Periskop: Islamisté v Iráku hromadně popravili na 160 lidí

Živě
Pátek 27. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Rakousko se postavilo proti uchovávání dat

Rakouský ústavní soud dnes prohlásil za protiústavní uchovávání dat z elektronické komunikace občanů.

Zároveň rozhodl, že s okamžitou platností nesmí být takto získaná data používána, informoval server DerStandard.at.

Ústavní soud dal za pravdu kritikům, podle nichž jsou protiústavní četné paragrafy a ustanovení telekomunikačního zákona. Shromažďování údajů prý "není přiměřené" a představuje vážný zásah do ochrany osobních údajů.

Ztraceni na moři

Čínské úřady pohřešují pět rybářů, jejichž loď se dnes ráno potopila nedaleko skupiny ostrovů ve Východočínském moři.

O ty Peking vede dlouholetý spor s Japonskem, připomněla agentura Reuters.

Čína na místo vyslala dvě záchranná plavidla, kterým se už prý podařilo zachránit pět mužů z celkem desetičlenné posádky. Japonsko mezitím oznámilo vyslání hlídkovací lodi a letadla.

Rybáře rozhazují sítě z loděk u vesnice Š'-c'-kang, která leží u vodního díla Tan-ťiang-kchou v provincii Henan.
Rybáře rozhazují sítě z loděk u vesnice Š'-c'-kang, která leží u vodního díla Tan-ťiang-kchou v provincii Henan. | Foto: Reuters

OSN chce vyřešit spor o Falklandy

Výbor OSN schválil ve čtvrtek novou rezoluci, v níž vyzval Velkou Británii a Argentinu, aby vyřešily svůj dlouholetý spor o Falklandské ostrovy.

Zvláštní výbor pro dekolonizaci tím v podstatě podpořil stanovisko Argentiny, protože nepřihlédl k výsledkům loňského referenda.

V něm se přes 99 procent obyvatel ostrovů vyjádřilo pro to, aby Falklandy dál zůstaly britským zámořským územím, připomněla agentura AP.

Foto: Aktuálně.cz

Masové popravy v Iráku

Bojovníci organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) po ovládnutí severoiráckého Tikrítu 11. června v rozmezí několika dní při dvou popravách zabili mezi 160 a 190 lidmi.

S odkazem na zprávu organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) o tom informovala agentura AP.

HRW čísla odhaduje na základě analýzy satelitních snímků a fotografií zveřejněných samotnými ozbrojenci. Počet mrtvých prý však může být ve skutečnosti ještě vyšší.

Foto: Jiří Kropáček

Bizarnosti ve Státní dumě

Nedávná série návrhů zákonů v ruské Státní dumě je tak bizarní, že Rusové nevědí, jestli mají plakat, nebo se smát, napsala agentura AFP.

Poukázala přitom na navrhovanou legislativu upravující normy pro obuv, zákazy používání cizích slov a klení, zákaz náhradního mateřství či zákaz cigaret pro ženy pod 40 let.

Poslankyně za vládní stranu Jednotné Rusko Jelena Mizulinová už například předložila tolik kontroverzních návrhů, že část národa požaduje vyšetřit její duševní zdraví.

Na cestě do Ameriky...

Údajný strůjce předloňského útoku na americký konzulát v Benghází Ahmad abú Chattála bude během víkendu dopraven do Spojených států.

Nyní je na americké válečné lodi, uvedla s odvoláním na vládní zdroje agentura Reuters.

Zadržení muže oznámil Pentagon v polovině června. Libye po USA opakovaně žádala jeho vydání, neboť ho chce soudit sama.

Konzulát USA v Benghází, na který zaútočili libyjští ozbrojenci.
Konzulát USA v Benghází, na který zaútočili libyjští ozbrojenci. | Foto: Reuters

Výbuch plynovodu zabil 14 lidí

Nejméně 14 mrtvých a 15 zraněných si vyžádal dnešní výbuch plynovodu v indickém státě Ándhrapradéš. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AP.

Potrubí explodovalo v úseku, který prochází vesnicí. Po výbuchu v místě vypukl rozsáhlý požár. Příčina neštěstí prozatím není známa.

Zahraničí ČTK Kateřina Vítková Zahraničí, ČTK, Kateřina Vítková
Aktualizováno 27. 6. 2014 12:59
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 8 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy