Periskop: Tálibové se bojí armády, začali chodit k holiči

Přenos skončil
Pondělí 7. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Afghánci znají jméno nového prezidenta

V červnovém druhém kole afghánských prezidentských voleb byl podle předběžných výsledků novou hlavou státu zvolen někdejší ministr financí a bývalý ekonom Světové banky Ašraf Ghaní. Afghánská ústřední volební komise dnes oznámila, že získal 56,44 procenta hlasů, zatímco jeho soupeř, exministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, si připsal 43 procent.

Afghánský prezidenstký kandidát Ašraf Ghaní
Afghánský prezidenstký kandidát Ašraf Ghaní | Foto: Reuters

Tálibové u holiče

Holiči na severu Pákistánu prý mají o práci postaráno. Jejich klientelu podle agentury AFP nově tvoří stovky bojovníků hnutí Tálibán, kteří si nechali ostříhat vlasy a oholit vousy, aby unikli před ofenzivou armády.

"Před začátkem operace bezpečnostních sil jsem zkrátil vlasy a bradku více než 700 místních a uzbeckých bojovníků," řekl jeden z holičů ve městě Míranšáh, které je metropolí pákistánského kmenového území Severní Vazíristán.

Panika na koncertě

Tři lidé zemřeli na nedělním koncertě na severním předměstí mexického hlavního města. Další dvě desítky lidí byly se zraněními převezeny do nemocnice.

Panika na akci, již navštívilo na 20 000 lidí, vypukla kvůli potyčce, při které po sobě začala skupina návštěvníků házet lahve. Řada lidí během neřízeného pohybu upadla v davu na zem.

Smrtelné povolání

Čínské uhelné doly patří k nejnebezpečnějším místům pro práci na světě.

Potvrdil to sobotní výbuch důlního plynu na severozápadě země, po němž zůstalo v šachtě 17 mrtvých havířů. Třem lidem se podařilo dostat na povrch.

Strach na Okinawě

Japonské ostrovy Okinawa a Kjúšú se připravují na příchod supertajfunu Neoguri. "Bouře desetiletí", již doprovází vítr dosahující v nárazech síly až 250 kilometrů v hodině, má udeřit v úterý.

Podle meteorologů ještě zesílí, ovšem neměl by dosáhnout síly tajfunu Haiyan, jenž loni zdecimoval Filipíny.

Tragický pád vrtulníku

Nejméně šestnáct vietnamských vojáků zemřelo při pádu vojenského vrtulníku, který se zřítil na obytnou čtvrť na okraji metropole Hanoje.

Vrtulník se zřítil během výcviku časně ráno asi 30 kilometrů západně od centra Hanoje. Místní činitelé neštěstí vyšetřují a zkoumají vzniklé škody. Oficiální činitelé nesdělili, zda nehodu někdo na palubě přežil, ani to, zda byli zabiti nebo zraněni také nějací civilisté.

Sísí kritizuje soud

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí připustil, že červnový verdikt nad novináři katarské televize Al-Džazíra byl příliš přísný a měl záporné ohlasy. Podle vlastních slov by si býval přál, aby novináři byli pouze vyhoštěni ze země.

Soud vyměřil novinářům sedmi- až desetileté tresty za podporu islamistů z Muslimského bratrstva, které je nyní v zemi řazeno k teroristickým organizacím.

Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu
Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu | Foto: Reuters

Čekání na výsledky

Výsledky červnových parlamentních voleb v Libyi budou známy až 20. července, tedy o týden později, než se plánovalo. Volební komise potřebuje více času ke zpracování výsledků, řekl její předseda podle agentury Reuters.

Dodal, že kvůli "nezákonnému jednání" byly anulovány výsledky ze 24 volebních místností. Komise navíc stále ještě čeká, až starý parlament zorganizuje volby v obvodech, kde zůstaly kvůli bezpečnostní situaci volební místnosti v den hlasování uzavřeny.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 7. 7. 2014 17:00
 

Právě se děje

Další zprávy