reklama
 
 

Periskop: Kimovi se nelíbí americká komedie. Hrozí odvetou

Aktualizováno 25. 6. 2014 13:51
reklama
Středa 25. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Kimovi se nelíbí americká komedie. Hrozí odvetou

Souhrn událostí

reklama
EU

Změna na postu eurokomisaře

Bývalý finský premiér Jyrki Katainen nahradí v Evropské komisi svého krajana Olliho Rehna, který má na starosti hospodářské a měnové záležitosti. Oznámil to předseda Komise José Barroso. Rehn funkci eurokomisaře opouští, protože se příští týden stane poslancem Evropského parlamentu.

USA

Marťanský rok

Robotické vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě rok od přistání počítaný podle marsovského kalendáře. V úterý Curiosity pracovala na Marsu už 687 dní, což je doba, za niž planeta uskuteční jeden oběh kolem Slunce. Curiosity přistála v Galeově kráteru 6. srpna 2012 a od té doby se věnuje svému hlavnímu úkolu: Pátrání po stopách života.

Snímky z Curiosity Foto: Reuters
Libye

Libye volí

Libyjci začali volit členy budoucího parlamentu. Hlasování se označuje za klíčový krok Libye na cestě k demokracii po revoluci z roku 2011. Bezpečnostní situace je ale v některých částech státu tak špatná, že se tam zřejmě volit nebude.

KLDR

Korejská msta

Severní Korea hrozí, že pokud USA nezabrání uvedení komedie The Interview do kin, bude to KLDR považovat za "napadení" a odpoví "tvrdou a nemilosrdnou" odvetou. Hněv Pchjongjangu vyvolala skutečnost, že se zápletka filmu se zamýšlenou premiérou letos v říjnu točí kolem plánu zavraždit severokorejského vůdce Kim Čong-una.

KLDR - vojenská přehlídka Foto: Reuters
Čína

Nejmladší alkoholik světa

Cheng Čcheng poprvé ochutnal víno, když mu bylo deset měsíců a otec mu nabídl k olíznutí namočené hůlky, aby přestal plakat. První lahev piva údajně vypil ještě před prvním rokem života. Nyní se batole z východočínské provincie An-chuej dožaduje alkoholu křikem. Úřady jsou zděšeny, rodiče chlapce se ale prý brzkou závislostí svého syna spíše baví.

Tvrdý alkohol - ilustrační fotografie Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
Velká Británie

Následky kouření jsou známy už 60 let

Souvislost mezi kouřením a rakovinou plic prokázala již před 60 lety studie britských vědců Richarda Dolla a Bradforda Hilla, zveřejněná 26. června 1954 v časopise British Medical Journal. Na nemoci způsobené kouřením přesto stále umírá 5,7 milionu lidí ročně. Jen v Česku zabije tabák každý rok na 18 000 lidí.

ilustrační foto Foto: Jan Langer

autoři: ČTK, Reuters, Zahraničí, Kateřina Vítková | 25. 6. 2014 10:36

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama