Periskop: Princezna unikla stíhání za praní špinavých peněz

Přenos skončil
Pátek 7. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Sebevražedný atentátník zabil v Nigérii devět lidí

Při výbuchu před budovou banky na severovýchodě Nigérie v pátek zahynulo nejméně devět lidí.

Explozi má nejspíš na svědomí sebevražedný atentátník. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale nejspíš ho mají na svědomí bojovníci islamistických milic Boko Haram.

Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters

Slovenští umělci se nechtějí podílet na zpolitizovaném svátku

Několik slovenských umělců a kapel odvolalo své vystoupení na plánovaném koncertu u příležitosti 25. výročí sametové revoluce.

Své rozhodnutí zdůvodnili tím, že akce byla zpolitizována.

Uspořádání koncertu ohlásil v tomto týdnu šéf slovenského parlamentu a místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Pavol Paška.

Představitelé opozice poté vybídli umělce, aby akci ignorovali a nepodíleli se na údajném znevažování odkazu sametové revoluce.

Foto: ČTK

Soud v USA zakázal sňatky homosexuálů ve čtyřech státech

Federální odvolací soud v Cincinnati potvrdil platnost zákazu homosexuálních sňatků ve čtyřech amerických státech.

Rozhodnutí se týká států Ohio, Michigan, Kentucky a Tennessee a je po dlouhé době prvním verdiktem, který podpořil odpůrce svazků osob stejného pohlaví.

Soud v Cincinnati uvedl, že podle něj má každý stát právo určit si ohledně sňatků vlastní pravidla.

 

Foto: Graham Martin / EventPics.biz

Princezna unikla stíhání za praní špinavých peněz

Španělský soud bude dál stíhat starší sestru španělského krále Felipeho VI. princeznu Cristinu za daňové podvody, zamítl ale závažnější obvinění z praní špinavých peněz.

V případu je hlavním podezřelým princeznin manžel Iňaki Urdangarin. Ten podle vyšetřovatelů zpronevěřil státní finance prostřednictvím převodů peněz z jím vedené nadace na účty vlastní firmy, jejíž byla Cristina spolumajitelkou.

Princezna Cristina. K soudu přišla po svých, byť jen od brány soudu.
Princezna Cristina. K soudu přišla po svých, byť jen od brány soudu. | Foto: Reuters

Bulharsko má novou vládu, premiérem bude podruhé Borisov

Bulharský parlament dnes schválil novou vládu, kterou tvoří koalice v čele se stranou GERB staronového premiéra Bojka Borisova.

Ta před měsícem vyhrála předčasné parlamentní volby. Hlasování bylo považováno pouze za formalitu vzhledem k tomu, že Borisov již ve čtvrtek oznámil, že sehnal pro svůj koaliční kabinet dostatečnou podporu.

Poslanci vládu odsouhlasili poměrem 149 ku 85 hlasům. Borisov se tak stal vůbec prvním bulharským politikem v moderních dějinách, který získal premiérský post již podruhé.

Bulharský premiér Bojko Borisov končí, a to kvůli cenám elektřiny.
Bulharský premiér Bojko Borisov končí, a to kvůli cenám elektřiny. | Foto: Reuters

V indické nemocnici se snaží zbavit desítek tisíc krys, zatím bezúspěšně

Vládní nemocnice v centrální části Indie se snaží zbavit desítek tisíc krys, které se prohánějí v jejích prostorách.

Deratizátoři už v nemocnici v indickém státě Madhjapradéš zabili více než 2500 krys, ale zdá se, že hlodavců nijak viditelně neubylo.

Podle odhadů je v nemocnici ve městě Indaur asi 8000 krysích děr, v nichž žije téměř 70 000 krys.

V nemocnici páchají značné škody na vybavení a příležitostně také koušou pacienty.

Foto: Aktuálně.cz

Thajský voják zastřelil čtyři důstojníky, zřejmě byl ve stresu

Mladý thajský voják zastřelil ve čtvrtek v kasárnách na jihu země čtyři důstojníky a poté se pokusil o sebevraždu. Momentálně leží v kómatu.

Thajská armáda v pátek vyjádřila obavu, že by mohlo dojít k dalším podobným incidentům v důsledku stresu z bojů s islamisty.

V bojích zahynulo od vypuknutí konfliktu v roce 2004 více než 6200 osob.

Foto: Reuters

U německých krůt se objevil vysoce nakažlivý chřipkový vir

Veterináři na severovýchodě Německa vybili na 30.000 krůt, u kterých se objevil vysoce nakažlivý chřipkový vir H5N8.

Úřady chtějí z preventivních důvodů ještě zlikvidovat všechnu domácí drůbež v okruhu tří kilometrů od farmy, kde se nákaza objevila.

Zmíněný typ viru se letos objevil poprvé v Jižní Koreji, jak se dostal do Německa, zatím není jasné.

Ptačí chřipka dorazila do Česka. Jako první to odnesly krůty z tisové.
Ptačí chřipka dorazila do Česka. Jako první to odnesly krůty z tisové. | Foto: Ludvík Hradilek

Katalánci budou v neděli neformálně volit o své nezávislosti

Katalánsko uspořádá v neděli neformální lidové hlasování o nezávislosti.

Kvůli zákazu španělského ústavního soudu nepůjde o právně vymahatelné referendum, ale o jakýsi průzkum veřejného mínění.

Akce se koná navzdory tomu, že ústavní soud před třemi dny zakázal i toto nezávazné hlasování, protože právě svou formou znaky referenda nese.

Konzervativní ústřední vláda v Madridu chce snaze Katalánců o plebiscit stůj co stůj zabránit, aby znemožnila jakékoli zpochybňování španělské celistvosti.

Foto: Reuters

Sikorski ustál hlasování o svém sesazení

Předseda dolní parlamentní komory Radoslaw Sikorski zůstává v čele Sejmu.

V 460členném Sejmu se pro odvolání maršálka, jak se předsedovi dolní komory v Polsku říká, vyslovilo 146 poslanců, především z opoziční strany Právo a Spravedlnost (PiS), proti Sikorského sesazení zvedlo ruku 240 poslanců a 48 se hlasování zdrželo.

Někdejší ministr zahraničí čelil rozsáhlé kritice kvůli nedávnému prohlášení, že ruský prezident Vladimir Putin již v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. Své tvrzení ale Sikorski nedokázal obhájit a později připustil, že ho zradila paměť.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters

Protiraketový systém "sundal" tři střely najednou

Protiraketový systém Aegis umístěný na torpédoborci amerického námořnictva ve čtvrtek u Havajských ostrovů současně sestřelil dvě řízené střely s plochou dráhou letu a balistickou raketu.

Zkouška podle těchto zdrojů potvrdila přínos modernizace systému Aegis, uskutečněné výrobcem, společností Lockheed Martin, jakož i dvou různých střel od firmy Raytheon.

10. 7. - Írán otestoval rakety. Mohou urazit 2000 kilometrů - Den poté, co exekutiva České republiky podepsala s USA smlouvu o výstavbě protiraketového systému, vydal Írán zprávu o testu svých raket. Podle státních médií íránské Revoluční gardy vypálily celkem devět střel . Jedna z nich má být podle dřívějších vyjádření schopná zasáhnout americké a izraelské základny na Blízkém Východě.  Další podrobnosti si přečtěte ve zprávě zde
10. 7. - Írán otestoval rakety. Mohou urazit 2000 kilometrů - Den poté, co exekutiva České republiky podepsala s USA smlouvu o výstavbě protiraketového systému, vydal Írán zprávu o testu svých raket. Podle státních médií íránské Revoluční gardy vypálily celkem devět střel . Jedna z nich má být podle dřívějších vyjádření schopná zasáhnout americké a izraelské základny na Blízkém Východě. Další podrobnosti si přečtěte ve zprávě zde | Foto: Reuters

Zemřel kanibal i jeho oběť

Mladá žena byla zavražděna při "aktu kanibalismu" spáchaném v Británii. Předpokládaný pachatel, zřejmě milenec oběti, přišel o život po zásahu elektrickým paralyzérem během zatýkání v obci Argoed ve Walesu.

Policejní hlídka dorazila do místního hotelu během noci ze středy na čtvrtek po hlášení, že zde čtyřiatřicetiletý Matthew Williams napadl dvaadvacetiletou ženu. Ta na místě podlehla zraněním.

Podle Sdružení policejních velitelů jde o první případ úmrtí po použití paralyzéru od zařazení této zbraně do výzbroje britské policie před deseti lety.

Londýnský Big Ben
Londýnský Big Ben | Foto: Thinkstock

Stone chce točit o Putinovi

Americký režisér Oliver Stone chce natočit dokument o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Oznámil to ve čtvrtek během návštěvy Moskvy, kde pracuje na filmu o bývalém spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi.

"Chtěl bych vyzpovídat Putina, abych ukázal úhel pohledu, o němž Američané nechtějí slyšet," řekl Stone tiskové agentuře RIA-Novosti. "Chtěl bych o něm natočit dokument."

Foto: Reuters

Před 75 lety Hitler těsně unikl smrti

Letos 8. listopadu uplyne 75 let od události, která mohla pootočit kolo dějin a možná i ušetřit miliony život - nacistický vůdce Adolf Hitler jen těsně unikl smrti.

Jen několik minut poté, co ukončil svůj projev v mnichovské pivnici Bürgerbräukeller u příležitosti neúspěšného pokusu o puč, explodovala ve sloupu u řečnického pultu časovaná bomba. Vybuchla sice přesně, ale Hitler svůj projev nečekaně ukončil dřív a v okamžiku exploze byl už 13 minut mimo sál.

Bombu sestrojil a do jím vyhloubené dutiny sloupu umístil šestatřicetiletý truhlář George Elser. Následně utekl do Švýcarska, kde byl zadržen. 9. dubna 1945 byl zastřelen.

Adolf Hitler. Ilustrační foto.
Adolf Hitler. Ilustrační foto. | Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2014 14:48
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy