Periskop: Žena ve Vídni ebolu nemá, možný případ hlásí Linec

Přenos skončil
Pátek 5. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu. Izrael je na útok Islámského státu připraven
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Příměří v Mosambiku

Mosambický prezident Armando Guebuza a vůdce protivládních rebelů Afonso Dhlakama dnes v metropoli Maputu podepsali příměří, které by mělo ukončit dva roky trvající boje.

Informovala o tom agentura AFP. Dohoda by měla rovněž otevřít cestu ke konání říjnových voleb. Podrobnosti příměří zatím nebyly zveřejněny.

Politická strana Renamo, v jejímž čele stojí prezident Guebuza, se s povstaleckým hnutím Frelimo, které podporuje Dhlakamu, utkala už během dlouhé občanské války v letech 1975 až 1992. Konflikt si tehdy vyžádal 900 000 obětí.

Žena v Rakousku ebolu nemá

Podezření na nákazu virem eboly u pacientky ve Vídni testy definitivně vyvrátily, informovala rakouská média. Nový podezřelý případ se však podle rakouských médií dnes objevil v Linci.

Případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily: testy většinou prokázaly malárii.

V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do země přímo ze západní Afriky.

Malajsií otřásá horečka dengue

Malajsií otřásá epidemie horečky dengue. Dosud na tuto nemoc zemřelo takřka čtyřikrát více lidí než loni.

Za nárůstem počtu případů podle odborníků stojí nový prudce nakažlivý kmen nemoci, označovaný jako DEN-2.

V prvních osmi měsících letošního roku nemoci podlehlo 131 lidí, úřady hlásí přes 68 000 nakažených, informoval server The Straits Times.

Největší nádor

Nádor vážící asi osm kilogramů, tedy zhruba jako běžný medicinbal, vyoperovali lékaři z žaludku pětasedmdesátileté ženy v Rakousku. Informovala o tom agentura AFP.

"Ještě nikdy jsme neviděli tak velký a těžký nádor," řekl doktor Gerhard Wolf z univerzitní nemocnice ve Štýrském Hradci na jihu Rakouska.

Foto: Thinkstock

Irák volá o pomoc. Kvůli Islámskému státu

Irácký prezident Fuád Masúm v rozhovoru s americkou zpravodajskou stanicí CNN potvrdil, že Irák nepožádal NATO o pomoc proti islamistům.

Obrátil se prý ale na některé členské země Aliance, zejména na USA.

Irákem od června postupují radikálové z Islámského státu (IS) a ohrožují kromě sunnitských oblastí také provincie obývané Kurdy.

Foto: Reuters

Norbert dorazil k Mexiku

Hurikán Norbert přinesl na tichomořské pobřeží Mexika prudké lijáky a zapříčinil smrt nejméně jednoho člověka.

Bouřkový vír dál míří do blízkosti oblíbeného letoviska Los Cabos, kde byly uzavřeny školy i pláže a byla připravena nouzová přístřeší.

Hurikán by se měl prohnat kolem pobřeží, ale jeho střed by se měl držet nad mořem.

Hurikán Sandy
Hurikán Sandy | Foto: Reuters

Vražda vlastního dítěte

Třiatřicetiletému Američanovi hrozí trest smrti za to, že úmyslně nechal svého 1,5 roku starého syna ve vedru v rozpáleném automobilu. Dítě zemřelo.

Muž z předměstí Atlanty podle obžaloby jednal se "zlovolnou prozíravostí", když batole nechal ve svém SUV v den, kdy se venkovní teploty vyšplhaly nad 32 stupňů Celsia.

Foto: Reuters

Další vyšetřování Litviněnkovy smrti

Britská justice opět otevře případ smrti bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka.

Nejdůležitějším bodem veřejného vyšetřování bude objasnit roli Ruska v úmrtí. Hlavní část šetření by měla začít až v lednu a zabrat celý příští rok. Litviněnkova kauza dlouhodobě poškozuje vztahy mezi Londýnem a Moskvou.

Foto: Reuters

Gayové a lesby mohou slavit

Americký odvolací soud označil za neústavní zákony, které ve státech Indiana a Wisconsin zakazují homosexuální sňatky. Verdikt  znamená, že gayové a lesby se nově budou moci legálně brát už v 21 amerických státech.

Nejnovější rozsudek odvolacího soudu je dalším vítězstvím, které obhájci práv sexuálních menšin zaznamenali. V posledních měsících federální či státní soudy vynesly řadu rozsudků v neprospěch státních zákazů, příkladem jsou například Utah či Kentucky.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2014 17:05
 

Právě se děje

Další zprávy