Periskop: Do Iráku se po roce a půl vrací hlava státu

Přenos skončil
Pátek 18. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Boje o plynové pole

Bojovníci z islamistického hnutí Islámský stát zabili při čtvrtečním dobývání významného syrského plynového pole Šaar přes 100 vojáků, strážců a zaměstnanců naleziště.

Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na syrské opoziční aktivisty. Původní informace hovořily jen asi o dvaceti obětech útoku.

Důležité naleziště plynu se nachází v pouštní oblasti u města Palmýra v centrální části Sýrie.

Talabání se vrací domů

Irácký prezident Džalál Talabání, který v prosinci 2012 utrpěl mozkovou mrtvici a od té doby se léčil v Německu, se v sobotu vrátí do Iráku.

"Znovu se ujme svých povinností prezidenta Irácké republiky," oznámila jeho strana Vlastenecký svaz Kurdistánu.

Talabání nyní dokončuje svůj druhý mandát v prezidentské funkci, znovu již kandidovat nemůže.

Foto: Jiří Kropáček

Italové zachránili přes 3 a půl tisíce uprchlíků

Italští námořníci za poslední dva dny ve Středozemním moři přispěchali na pomoc několika plavidlům s dohromady 3 510 uprchlíky na palubách.

Podle agentury APA například vojenská loď Etna nyní k italským břehům veze přes 2000 ilegálních běženců.

Celkem už letos do Itálie po moři dorazilo na 70 000 imigrantů, tedy více než za celý rok 2011, kdy byl dosud příliv uprchlíků vůbec nejvyšší.

Rekordní počet imigrantů

Ve francouzském přístavu Calais bylo v prvním pololetí zadrženo více než 7400 imigrantů, kteří se snažili nelegálně dostat do Británie.

Je to více než dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku, uvedly dnes místní úřady. Od ledna do června šlo o 7414 imigrantů.

Od začátku července bezpečnostní složky zatkly dalších asi 1200 přistěhovalců snažících se dostat do Británie, kterou pokládají za "eldorádo". Pocházejí hlavně z Eritreje, Somálska a Súdánu.

V bojích v Iráku zemřelo 5576 civilistů

Při násilnostech v Iráku zemřelo od začátku letošního roku již 5576 civilistů. Dalších nejméně 11 665 osob utrpělo zranění, oznámila OSN.

Irák se stal v posledních měsících terčem ofenzivy islamistů, kteří dobyli severozápad země a na obsazených územích - i v sousední Sýrii - vyhlásili chalífát.

Příměří v Libyi

Znesvářené milice bojující o mezinárodní letiště v Tripolisu údajně dosáhly dohody o příměří.

V noci na dnešek to s odvoláním na jednu z ozbrojených skupin napsala agentura Reuters. O hlavní vstupní bránu do Libye svádí ozbrojenci boje od víkendu.

"Máme dohodu mezi oběma stranami konfliktu o klidu zbraní a o předání letiště výboru, který má od premiéra pověření (najít řešení)," prohlásil mluvčí města Zintán.

Foto: Reuters

Záplavy v Číně zabily už 45 lidí

Nejméně 45 obětí už mají za poslední týden záplavy a sesuvy půdy, které postihly jižní Čínu. Dalších 21 osob je pohřešováno.

K jižní oblasti země se také blíží tajfun Rammasun, který si na Filipínách vyžádal nejméně 54 obětí a 100 zraněných. K čínské pevnině má dorazit dnes odpoledne nebo večer místního času.

Foto: Reuters

20 let za únos letadla

Na 20 let do vězení poslal ve čtvrtek americký soud na Floridě Williama Pottse, který v roce 1984 unesl americký dopravní letoun na Kubu.

Potts na Kubě strávil takřka 30 let, z toho 13 let za mřížemi kvůli únosu, do Spojených států se vrátil na konci loňského roku.

Sedmapadesátiletý Potts si podle verdiktu může po sedmi letech v káznici požádat o podmínečné propuštění, napsala agentura Reuters.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2014 16:26
 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy