Periskop: Kimovi se nelíbí americká komedie. Hrozí odvetou

Živě
Středa 25. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Změna na postu eurokomisaře

Bývalý finský premiér Jyrki Katainen nahradí v Evropské komisi svého krajana Olliho Rehna, který má na starosti hospodářské a měnové záležitosti. Oznámil to předseda Komise José Barroso. Rehn funkci eurokomisaře opouští, protože se příští týden stane poslancem Evropského parlamentu.

Marťanský rok

Robotické vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě rok od přistání počítaný podle marsovského kalendáře. V úterý Curiosity pracovala na Marsu už 687 dní, což je doba, za niž planeta uskuteční jeden oběh kolem Slunce. Curiosity přistála v Galeově kráteru 6. srpna 2012 a od té doby se věnuje svému hlavnímu úkolu: Pátrání po stopách života.

Foto: Reuters

Libye volí

Libyjci začali volit členy budoucího parlamentu. Hlasování se označuje za klíčový krok Libye na cestě k demokracii po revoluci z roku 2011. Bezpečnostní situace je ale v některých částech státu tak špatná, že se tam zřejmě volit nebude.

Korejská msta

Severní Korea hrozí, že pokud USA nezabrání uvedení komedie The Interview do kin, bude to KLDR považovat za "napadení" a odpoví "tvrdou a nemilosrdnou" odvetou. Hněv Pchjongjangu vyvolala skutečnost, že se zápletka filmu se zamýšlenou premiérou letos v říjnu točí kolem plánu zavraždit severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Foto: Reuters

Nejmladší alkoholik světa

Cheng Čcheng poprvé ochutnal víno, když mu bylo deset měsíců a otec mu nabídl k olíznutí namočené hůlky, aby přestal plakat. První lahev piva údajně vypil ještě před prvním rokem života. Nyní se batole z východočínské provincie An-chuej dožaduje alkoholu křikem. Úřady jsou zděšeny, rodiče chlapce se ale prý brzkou závislostí svého syna spíše baví.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Následky kouření jsou známy už 60 let

Souvislost mezi kouřením a rakovinou plic prokázala již před 60 lety studie britských vědců Richarda Dolla a Bradforda Hilla, zveřejněná 26. června 1954 v časopise British Medical Journal. Na nemoci způsobené kouřením přesto stále umírá 5,7 milionu lidí ročně. Jen v Česku zabije tabák každý rok na 18 000 lidí.

Foto: Jan Langer
ČTK Reuters Zahraničí Kateřina Vítková ČTK, Reuters, Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 25. 6. 2014 13:51
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy