Periskop: Hamás zabil jedenáct lidí, prý donášeli Izraeli

Přenos skončil
Pátek 22. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Varování před Islámským státem

Guvernér Texasu Rick Perry se domnívá, že extrémisté z Islámského státu mohli proniknout do Spojených států přes špatně hlídanou hranici s Mexikem.

"Je znepokojující, kdo všechno může do naší země proniknout kvůli žalostnému stavu hranice," prohlásil při svém projevu o bezpečnosti Spojených států.

Foto: Reuters

Hamás zabil jedenáct údajných informátorů

Palestinské radikální hnutí Hamás zavraždilo 11 lidí, kteří údajně pracovali jako informátoři Izraele.

Zřejmě jde o reakci na čtvrteční likvidační akci Izraele, při níž přišli o život tři členové vedení ozbrojeného křídla Hamasu.

Konflikt v Pásmu Gazy trvá už více než 40 dní, dnes padli další dva civilisté a od začátku července boje nepřežilo přes 2000 lidí.

Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.
Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

První jedlíci šneků byli ze Španělska

Nejstarší jedlíci šneků prý nepocházejí z Francie, ale ze Španělska. Pravěcí obyvatelé Španělska patrně konzumovali šneky asi o 10 000 let dříve než obyvatelé jiných středomořských oblastí.

Zjistili to vědci v lokalitě Cova de la Barriada na východě Pyrenejského poloostrova.

Tým v čele s Javierem Fernándezem-Lópezem zde na třech různých místech našel velké množství pozůstatků skořápek suchozemských měkkýšů. Nejstarší byly datovány do doby před 30 000 lety.

Animal, Crockery, Escargot, Food, Fork, French Food, Human Body Part, Human Hand, Meal, Photography, Plate, Vertical
Animal, Crockery, Escargot, Food, Fork, French Food, Human Body Part, Human Hand, Meal, Photography, Plate, Vertical | Foto: Thinkstock

Muž zabil druhého, domluvili se na tom

V Drážďanech dnes začíná proces s policistou, který podle obžaloby zavraždil známého z internetu, jeho tělo rozřezal a zakopal na zahradě.

Objevily se také informace, že část ostatků obviněný snědl, to se ale prozatím nepotvrdilo.

Dvojice se seznámila na internetové stránce věnované kanibalismu. Nyní již mrtvý muž se zde svěřil s tím, že si již od mládí představuje svou "porážku".

Foto: Ludvík Hradilek

Obama se nepolije studenou vodou

Americký prezident Barack Obama se nenechá polít ledovou vodou, aby podpořil boj s těžkou nemocí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).

Podle pravidel kampaně mají lidé na internetu zveřejnit video, jak si nechávají hlavu polít vědrem studené vody, poté nominovat tři další.

Ti si mají během 24 hodin rovněž polít hlavu studenou vodou, nebo poslat sto dolarů na konto boje s ASL. Obama se rozhodl pro peněžní dar.

 

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Pavouci ve městech jsou větší

Pavouci, kteří žijí ve městech, jsou větší a začínají se množit dříve než jejich souputníci z volné přírody, říká nová studie.

Výzkum byl prováděn sice jen na australských pavoucích, ale je prý vysoce pravděpodobné, že podobná situace existuje na celém světě.

Vědecký tým vedený Elizabeth Loweovou z australské univerzity v Sydney chtěl zjistit, jak jsou živočichové z volné přírody ovlivněni expanzí měst.

Pavouk-zabiják. Brazilský druh pavouka Phoneutria nigriventer patří k nejjedovatějším na světě.
Pavouk-zabiják. Brazilský druh pavouka Phoneutria nigriventer patří k nejjedovatějším na světě. | Foto: Techuser, Wikimedia Commons
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Ondřej Chlupáček
Aktualizováno 22. 8. 2014 13:43
 

Právě se děje

před 21 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy