Periskop: Rusko nepustilo letušku do letadla, dlužila peníze

Přenos skončil
Úterý 25. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

KLDR označila Američany za kanibaly

Vůdce KLDR Kim Čong-un označil Američany za kanibaly a vyzval k "totálnímu boji proti USA".

Podle deníku The Daily Telegraph je agresivní rétorika Pchjongjangu reakcí na rezoluci Valného shromáždění OSN z 18. listopadu, která vyzývá k postavení severokorejského režimu před Mezinárodní trestní soud za zločiny proti lidskosti.

Kim Čong-un se severokorejskými generály.
Kim Čong-un se severokorejskými generály. | Foto: Reuters

Márquezovu pozůstalost získala americká univerzita

Pozůstalost kolumbijského nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíi Márqueze, včetně dosud nevydaného románu, získala Texaská univerzita v americkém Austinu.

Za blíže neupřesněnou cenu jí v dubnu pozůstalost prodala rodina zesnulého spisovatele, informoval zpravodajský web BBC.

Demonstrace v Mexiku

Zhruba tři stovky demonstrantů obsadily v pondělí v noci místního času budovu státního zastupitelství ve městě Chilpancingo, správní metropoli státu Guerrero na jihozápadě Mexika.

Informovala o tom dnes agentura AFP. Ani dva měsíce po zmizení 43 studentů z města Iguala v tomtéž státě tak protesty neutichají.

Foto: Reuters

Expremiér míří za mříže

Bývalý makedonský premiér a ministr obrany Vlado Bučkovski musí nastoupit do vězení kvůli korupci.

Podle médií mu nyní byla zamítnuta stížnost na zářijový verdikt apelačního soudu a do osmi dní musí nastoupit k výkonu dvouletého trestu.

Už při prvním procesu soud uznal Bučkovského vinným z toho, že se v roce 2001, kdy byl ministrem obrany, podílel na sporném zbrojním kontraktu, který se týkal dodávek tankových součástek.

Útok na islamisty

Dva letecké údery na tripoliské vojenské letiště Mitiga ovládané islamisty provedlo dnes nad ránem libyjské letectvo. Podle zpravodajské stanice BBC ale nezpůsobily nálety větší škody.

Po těžkých bojích mezi znepřátelenými milicemi o mezinárodní letiště letos v létě je Mitiga jediným místem v milionové metropoli, kde mohou letadla přistávat.

Libyjské letectvo je loajální generálovi Chalífovi Haftarovi, jehož síly bojují proti islamistům na několika místech země.

Libye. Ilustrační foto
Libye. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Letuška bez letadla

Ruské letušce uletělo letadlo. Na moskevském letišti do stroje na mezinárodní lince totiž nesměla nastoupit kvůli zásahu soudních exekutorů.

Letuška měla nesplacenou půjčku okolo100 000 rublů (asi 50 000 Kč), a figurovala tak na seznamu dlužníků se zákazem vycestovat z Ruska.

Dluh byl prý bleskově splacen, nicméně to už letuščino letadlo odletělo.

Hong Kong - vlajka

Hongkong odklízí barikády

Úřady v Hongkongu dnes začaly odklízet další barikády z protestního tábora ve čtvrti Mong Kok, který je téměř dva měsíce dějištěm studentských prodemokratických demonstrací. Informovala o tom agentura AP.

Více čtěte zde.

Pod troskami budovy zemřelo 18 lidí

Přinejmenším 18 lidí zahynulo pod troskami osmipatrové budovy, která se zřítila dnes nad ránem v Mataríji, severovýchodním předměstí metropole Káhiry. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP.

Při neštěstí se údajně zranilo dalších sedm lidí. Zřícení domu údajně způsobila nepovolená přístavba dvou pater.

Foto: Reuters

Nevěsty na prodej

Čínská policie pozatýkala třicetičlenný gang obchodníků s lidmi, který ve venkovských oblastech země prodával ženy jako nevěsty pro místní muže.

Překupníci lákali ženy sliby dovolené nebo práce a pak je prodali až za 50 000 jüanů (asi 180 000 korun).

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2014 14:34
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy