Periskop: Pár věznil trojici sester. Mučil je hudbou

Kateřina Vítková Michal Žák Zahraničí Kateřina Vítková, Michal Žák, Zahraničí
28. 11. 2013 15:20
Čtvrtek 28. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Dohled nad penězi Vatikánu

Papež František pověřil svého osobního sekretáře dohledem nad aktivitami vatikánské banky. Hlava katolické církve dala tímto krokem najevo, že chce pevně držet v rukou hospodaření této finanční instituce, jejíž obraz v minulosti poškodilo několik afér.

Tajemník Alfred Xuereb bude mít na starosti dohled nad dvěma komisemi vytvořenými papežem, informoval Vatikán v tiskovém prohlášení.

František se již od březnového nástupu do funkce snaží vylepšit pověst banky, která za jeho předchůdce Benedikta XVI. čelila například podezření z praní špinavých peněz.

Klíčové město padlo

Syrská armáda dobyla klíčové město v oblasti Kalamún severně od Damašku. S odvoláním na syrskou vládu to oznámila agentura AFP.

Vojáci prý z města Dajr Atíja, které leží poblíž libanonské hranice, vytlačili "teroristy", což je termín, který Damašek používá pro opozici. Boje prý ale ještě neskončily.

Podle opozičních zdrojů je mezi několika mrtvými také synovec jednoho libanonského ministra ze strany Hizballáh.

Poslední aktivista opustil vazbu

Ruské úřady propustily z vazby i posledního z třicítky aktivistů Greenpeace zadržených při zářijovém protestu v Barentsově moři.

Na svobodu se tak dostal australský radista Colin Russell, informovala agentura AFP.

Minulý pátek soud u 29 aktivistů vyhověl jejich žádosti o propuštění na kauci. Jako jediný zůstal ve vězení právě Russell, jehož vazbu soud bez udání důvodů prodloužil původně až do 24. února příštího roku. Russell se proti jejímu prodloužení odvolal.

Izraelec do vedení

Izraelský profesor fyziky Eliezer Rabinovici se stal zástupcem ředitele regionálního projektu, jehož cílem je vybudovat v Jordánsku urychlovač částic.

Zapojen do něj bude také Írán a palestinská samospráva. Oznámila to agentura AFP, která citovala z oznámení Hebrejské univerzity, kde Rabinovici působí.

"Pracujeme společně díky důvěře, již jsme budovali několik let a která je vzdálená tlaku známému z politických témat," sdělil profesor agentuře AFP.

Pár týral trojici sester

Případ týrání dětí řeší policie v americkém městě Tucson ve státě Arizona.

Tři dívky ve věku od 12 do 17 let zde údajně drželi až dva roky v zajetí jejich matka a otčím, kteří je prý mimo jiné mučili nepřetržitou hlasitou hudbou.

Dvěma sestrám se podařilo v úterý uniknout na svobodu, třetí osvobodili policisté. Dívky byly podle policie podvyživené a špinavé. Informovaly o tom dnes agentura Reuters a BBC.

Obvinění Serďukova

Bývalý ruský ministr obrany Anatolij Serďukov byl obviněn ze zneužívání vojáků a veřejných prostředků.

Údajně je využil k vybudování silnice ke své venkovské rezidenci a k terénním úpravám na pozemcích kolem ní. Hrozí mu až pětileté vězení, informovala agentura AP.

Prezident Vladimir Putin ministra zbavil úřadu před rokem po provalení údajných machinací s armádním majetkem za miliardy rublů. Podle kritiků jeho odvolání souviselo se zákulisním bojem o moc.

Krejčířovi "čističi"

Před jihoafrickým soudem v pondělí spolu s uprchlým českým podnikatelem stanou i dva příslušníci speciální policejní jednotky, informovala jihoafrická tisková agentura SAPA.

Podle místního tisku oba elitní detektivové Krejčířovi nejen donášeli informace, ale pracovali pro něj i jako vymahači a "čističi", tedy nájemní zabijáci. Údajně byli členy větší skupiny policistů spolupracujících s Krejčířem.

Detektivové speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi) Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane krátce stanuli před magistrátním soudem v Palm Ridge už ve středu. Jsou stejně jako Krejčíř podezřelí z pokusu o vraždu a z únosu.

Stop grilům!

Radnice v Pekingu zkoušela v boji se znečištěným ovzduším snad vše. V minulosti mimo jiné omezila provoz aut. Nikam to ale nevedlo.

Vedení čínské metropole proto vyhlásilo válku grilování. Tvrdí, že tak omezí koncentraci těch nejmenších částic, které pronikají lidem hluboko do plic. Zabavila a zničila stovky grilů, napsala agentura AP. Za to si ale politici vysloužili především posměch.

Popcorn dostal milost

Americký prezident Barack Obama pokračuje v tradici "milosti" pro krocany. Před Dnem díkuvzdání proto osvobodil pár Popcorn a Caramel.

"Úřad prezidenta, nejmocnější na světě, je spjat s mnoha hrůzostrašnými a pompézními povinnostmi. Toto ale není ten případ," žertoval Obama podle webu televize NBC.

Jako první s nezvyklou kratochvílí přišel v roce 1987 Ronald Reagan.

Dluhy za desítky miliard

Ruské matky to nemají jednoduché. Podle místopředsedkyně tamní vlády Olgy Goloděcové jim "nesvědomití tatínkové" dluží na alimentech 92 miliard rublů, tedy v přepočtu asi 56 miliard korun.

A podle ČTK upozornila, že vláda na neplatiče chystá balík zákonů, které dlužníkům zakážou například nákup nemovitostí a jiných drahých věcí, dokud výživné nezaplatí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy