Periskop: Pár věznil trojici sester. Mučil je hudbou

Kateřina Vítková Michal Žák Zahraničí Kateřina Vítková, Michal Žák, Zahraničí
28. 11. 2013 15:20
Čtvrtek 28. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Dohled nad penězi Vatikánu

Papež František pověřil svého osobního sekretáře dohledem nad aktivitami vatikánské banky. Hlava katolické církve dala tímto krokem najevo, že chce pevně držet v rukou hospodaření této finanční instituce, jejíž obraz v minulosti poškodilo několik afér.

Tajemník Alfred Xuereb bude mít na starosti dohled nad dvěma komisemi vytvořenými papežem, informoval Vatikán v tiskovém prohlášení.

František se již od březnového nástupu do funkce snaží vylepšit pověst banky, která za jeho předchůdce Benedikta XVI. čelila například podezření z praní špinavých peněz.

Klíčové město padlo

Syrská armáda dobyla klíčové město v oblasti Kalamún severně od Damašku. S odvoláním na syrskou vládu to oznámila agentura AFP.

Vojáci prý z města Dajr Atíja, které leží poblíž libanonské hranice, vytlačili "teroristy", což je termín, který Damašek používá pro opozici. Boje prý ale ještě neskončily.

Podle opozičních zdrojů je mezi několika mrtvými také synovec jednoho libanonského ministra ze strany Hizballáh.

Poslední aktivista opustil vazbu

Ruské úřady propustily z vazby i posledního z třicítky aktivistů Greenpeace zadržených při zářijovém protestu v Barentsově moři.

Na svobodu se tak dostal australský radista Colin Russell, informovala agentura AFP.

Minulý pátek soud u 29 aktivistů vyhověl jejich žádosti o propuštění na kauci. Jako jediný zůstal ve vězení právě Russell, jehož vazbu soud bez udání důvodů prodloužil původně až do 24. února příštího roku. Russell se proti jejímu prodloužení odvolal.

Izraelec do vedení

Izraelský profesor fyziky Eliezer Rabinovici se stal zástupcem ředitele regionálního projektu, jehož cílem je vybudovat v Jordánsku urychlovač částic.

Zapojen do něj bude také Írán a palestinská samospráva. Oznámila to agentura AFP, která citovala z oznámení Hebrejské univerzity, kde Rabinovici působí.

"Pracujeme společně díky důvěře, již jsme budovali několik let a která je vzdálená tlaku známému z politických témat," sdělil profesor agentuře AFP.

Pár týral trojici sester

Případ týrání dětí řeší policie v americkém městě Tucson ve státě Arizona.

Tři dívky ve věku od 12 do 17 let zde údajně drželi až dva roky v zajetí jejich matka a otčím, kteří je prý mimo jiné mučili nepřetržitou hlasitou hudbou.

Dvěma sestrám se podařilo v úterý uniknout na svobodu, třetí osvobodili policisté. Dívky byly podle policie podvyživené a špinavé. Informovaly o tom dnes agentura Reuters a BBC.

Obvinění Serďukova

Bývalý ruský ministr obrany Anatolij Serďukov byl obviněn ze zneužívání vojáků a veřejných prostředků.

Údajně je využil k vybudování silnice ke své venkovské rezidenci a k terénním úpravám na pozemcích kolem ní. Hrozí mu až pětileté vězení, informovala agentura AP.

Prezident Vladimir Putin ministra zbavil úřadu před rokem po provalení údajných machinací s armádním majetkem za miliardy rublů. Podle kritiků jeho odvolání souviselo se zákulisním bojem o moc.

Krejčířovi "čističi"

Před jihoafrickým soudem v pondělí spolu s uprchlým českým podnikatelem stanou i dva příslušníci speciální policejní jednotky, informovala jihoafrická tisková agentura SAPA.

Podle místního tisku oba elitní detektivové Krejčířovi nejen donášeli informace, ale pracovali pro něj i jako vymahači a "čističi", tedy nájemní zabijáci. Údajně byli členy větší skupiny policistů spolupracujících s Krejčířem.

Detektivové speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi) Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane krátce stanuli před magistrátním soudem v Palm Ridge už ve středu. Jsou stejně jako Krejčíř podezřelí z pokusu o vraždu a z únosu.

Stop grilům!

Radnice v Pekingu zkoušela v boji se znečištěným ovzduším snad vše. V minulosti mimo jiné omezila provoz aut. Nikam to ale nevedlo.

Vedení čínské metropole proto vyhlásilo válku grilování. Tvrdí, že tak omezí koncentraci těch nejmenších částic, které pronikají lidem hluboko do plic. Zabavila a zničila stovky grilů, napsala agentura AP. Za to si ale politici vysloužili především posměch.

Popcorn dostal milost

Americký prezident Barack Obama pokračuje v tradici "milosti" pro krocany. Před Dnem díkuvzdání proto osvobodil pár Popcorn a Caramel.

"Úřad prezidenta, nejmocnější na světě, je spjat s mnoha hrůzostrašnými a pompézními povinnostmi. Toto ale není ten případ," žertoval Obama podle webu televize NBC.

Jako první s nezvyklou kratochvílí přišel v roce 1987 Ronald Reagan.

Dluhy za desítky miliard

Ruské matky to nemají jednoduché. Podle místopředsedkyně tamní vlády Olgy Goloděcové jim "nesvědomití tatínkové" dluží na alimentech 92 miliard rublů, tedy v přepočtu asi 56 miliard korun.

A podle ČTK upozornila, že vláda na neplatiče chystá balík zákonů, které dlužníkům zakážou například nákup nemovitostí a jiných drahých věcí, dokud výživné nezaplatí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy