reklama
 
 

Periskop: Známý boxer je podezřelý z válečných zločinů

Aktualizováno 1. 7. 2014 12:48
reklama
Úterý 1. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Známý boxer je podezřelý z válečných zločinů

Souhrn událostí

reklama
Írán

Teherán je připraven pomoci v boji proti terorismu

Íránci zatím od Iráčanů neobdrželi žádnou žádost o zásilku zbraní potřebných v boji s islamisty, kteří ovládli severozápad země.

Pokud by však Irák o poskytnutí zbraní požádal, "v souladu s mezinárodním právem a bilaterálními dohodami" by mu je Írán poskytl, aby země mohla "účinněji bojovat proti terorismu," řekl během návštěvy Moskvy náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján.

Ozbrojenci radikální skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě Ozbrojenci radikální skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě. | Foto: Reuters
USA

Technické problémy pokazily start satelitu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes odložil start satelitu pro měření množství oxidu uhličitého v atmosféře.

Na vině jsou podle úřadu technické problémy, které se těsně před startem projevily u rakety Delta 2 společnosti United Launch Alliance (ULA).

Raketa měla se satelitem kolem poledne středoevropského letního času opustit leteckou základnu Vandenberg v Kalifornii.

satelit Envisat Ilustrační foto. | Foto: ESA
Irák

Prezident Barzani chce samostatnost Kurdistánu

Prezident Kurdistánu Massoud Barzani oznámil serveru BBC, že se chystá během měsíce uspořádat referendum o nezávislosti autonomní oblasti v Iráku.

Současý Irák je podle Marzaniho dostatečně rozdělený na to, aby se mohl Kurdistán odpojit.

Mapa - Kurdistán
Mexiko

Dvaadvacet údajných gangsterů přišlo o život

Vojáci ve středním Mexiku připravili v pondělí o život dvaadvacet údajných členů drogového gangu. Přestřelku ve skladišti zahájila její ostraha.

Armáda v objektu zabavila zbraně, včetně automatických pušek a pistolí, a osvobodila trojici zřejmě unesených žen.

Při přestřelce byl jeden voják zraněn.

Příslušnost obětí ke zločinecké organizaci nebyla podle agentury AP potvrzena.

Náboje Náboje zabavené při operaci mexické vlády proti kartelu Mexického zálivu
Nigérie

Podnikatel zpravodajcem Boko Haram

Nigerijská armáda zatkla podnikatele, kterého podezřívá, že stojí v čele zpravodajské sítě islamistické organizace Boko Haram.

Agentura Reuters uvedla, že zatčený Babuji Yaari pomáhal islamistům naplánovat řadu útoků, včetně atentátu na tradičního vládce města Gwoza.

Rebelové z Boko Haram v dubnu unesli více než 270 dívek, z nichž 219 stále zůstává v zajetí.

Policejní hlídka - Nigérie Foto: Reuters
Bosna a Hercegovina

Boxer válečným zločincem

Bosenská policie zadržela bývalého světového šampiona v boxu Mensura Peljtu. Je podezřelý ze spáchání válečných zločinů během války v Bosně na začátku 90. let.

Podrobnosti obvinění nejsou známy, Peljto se ale údajně dopustil mučení civilního obyvatelstva a válečných zajatců ve svém rodném městě Brčko, uvedl portál Slobodna Bosna.

Kanada

Rob Ford se vrátil do úřadu

Starosta kanadského Toronta Rob Ford se po dvou měsících strávených v léčebně pro drogově závislé vrátil do práce plný sebekritiky. Přiznal, že užíval kokain, ale zároveň ujistil, že bude usilovat o znovuzvolení.

"Dlouho jsem se bránil myšlence, že potřebuji pomoc. Podobně jako jiní lidé potýkající se se závislostí na návykové látce jsem si svůj problém nepřiznával," řekl muž, který řídí chod největšího kanadského města a čtvrtého největšího města Severní Ameriky.

Rob Ford, starosta Toronta Skandály pronásledovaný starosta Toronta Rob Ford odmítá odstoupit. Radní ho proto zbavili notné části pravomocí. Nepomohla mu ani upravená vázanka. (19. listopadu 2013) | Foto: Reuters
Čína

Hongkong pochoduje za větší demokracii

Při tradičním shromáždění u příležitosti výročí předání Hongkongu Číně pochodují desítky tisíc lidí, aby vyjádřily touhu po větší demokracii v bývalé britské kolonii.

Tématem pochodu je přimět Peking, aby uznal občanům Hongkongu právo vybrat si své politické vůdce. Stanice BBC uvedla, že organizátoři očekávají až půl milionu lidí.

Čína sice nepočítá uznat občanům Hongkongu toto právo, ale v roce 2017 jim umožní přímou volbu jejich nejvyššího představitele. Kandidáty však vybere Peking.

hongkong protest čína Pochod za demokracii v Hongkongu.
Belgie

Sexklub se nebude jmenovat po Strauss-Kahnovi

Belgický sexklub nesmí mít v názvu iniciály bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna, kterému kariéru překazily sexuální aféry. V pondělí o tom rozhodl soud v belgickém Tournai, informovala agentura Belga.

Právníci pětašedesátiletého finančníka dali sexklub v Blatonu k soudu. Ten jim dal za pravdu, že zkratka DSK jednoznačně odkazuje na Strausse-Kahna.

Dominique Strauss-Kahn u soudu Foto: Reuters
Indonésie

Indonéský nejvyšší soudce dostal doživotí

Bývalý nejvyšší soudce indonéského ústavního soudu stráví zbytek života za mřížemi. Na doživotí ho v pondělí odsoudil místní soud za to, že přijal úplatky v hodnotě převyšující pět milionů dolarů (asi 100 milionů korun). Informovala o tom agentura AFP.

"Obžalovaný byl šéfem vysoce postavené státní instituce, která byla posledním útočištěm lidí dožadujících se spravedlnosti. Jeho činy vyústily ve ztrátu důvěry v ústavní soud," uvedl předseda poroty ve zdůvodnění rozsudku.

Rusko

V Rusku našli minci ze 4. století

Ruští archeologové našli ve Velikém Novgorodu na severovýchodě Ruska vzácnou římskou minci ze 4. století našeho letopočtu, informovala agentura ITAR-TASS.

"Je to skutečně unikátní nález. Vztahuje se ke čtvrtému století, období vlády Konstantina I.,“ předpokládá vedoucí archeologického týmu Ruské akademie věd Oleg Olejnikov.

Na jedné straně mince je vyražena vlčice kojící Romula a Rema, legendární zakladatele Říma. Na druhé straně je pak vyobrazena bohyně Roma, patronka města Říma.

foto dne 2 Tiberias (Izrael) - Izraelský archeolog ukazuje starou byzantskou minci pocházející z období okolo roku 1000, nalezenou v archeologickém komplexu Tiberias, na břehu biblického Galilejského moře. Na jedné straně mince je vyobrazena tvář Ježíše a na druhé nápis "Ježíš, král mesiášů"

autoři: Zahraničí, ČTK, Ondřej Chlupáček | 1. 7. 2014 10:36

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama