Periskop: Krize v Libyi nekončí, premiér rezignoval

Přenos skončil
Pátek 29. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Další úspěch ZMapp?

Vědci mezitím pracují na nadějném léku proti ebole ZMapp a zaznamenali další úspěch - pět dní po nakažení se jim podařilo vyléčit opice.

Zda přípravek může skutečně pomoci i lidem, není zatím jasné. Dva infikovaní Američané se však po podání ZMappu uzdravili.

Foto: Tereza Bártová

Pátrání po malém chlapci

Britská i francouzská policie v pátek zahájila rozsáhlé pátrání po vážně nemocném malém chlapci, kterého bez vědomí lékařů odvezli jeho rodiče z nemocnice.

Jestliže se pětiletého hocha nepodaří rychle najít, nejlépe ještě dnes, je jeho život v ohrožení, uvedli policisté.

Rodina se nyní nejspíš nachází ve Francii. Malý Ashya King, který má nádor na mozku, zmizel z nemocnice v Southamptonu.

Později se k nim připojilo dalších šest Ashyových sourozenců a trajektem se nechali převézt do Francie. Rodina se údajně hlásí k náboženské sektě Svědkové Jehovovi.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Premiér rezignoval

Vláda úřadujícího libyjského premiéra Abdalláha Sáního v pátek podala demisi ve snaze ukončit mocenský boj v zemi. Libye má nyní dva parlamenty a zmítá se v chaosu.

Sání předal demisi parlamentu, který byl zvolen v červnu. Jeho předchůdce - Všeobecný národní kongresu (GNC) však po volbách odmítl odstoupit, protože v novém sboru se změnil poměr sil v neprospěch islamistů, kteří měli většinu v GNC.

V pondělí tento sbor zasedal a vybral si vlastního premiéra. Libye se tak ocitla v situaci dvojvládí a má také dva zákonodárné sbory.

Libye. Ilustrační foto
Libye. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Další vyšetřování Mursího

V Egyptě začali vyšetřovat bývalého prezidenta Muhammada Mursího kvůli tajným dokumentům které dal údajně k dispozici Kataru.

Mursí byl svržen loni a je od té doby zatčen. Je už obžalován ve čtyřech různých kauzách. Do případu, který se nově prověřuje, je podle egyptské agentury MENA zapojena katarská televize Al-Džazíra.

Katar vyvolává kritiku v mnoha arabských zemích svou podporou Muslimského bratrstva, k němuž patřil také Mursí a které je nyní v Egyptě řazeno k teroristickým organizacím.

Kuala Lumpur, Malajsie.
Kuala Lumpur, Malajsie. | Foto: Reuters
Skotsko - vlajka

Příznivců nezávislosti přibývá

Počet přívrženců nezávislosti Skotska na Velké Británii se tři týdny před referendem o skotské samostatnosti zvýšil.

Z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil britský ústav Survation, ale vyplynulo, že stále jasně převažují odpůrci odtržení od Londýna.

Bez ohledu na nerozhodnuté voliče by nyní hlasovalo pro nezávislost 47 procent, proti ní 53 procent skotských voličů. Referendum se uskuteční 18. září.

Foto: Thinkstock

Radikálové nabírají cizince

Američtí zpravodajci odhalili asi deset občanů USA, kteří vycestovali do Sýrie, aby tam bojovali v řadách Islámského státu (IS), donedávna známého jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Podle prezidenta Baracka Obamy představuje IS pro Spojené státy americké největší hrozbu od dob Al-Káidy a útoku z 11. září 2001.

IS je pro budoucí militantní bojovníky – i ty ze zahraničí - atraktivní, neboť se mu podařilo zabrat velké území, na němž zavádí právo šaría, napsal server The New York Times.

Bělorusko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Lukašenko oslaví šedesátiny

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oslaví 30. srpna šedesátiny. Lukašenko - bývalý politruk a kolchozník - se na politickém kolbišti objevil na začátku 90. let jako poslanec parlamentu.

Rodák z obce Kopys ve východním Bělorusku vystudoval na Mogilevské univerzitě a později na zemědělské akademii historii a ekonomii.

Své zemi vládne již přes dvacet let a na Západě bývá označován za posledního evropského diktátora.

Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994.
Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994. | Foto: Reuters

Sportem ku diplomacii

Japonský poslanec Kandži Inoki přijel spolu s 20 profesionálními zápasníky z celého světa do Severní Koreje.

V Pchjongjangu se totiž o víkendu koná série exhibičních zápasů, kterou organizuje. Tímto způsobem chce podle agentury AP otevřít dveře sportovní diplomacii s KLDR.

"Světový mír prostřednictvím výměnných sportovních událostí je mou celoživotní misí," řekl Japonec, který je sám bývalým profesionálním zápasníkem.

Málo místa pro nohy

Ve Spojených státech byly v posledních dnech hlášeny v civilním letectví dva incidenty, které souvisely s malým prostorem pro nohy cestujících.

V obou případech se pilot rozhodl k nouzovému přistání a vysazení vzpurných osob. Jednomu Francouzi za to hrozí až šest měsíců vězení. Uvedly to agentury AP a AFP.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2014 13:48
 

Právě se děje

před 43 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy