Periskop: Posádka ISS se po půl roce vrátila na Zem

Živě
Pondělí 10. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Holanďani uctili oběti havárie Boeingu MH17

Nizozemsko dnes uctilo památku 298 obětí havárie malajsijského boeingu, který byl v červenci sestřelen nad východní Ukrajinou.

Na pietním obřadu plném emocí se sešlo v Amsterodamu asi 1600 lidí včetně nizozemského premiéra Marka Rutteho a královského páru.

"Neznáme se, ale spojuje nás stejné neštěstí," řekl Anton Kotte, který při katastrofě v polovině července přišel o tři blízké.

 

Trosky malajsijského letounu MH17 na východě Ukrajiny
Trosky malajsijského letounu MH17 na východě Ukrajiny | Foto: Reuters

Česká a německá policie podepíše spolupráci

Česko-německá dohoda o policejní spolupráci je připravena k podpisu.

"Shodli jsme se již na všech otázkách," uvedl ministr za Křesťanskodemokratickou stranu (CDU) v Breitenau nedaleko bývalého českého hraničního přechod Krásný Les.

Nová dohoda by podle něj měla umožnit větší spolupráci policistů při potírání přeshraniční kriminality v česko-saském a česko-bavorském pohraničí.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Bulharka, která se v Sofii upálila, zemřela

Bulharka, která se před týdnem polila benzinem a pak zapálila u prezidentského paláce v hlavním městě Sofii, zemřela.

Lékaři hned po hospitalizaci nezaměstnané fotografky Lidie Petrovové sdělili, že její stav je beznadějný. Utrpěla totiž popáleniny na 90 procentech těla. Podle rodiny šlo o rozvedenou matku, která se obávala o budoucnost syna.

Začátkem června roku 2004 se vracel Paban Kumar, student filmové školy, na prázdniny domů, do Manípuru. Tento malý indický svazový stát byl od konce 19. století pod britskou nadvládou a teprve roku 1947 získal v rámci Indie nezávislost. Brzy však poznal tlak ze strany federální indické vlády, který vyvrcholil v roce 1958 ustavením "Armed Forces Special Power Act" (AFSPA). Ten umožnil vstup indickým vojákům, kteří měli bojovat proti údajným separatistickým hnutím. Ve skutečnosti ale dodnes tyranizují především místní obyvatele. Jedenáctý červen však vyburcoval celý národ k demonstracím. Mladá žena Manorama byla bez jediného důvodu zatčena, znásilněna a umučena k smrti. Po tom, co byly násilím rozehnány hromadné demonstrace, se pokusilo upálit několik studentů. Film mimo jiné dokumentuje neobyčejnou brutalitu indických pořádkových sil, v níž jim očividně nebrání ani přítomnost kamery. Kumarův dokument zaznamenává řetězec událostí, které se odehrávaly do konce září téhož roku, ale dodnes nemají konečné vyústění. Pro zbytek světa je Indie stále nejlidnatější demokracií na světě a Manípuřané pouze přehlédnutelnou menšinou.
Začátkem června roku 2004 se vracel Paban Kumar, student filmové školy, na prázdniny domů, do Manípuru. Tento malý indický svazový stát byl od konce 19. století pod britskou nadvládou a teprve roku 1947 získal v rámci Indie nezávislost. Brzy však poznal tlak ze strany federální indické vlády, který vyvrcholil v roce 1958 ustavením "Armed Forces Special Power Act" (AFSPA). Ten umožnil vstup indickým vojákům, kteří měli bojovat proti údajným separatistickým hnutím. Ve skutečnosti ale dodnes tyranizují především místní obyvatele. Jedenáctý červen však vyburcoval celý národ k demonstracím. Mladá žena Manorama byla bez jediného důvodu zatčena, znásilněna a umučena k smrti. Po tom, co byly násilím rozehnány hromadné demonstrace, se pokusilo upálit několik studentů. Film mimo jiné dokumentuje neobyčejnou brutalitu indických pořádkových sil, v níž jim očividně nebrání ani přítomnost kamery. Kumarův dokument zaznamenává řetězec událostí, které se odehrávaly do konce září téhož roku, ale dodnes nemají konečné vyústění. Pro zbytek světa je Indie stále nejlidnatější demokracií na světě a Manípuřané pouze přehlédnutelnou menšinou. | Foto: Jeden svět

Papež František bude prvním hostem Erdoganova paláce

Papež František bude prvním hostem, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijme ve svém novém obřím sídle v Ankaře

Hlava katolické církve, která často hovoří o pokoře a pomoci sociálně slabým, tak 28. listopadu zamíří do paláce o tisíci místnostech, který část turecké veřejnosti kritizovala jako nepřiměřeně velkolepý a příliš drahý.

 

Foto: Reuters

Šéf rumunské diplomacie odstoupil kvůli volbám

Rumunský ministr zahraničí Titus Corlatean odstoupil. Reagoval tak na silné protesty proti nedostatečně zajištěným prezidentským volbám na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Mnoho rumunských voličů v Paříži, Londýně, Mnichově a na dalších místech si stěžovalo, že museli stát dlouhé fronty a přesto nakonec nemohli svůj hlas odevzdat.

Minulý víkend se tisíce lidí zúčastnily v Rumunsku demonstrací, na nichž kritizovaly vládu, že znemožnila hlasovat vystěhovalcům, kteří mají právo volit.

Dvojice rumunských Romů volí ve vesnici Sintesti severně od Bukurešti.
Dvojice rumunských Romů volí ve vesnici Sintesti severně od Bukurešti. | Foto: Reuters

Egypští radikálové slíbili věrnost Islámskému státu

Radikální islamistická skupina Ansar Bajt al-Makdis, která bojuje proti egyptské ústřední vládě na Sinajském poloostrově, se dnes oficiálně připojila k teroristické organizaci Islámský stát (IS)

Skupina to ohlásila v audioposelství na svém twitterovém účtu.

Ansar Bajt al-Makdis vyjádřila podporu IS již v minulosti, nyní však přímo přísahala věrnost šéfovi islamistů a samozvanému chalífovi abú Bakru Bagdádímu.

Foto: Aktuálně.cz

Po bombových útocích zahynulo deset policistů

Při pumových útocích ve třech městech v Afghánistánu včetně metropole Kábulu v pondělí zahynulo nejméně deset policistů. Několik dalších lidí bylo zraněno.

Pondělní útoky následovaly den poté, co sebevražedný útočník pronikl na policejní velitelství v Kábulu a zabil nejméně jednoho člověka.

Sedm policistů zahynulo v provincii Lógar, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník.

V provincii Nangarhár zabila tři policisty nálož nastražená v rikše.

Místo sebevražedného atentátu
Místo sebevražedného atentátu | Foto: Reuters
Hong Kong - vlajka

Bankéř obviněný z dvojnásobné vraždy míří za psychiatry

Britský bankéř, který je v Hongkongu obviněn z vraždy dvou Indonésanek, podstoupí psychiatrické vyšetření, než bude proces s ním pokračovat.

Rozhodl o tom dnes během předběžného líčení hongkongský soud.

Britský bankéř Merill Lynch, který vystudoval Cambridgeskou univerzitu a pracoval pro Bank of America, je obviněn, že zabil dvě mladé Indonésanky, které se našly v jeho luxusním bytě v 31. patře výškového obytného bloku.

 

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock
Kazachstán. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Po půl roce na Zemi

Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, se po téměř vrátila na Zem.  

Kosmická loď Sojuz TMA-13M s nimi přistála v kazašské stepi ve 04:58 SEČ. "Přistávací modul dosedl v plánovaném místě, přibližně 82 kilometrů od kazašského města Arkalyk," uvedla agentura TASS s odvoláním na řídicí středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy.

ISS -  Sojuz TMA-13M - Arkalyk - Mezinárodní vesmírná stanice
ISS - Sojuz TMA-13M - Arkalyk - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: Reuters

Dvacet let od rekordní koupě knihy

Největší známou částku za knihu - 30,8 milionu dolarů (nyní asi 677,6 milionu korun) - zaplatil před dvaceti lety, 11. listopadu 1994, spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates.

Tento takzvaný Leicesterský rukopis (Codex Leicester) sepsal před 500 lety slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci.

Na 72 stranách v něm zaznamenal své postřehy z astronomie, mechaniky, geologie, paleontologie či anatomie a doplnil je nákresy.

Foto: Simon Davis/DFID
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2014 9:58
 

Právě se děje

Další zprávy