Periskop: Papež to dotáhl až na obálku Rolling Stone

Zahraničí Petr Jemelka Michal Žák Zahraničí, Petr Jemelka, Michal Žák
Aktualizováno 28. 1. 2014 16:15
Úterý 28. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Hvězda z Vatikánu

Je to oficiální - papež František je celebritou. Když už nic jiného, svědčí o tom fakt, že se dostal až na titulní stranu hudebního časopisu Rolling Stone.

Důvodem není fakt, že by měl v plánu vydat CD, jak učinil jeho předchůdce Benedikt XVI., ale to, že se od nástupu Jorge Maria Bergoglia do čela katolické církve "časy mění". Počet věřících, kteří zamířili do Vatikánu, vzrostl trojnásobně, a to na 6,6 milionu, připomíná mimo jiné časopis.

Časopis na druhou stranu rád boří společenská tabu. Například loni v srpnu dal na titulní stranu Džochara Carnajeva, jednoho ze strůjců bombových útoků v Bostonu. Vykreslil ho jako rockovou hvězdu.

Žralok se přepočítal

Shark attack victim James Grant stitched up own leg
Shark attack victim James Grant stitched up own leg | Video:

Žralok sedmižábrý, který se rozhodl zaútočit na rybáře u jižního pobřeží Nového Zélandu, udělal osudovou chybu. James Grant si totiž kousnutí nenechal líbit a mořského predátora, který běžně dorůstá do délky až 1,2 metru, přepral holýma rukama.

Přitom utrpěl četná poranění, jelikož je ale povoláním lékař, rány si hned sám ošetřil a zašil. Poté vyrazil s kamarády na pivo.

Kolotoč mučení

Někteří filipínští policisté našli zálibu v trýznění lidí podezřelých z obchodu s drogami. Jak informovala lidskoprávní organizace Amnesty International, využívají k tomu "kolotoč štěstí".

Policisté z města Binan v provincii Laguna podle ní vymysleli různé druhy mučení pro zadržované podle toho, na jakém ukazateli se kolotoč zastavil.

Když například padne "20 vteřin Manny Pacquiao", což je přezdívka místního oblíbeného boxera, bijí po uvedenou dobu vězně pěstmi. Při "30 vteřinách netopýra" visí zadržení půl minuty hlavou dolů.

Volby budou

Thajci budou v neděli volit parlament, informovala agentura Reuters. Odklad hrozil poté, co ho navrhla ústřední volební komise. Premiérka Jinglak Šinavatrová, jejíž konec požadují lidé v ulicích, nicméně od záměru neustoupila.

Volební komise argumentovala strachem z dalšího šíření násilností. Ty si během uplynulého čtvrt roku vyžádaly deset mrtvých a na 550 zraněných.

Za vlast a čest Polek

Krajně pravicové hnutí Polská liga obrany (PLO) dostalo nápad, kterým prý "zachrání vlast i čest Polek". Na diskotéky a do klubů posílá "hlídky", jež pátrají po snědých mladících, které považují za muslimy, a maří jim svádění děvčat.

"Jsme tu od toho, abychom sledovali, jak si počínají muslimové, a případně zasáhli. Taneční kluby, bary a výčepy jsou hlavní místa, kde operují. 'Snědí princové' během jediného večera na stovkách takových míst v celém Polsku svádějí naše krajanky," vysvětluje jeden z členů PLO Jarek Niesluchowski.

Generál zastřelen před svým domem

V Káhiře zastřelili vysoce postaveného armádního generála Muhammada Saída, jenž působil mimo jiné jako poradce ministra vnitra Muhammada Ibráhíma.

Podle agentury Reuters na generála zaútočil neznámý střelec přímo před jeho domem a z místa uprchl. Násilné akce proti policejním a armádním cílům jsou v Egyptě stále častější poté, co armáda loni v červenci svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího a jeho Muslimské bratrstvo.

Odhalena žraločí jatka

Čínští ochránci přírody objevili na jihu země továrnu na zpracovávání ohrožených žraloků. Jejími útrobami údajně prochází až 600 kusů ročně. Žraloci jsou v prostorách továrny zabíjeni a jejich těla se následně zpracovávají převážně na "žraločí olej" do zdravotních doplňků.

Hongkongská skupina WildLifeRisk k objevu prohlásila, že se jedná o "největší jatka pro ohrožené žraloky" na světě. Továrna je ve městě Pchu Čchi v provincii Če-ťiang a ochránci informace o ní zveřejnili po čtyřletém vyšetřování, které zahrnovalo i tajné pořizování nahrávek z provozu a rozhovory se zaměstnanci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy