Periskop: Na bolivijském parlamentu běží čas pozpátku

Připravujeme
Čtvrtek 26. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Připravujeme

Indové chtějí bránit svatyně v Iráku

K obraně šíitských svatyní v Iráku je připraveno se zapojit několik tisíc Indů.

Podle vůdce indické muslimské komunity chtějí tito odpůrci činnosti sunnitských extremistů v Iráku v pátek uspořádat pochod k iráckému velvyslanectví v Dillí a předat úřadu seznam dobrovolníků.

Všichni vyplnili formuláře, na nichž uvedli nejen svá jména, ale také fotografie a kopie cestovních dokladů. Podle Reuters se přihlásilo na 100 000 lidí.

Foto: Jiří Kropáček

Znovu na svobodě

Súdánská křesťanka, které soud zrušil trest smrti za konverzi ke křesťanství, je opět na svobodě.

S odvoláním na jejího právníka o tom informovala agentura AP. Policie Meriam Ishagovou znovu zadržela v úterý na letišti při pokusu opustit zemi a obvinila ji z falšování úředních dokumentů.

Podle právníka Imána Abdul-Rahmána policie 27letou Ishagovou propustila poté, co její osvobození na súdánské vládě požadovalo několik zahraničních diplomatů.

Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011. | Foto:

Obchod s novorozenci

V Nigeru od začátku týdne zatkli dvě desítky lidí podezřelých z obchodování s novorozenci. Většina z nich jsou ženy a mezi nimi také manželky vrcholných politiků.

Většina dětí podle agentury AFP pocházela z Nigérie, kde existují speciální kliniky pro těhotné, které jsou ochotné své potomky prodat.

Novorozenci jsou prodáváni za tisíce eur, přičemž chlapci za více než holčičky. Rodičky dostanou zaplaceno v řádu stovek eur.

Nový ministr obrany

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyměnil ministra obrany.

Dosavadního ministra lidových ozbrojených sil Čang Čong-nama podle severokorejské televize nahradil generál Hjon Jong-čol. Ze zprávy nevyplynulo, kdy k výměně došlo.

Agentura AFP připomněla, že Kim Čong-un zahájil personální změny na vysokých vojenských postech po svém nástupu k moci po smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011.

In this Tuesday, May 1, 2012 photo released by the Korean Central News Agency and distributed by the Korea News Service Wednesday, May 2, 2012, North Korea's leader Kim Jong Un, center, is applauded by military personnel during his visit to the Machine Plant managed by Ho Chol Yong in North Korea, to mark May Day. (AP Photo/Korean Central News Agency via Korea News Service) JAPAN OUT UNTIL 14 DAYS AFTER THE DAY OF TRANSMISSION
In this Tuesday, May 1, 2012 photo released by the Korean Central News Agency and distributed by the Korea News Service Wednesday, May 2, 2012, North Korea's leader Kim Jong Un, center, is applauded by military personnel during his visit to the Machine Plant managed by Ho Chol Yong in North Korea, to mark May Day. (AP Photo/Korean Central News Agency via Korea News Service) JAPAN OUT UNTIL 14 DAYS AFTER THE DAY OF TRANSMISSION | Foto: ČTK

Soud s klerikem

Jordánský soud dnes osvobodil radikálního duchovního abú Katadu v případě obvinění z podílu na terorismu.

Klerik je souzen v Jordánsku, kam ho před rokem vydala Británie po dlouhé právní bitvě, kterou Katada extradici vzdoroval.

V Jordánsku ale podle agentury Reuters zůstane za mřížemi, protože je obviněn ještě v dalším případu.

Proti času...

Na budově bolivijského parlamentu v metropoli La Paz se od nynějška točí ručičky nových hodin doleva, číselník je položen obráceně.

Podle iniciátorů změny mají hodiny být symbolem identity národů jižní polokoule, uvedl server BBC.

"Obrácené hodiny znamenají, že pro nás sever je jih," oznámil na internetovém mikroblogu předseda dolní komory bolivijského parlamentu Marcelo Elio.

Zůstaňte, žádá prezidentka premiéra

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje požádala premiéra Čong Hong-wonga, aby nadále zůstal v čele vládního kabinetu.

Čong přitom po dubnové nehodě trajektu Sewol, kdy přišlo o život 300 lidí, nabídl svou rezignaci, připomněla agentura AP.

Prezidentka následně nominovala jeho dva možné nástupce, jejich kandidatura ale nakonec byla kvůli sporné minulosti stažena.

Hádka o kosmonautku

Mezi ruskými experty se rozhořel spor o budoucí ruskou kosmonautku Annu Kikinovou.

Schvalovací ministerská komise minulý týden jedinou Rusku, která se na budoucí vesmírné mise připravuje, z oddílu kandidátů bez oznámení důvodu vyřadila.

Později se ale podle agentury Interfax ukázalo, že Kikinová v přípravném týmu zůstává. Musí si prý jen doplnit znalosti.

Ateista? Běžte na psychiatrii...

Nigerijští lékaři umístili na psychiatrii muže, který prohlásil, že nevěří v boha.

Na případ upozornila nevládní organizace, kterou se muži podařilo kontaktovat z mobilního telefonu, jejž do léčebny propašoval.

K vyšetření u lékaře ho podle serveru BBC přinutila jeho vlastní rodina, když studovaný inženýr chemie prohlásil, že je ateistou.

Statisticky méně obětí

Světová zdravotnická organizace (WHO) na žádost vlády Sierry Leone změnila způsob, jakým v této zemi tvoří statistiky ohledně úmrtí v souvislosti s ebolou.

WHO doposud v bilanci zahrnovala jak potvrzená úmrtí na ebolu, tak také ta, o kterých se předpokládalo, že za ně toto virové onemocnění mohlo.

Nyní v bilanci pro Sierru Leone budou uvedena jen laboratorně potvrzená úmrtí na ebolu. Nová statistika tak namísto 58 mrtvých v zemi uvádí jen 34 obětí.

Foto: Lékaři bez hranic
ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 26. 6. 2014 15:36
 

Právě se děje

před 47 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy