daří. Jen letos se tak na finštinu na Vídeňské univerzitě zapsalo 80 studentů.

Obdobně jsou na tom prý i univerzity v USA či Jižní Americe. Ironií je, že mezi fanoušky populární metalové kapely, jakými jsou Lordi, Nightwish či Children of Bodom, zpívají povětšinou anglicky.

Nejsme na prodej

Poslední týden notně zahýbal americkým mediálním trhem. Majitele mění prestižní The Boston Globe i The Washington Post.

Není proto divu, že vydavatelé přicházejí s ujištěními, že oni prodávat nebudou. Zaměstnance i čtenáře o tom nejnověji ujistil Arthur Sulzberger Jr. z The New York Times Company. Timesy z Nového Yorku podle něj nejsou na prodej.

Ale kdo ví, když stejná společnost za 70 milionů dolarů prodala již zmíněný The Boston Globe.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy