reklama
 
 

Periskop: Bill Gates dá půl miliardy na boj s malárií

AKTUALIZOVÁNO 3. 11. 2014
Foto: Tomáš Kunc
reklama
Pondělí 3. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Bill Gates dá půl miliardy na boj s malárií

Souhrn událostí

reklama
USA

Bill Gates daruje 500 milionů dolarů na boj proti malárii

Americký filantrop a spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates oznámil, že letos věnuje více než 500 milionů dolarů na boj proti malárii a dalším infekčním nemocem v rozvojovém světě. Stávající epidemii eboly v západní Africe označil za "výzvu k akci".

Na 63. výročním zasedání Americké společnosti pro tropickou medicínu a hygienu v New Orleans Gates podle agentury AFP sdělil, že jeho nadace daruje v roce 2014 přes půl miliardy dolarů "na snížení rizika malárie, zápalu plic, průjmových onemocnění a parazitických infekcí, které jsou hlavními příčinami úmrtí a zdravotního postižení v rozvojových zemích".

Bill Gates Foto: Simon Davis/DFID
Německo

Německá muzea mají umělecká díla, která ukradli nacisté Židům

Německá muzea skrývají ve svých depozitářích umělecká díla, která nacisté ukradli původním židovským vlastníkům, a nechtějí je vrátit dědicům.

V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil týdeník Der Spiegel, to řekl prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder.

"Tato umělecká díla jsou posledními zajatci druhé světové války," řekl Lauder s tím, že podle původních nacistických záznamů bylo židovským majitelům ukradeno na 650 000 uměleckých děl.

Obrazem: Střípky ze života ultra-ortodoxních Židů Ultra-Orthodox Jewish men study at Jerusalem's Mir Yeshiva, the largest Jewish seminary in Israel July 4, 2012. The ultra-Orthodox Jews have gone from being a tiny minority in Israel's mostly secular society to its fastest-growing sector, now about 10 percent of the 7.8 million population. They are exempt from military duty in Israel but draft deferments and state subsidies for the ultra-Orthodox have become a divisive political issue in Israel, where the government must decide a new law by August to ensure more of them do military service. Picture taken July 4, 2012. REUTERS/Ronen Zvulun (JERUSALEM - Tags: POLITICS RELIGION MILITARY EDUCATION) ATTENTION EDITORS - PICTURE 4 OF 21 FOR PACKAGE "ISRAEL'S ULTRA-ORTHODOX". SEARCH "ULTRA-ORTHODOX" FOR ALL PICTURES Published: Čec. 6, 2012, 10 dop. | Foto: Reuters
Nigérie

V Nigérii zabíjel sebevražedný atentátník

Nejméně deset lidí dnes zahynulo na severu Nigérie při sebevražedném bombovém útoku na šíitské oslavy.

K útoku se prozatím nikdo nepřihlásil, v oblasti ale působí islamistická sekta Boko Haram

Útok se odehrál ve městě Potiskum ve spolkovém státě Yobe, kde lidé oslavovali největší šíitský svátek ašúra, při němž si šíité připomínají násilnou smrt proroka Husajna ze 7. století.

Boko Haram - logo Foto: Wikimedia Commons
USA

Američanka s nevyléčitelným nádorem si vzala život

Devětadvacetiletá Američanka trpící nevyléčitelným nádorem, která ve Spojených státech rozpoutala rozsáhlou diskusi o možnosti eutanazie, ukončila svůj život.

"Nechci umřít. Ale umírám. A chci umřít podle vlastních představ," uvedla ve videonahrávce, kterou zhlédlo přes devět milionů lidí.

Brittany Maynardové lékaři letos v lednu diagnostikovali zhoubný nádor na mozku. Operativní odstranění nádoru se nepodařilo. Od té doby se její zdravotní stav rychle zhoršoval a pacientka trpěla stále většími bolestmi a záchvaty.

Brittany Maynard Foto: YouTube
Egypt

Egyptská armáda zabila tři údajné islámské radikály

Egyptská armáda dnes zabila na severu Sinajského poloostrova tři údajné islamistické radikály.

Vojáci pokračují v operaci, jejímž cílem je zničit teroristické buňky, které operují na Sinaji a útočí zejména proti příslušníkům bezpečnostních složek.

Při poslední akci bylo zničeno 14 teroristických pozic a došlo k usmrcení tří extremistů a zadržení 15 dalších. Vojáci rovněž zabavili zbraně a výbušniny.

Islámský stát - Sýrie Bojovníci Islámského státu na severu Sýrie. | Foto: Reuters
Švýcarsko

Rodinný spor ukončila střelba

Třemi mrtvými skončila střelba nedaleko nádraží v obci Wilderswil ve středním Švýcarsku.

Portál 20min.ch s odvoláním na svědky uvedl, že to byl zřejmě rodinný spor, při kterém muž zastřelil svou ženu a dítě a poté zbraň obrátil proti sobě. Policie prozatím motiv činu neupřesnila.

Argentina

Prezidentka v nemocnici

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová je hospitalizována v Buenos Aires, protože trpí "nakažlivým onemocněním s horečkou".

Není to její první zdravotní problém v poslední době a místní komentáře si kladou otázky ohledně zdraví jednašedesátileté prezidentky.

Summit G20: Cristina Fernandez Kirchnerová Argentinská prezidentka Cristina Fernandez Kirchnerová | Foto: Reuters
Turecko

Tragédie poblíž Istanbulu

U pobřeží Turecka se potopila loď, která pravděpodobně vezla uprchlíky z Afghánistánu a Sýrie. O život přišlo nejméně 24 lidí, většinou dětí. Sedm pasažérů se pobřežní stráži podařilo zachránit, uvedly turecké úřady.

Nehoda se stala v Bosporské úžině nedaleko Istanbulu. Na místě dál pokračuje záchranná akce, protože se neví, kolik osob na palubě potopené lodi bylo.

Austrálie

Na velrybě

Pokárání od úřadů se dočkal Australan, který si v moři vylezl na mrtvolu velryby a seděl na ní, zatímco ji okusovali žraloci.

Podle odborníků se tím vystavil značnému riziku - a podle vlastních rodičů se choval jako idiot, informovaly zpravodajské servery.

autoři: Zahraničí, ČTK | 3. 11. 2014

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama