reklama
 
 

Periskop: Kim zase provokuje. Nechal odpálit dvě rakety

Aktualizováno 2. 7. 2014 15:05
reklama
Středa 2. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Kim zase provokuje. Nechal odpálit dvě rakety

Souhrn událostí

reklama
Itálie

45 mrtvých na lodi s migranty

Počet mrtvých na lodi s africkými migranty, která byla zadržena u Sicílie, se vyšplhal na 45. Záchranné práce začaly v úterý odpoledne.

Záchranářům delší dobu trvalo, než těla vyzvedli z úzkého skladovacího prostoru, ve kterém se migranti buď umačkali, anebo udusili.

"Je to jako masový hrob, připomíná mi to Osvětim," citovala agentura APA policejního šéfa sicilského města Ragusa Antonina Ciavolu.

Irák

Málikí nabízí amnestii

Irácký premiér Núrí Málikí nabídl amnestii místním kmenům, které se účastnily bojů proti vládě.

Amnestie by se nicméně netýkala těch, kteří stáli za zabíjením.

"Nabízím amnestii pro všechny kmeny a pro všechny lidi, kteří byli zapojeni do protistátní činnosti, ale navrátil se jim zdravý rozum. Nikoho nevyloučíme, jen ty, kteří zabíjeli a prolévali krev," citovaly Málikího světové agentury.

Setkání Malíkího s provinčními úředníky v Basře
Slovensko

Změny ve slovenské vládě

Slovenskou vládu premiéra Roberta Fica čekají první personální změny od jejího nástupu do úřadu před dvěma roky.

Demisi dnes ohlásil ministr hospodářství Tomáš Malatinský. Stejný krok podle medií učiní také ministr školství Dušan Čaplovič.

Změny v kabinetu ohlásil Fico už o víkendu na mimořádném sněmu Směru-SD.

Slovensko - premiér - Robert Fico Robert Fico | Foto: Reuters
Irák

Velitel z Čečenska

Jedním z nejvýznamnějším velitelů radikálů z hnutí Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě), kteří ovládají část Iráku i Sýrie, se stal mladý bojovník z Čečenska Umar Šíšání.

Je jedním ze stovek Čečenců, kteří patří k těm nejtvrdším bojovníkům mezi militanty.

A zatímco vůdce organizace abú Bakr Bagdádí se spíše skrývá a málokdo ví, jak vypadá, Šíšání se svým typickým zrzavým plnovousem se často objevuje na fotografiích i videozáznamech, uvedla agentura AP.

Ozbrojenec Islámského státu v Sýrii a Levantě (ISIL) v syrském městě Rakká. Ozbrojenec Islámského státu v Sýrii a Levantě (ISIL) v syrském městě Rakká. | Foto: Reuters
KLDR

Uklidnění konfliktu se nekoná

Severní Korea odpálila dvě rakety krátkého doletu do vod u svého východního pobřeží. Tento krok následoval jen den poté, co Jižní Korea odmítla severokorejské návrhy na zmírnění napětí včetně zrušení každoročního cvičení Jižní Koreje a USA.

KLDR se připravuje na vypuštění družice Foto: Reuters
Rakousko

Dunaj důležitější, než se myslelo

Řeka Dunaj byla již v pravěku důležitou obchodní cestou a je prý i jednou z nejstarších vodních cest na světě. Vyplývá to z výzkumu kamenných artefaktů v oblasti Mühlviertel na severu Rakouska. Archeologové tam našli mimo jiné doklady kultury datované do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Jde především o nástroje z pazourku a nezpracovanou kamennou surovinu. Pazourek byl tehdy prý cosi jako "exportní hit" a jeho rozbor zde dokládá export z oblasti jižního Německa, konkrétně Bavorska.

Delta Dunaje Foto: Water in law
Afghánistán

Osm mrtvých po pumovém útoku

Nejméně osm mrtvých a třináct zraněných si vyžádal pumový útok sebevraha na autobus převážející armádní zaměstnance v afghánském hlavním městě Kábulu. Výbuch otřásl značně střeženou oblastí v centru Kábulu nedaleko místní univerzity v době sílící aktivity povstaleckého hnutí Tálibán a nejistoty v zemi ohledně výsledků druhého kola prezidentských voleb.

Při sebevražedném atentátu v Kábulu zahynulo nejméně šest lidí Foto: Reuters
Keňa

Na obchodní centrum se zřítilo letadlo

Krátce po startu z mezinárodního letiště v keňském hlavním městě Nairobi se na blízké obchody zřítilo nákladní letadlo Fokker 50. Čtyřčlenná posádka při neštěstí zahynula, o případných obětech na zemi se zatím zprávy nezmiňují.

NEPOUŽÍVAT Foto: Aktuálně.cz

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 2. 7. 2014 11:45

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama