Periskop: Babička se v márnici probrala k životu

Přenos skončil
Pátek 14. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Do Ruska míří velvyslanec z KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un příští týden vyšle do Ruska svého zvláštního vyslance.

Účel návštěvy, kterou následně potvrdila ruská strana, Pchjongjang nesdělil.

Cesta se ale uskuteční v době, kdy se Severní Korea snaží zabránit tomu, aby Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci odsuzující systematické porušování lidských práv v KLDR.

Podle severokorejské tiskové agentury KCNA se na návštěvu Ruska vydá jeden z nejvyšších představitelů vládnoucí Korejské strany práce vicemaršál Čche Rjong-he, který patří k nejbližším spolupracovníkům diktátora Kima.

Kim Čong-un si hraje s dětmi během návštěvy nemocnice.
Kim Čong-un si hraje s dětmi během návštěvy nemocnice. | Foto: Reuters

Polonahé ženy protestovaly ve Vatikánu

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu dnes policie zatkla tři aktivistky hnutí Femen, které protestovaly proti plánované návštěvě papeže Františka ve štrasburském sídle Evropského parlamentu.

Do půl těla nahé ženy měly na hrudnících nápis Papež není politik a nechaly se fotografovat s krucifixy, policejní hlídka je ale velice rychle odvezla k výslechu.

Podle agentury APA byly protestující ženy Francouzky, jedna z nich už se na podobné akci na Svatopetrském náměstí podílela už dřív.

An activist from Femen Brazil protests in support of the native Indian community in front of the Brazilian Indian Museum in Rio de Janeiro, March 22, 2013. Brazilian military police took position early morning outside the abandoned Indian museum, where a native Indian community of around 30 individuals have been living since 2006. The Indians were summoned to leave the museum in 72 hours by court officials since last week, local media reported. The group is fighting against the destruction of the museum, which is next to the Maracana Stadium. REUTERS/Sergio Moraes (BRAZIL - Tags: CIVIL UNREST POLITICS SOCIETY SPORT) TEMPLATE OUT Published: Bře. 22, 2013, 5:25 odp.
An activist from Femen Brazil protests in support of the native Indian community in front of the Brazilian Indian Museum in Rio de Janeiro, March 22, 2013. Brazilian military police took position early morning outside the abandoned Indian museum, where a native Indian community of around 30 individuals have been living since 2006. The Indians were summoned to leave the museum in 72 hours by court officials since last week, local media reported. The group is fighting against the destruction of the museum, which is next to the Maracana Stadium. REUTERS/Sergio Moraes (BRAZIL - Tags: CIVIL UNREST POLITICS SOCIETY SPORT) TEMPLATE OUT Published: Bře. 22, 2013, 5:25 odp. | Foto: Reuters

Armádní helikoptéra šla k zemi, neví se proč

Armádní helikoptéra se dnes zřítila a následně vybuchla na severovýchodě Nigérie, v oblasti, kde vojáci bojují proti islamistickým milicím Boko Haram.

Nehodu údajně nepřežili tři členové posádky, příčina nehody zatím není známa.

Teprve před čtyřmi dny přitom nigerijská armáda informovala o nouzovém přistání helikoptéry ve stejné oblasti severního státu Adamawa. Minulý měsíc údajně sestřelili jednu armádní stíhačku sami radikálové z Boko Haram.

Helikoptéra MI-8 ukrajinské armády nad Slavjanskem.
Helikoptéra MI-8 ukrajinské armády nad Slavjanskem. | Foto: Reuters

Italové se bouří

Itálie zažívá další vlnu protestních akcí a stávek proti vládou plánované reformě pracovního práva.

Demonstrace se konají v 25 městech včetně Říma, Milána či Turína, na mnoha místech stávkují pracovníci státního sektoru. Například v metropoli na několik hodin přerušili práci zaměstnanci ve veřejné dopravě, městská doprava nejezdí ani v Miláně.

Italské odbory stupňují tlak na premiéra Mattea Renziho a jeho kabinet, který se snaží povzbudit hospodářství uvolněním podmínek na trhu práce.

Italové se bouří proti plánované reformě pracovního práva.
Italové se bouří proti plánované reformě pracovního práva. | Foto: Reuters

Mezi Súdány padaly bomby

Dvě súdánská bojová letadla údajně bombardovala území Jižního Súdánu nedaleko společné hranice. 

Bomby prý zranily přinejmenším šest lidí. Incident zvýšil napětí mezi sousedy, kteří spolu léta bojovali v občanské válce za nezávislost jihu.

Mluvčí jihosúdánské armády Philip Aguer uvedl, že útok sousední armády se odehrál už ve středu v okrese Maban na severovýchodě země. Namířen byl pravděpodobně proti rebelům, kteří se ukrývají v místním uprchlickém táboře.

Jihosúdánští civilisté prchají ze svých domovů.
Jihosúdánští civilisté prchají ze svých domovů. | Foto: Reuters
Skotsko - vlajka

Skotská národní strana má nové vedení

Separatistická Skotská národní strana (SNP), která byla hlavním hybatelem nedávného referenda o nezávislosti tohoto regionu, má ode dneška nové vedení. Dosavadního předsedu Alexe Salmonda nahradila místopředsedkyně strany Nicola Sturgeonová. Její zvolení na stranickém sjezdu se očekávalo, protože byla jedinou kandidátkou.

Čtyřiačtyřicetiletá oblíbená politička se brzy stane i novou šéfkou skotské vlády, formálně by se to mělo stát příští týden.

Salmond na posty ve vedení strany i skotského kabinetu rezignoval po zářijovém referendu, v němž zvítězili příznivci jednotné Británie.

Nicola Sturgeonová se stala  novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní.
Nicola Sturgeonová se stala novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní. | Foto: Reuters

Kerry pobrahopřál k výročí revoluce

Americký ministr zahraničí John Kerry poblahopřál Česku a Slovensku k 25. výročí listopadové revoluce. V oficiálním prohlášení napsal, že pokojné demonstrace, které ukončily 40 let nesvobody, Američané v roce 1989 sledovali s obdivem a byly pro ně inspirací.

"S obdivem jsme sledovali, jak Češi, kteří se museli vzdát svých snů - ale nikdy neztratili víru -, svrhli tyranský systém silou nenásilných protestů a jednoduchým požadavkem svobodných voleb," uvedl Kerry.

Foto: Reuters

USA špehují telefony obyvatel

Policejní služba United States Marshals Service (USMS) podléhající americkému ministerstvu spravedlnosti shromažďuje data z mobilních telefonů tisícovek Američanů, podezřelých ze spáchání trestného činu i nevinných, z malých letounů Cessna.

Příslušný program policejní sbor spustil v roce 2007 a cessny určené pro jeho účely pravidelně vzlétají z nejméně pěti velkých amerických letišť. Teoreticky tak pokrývají většinu americké populace.

Foto: Wikimedia Commons

Dům Kmotra na prodej

Dům, který ve filmu Kmotr (1972) patřil mafiánskému bossovi Vitu Corleonemu, je na prodej. Realitní společnost Connie Profaci Realty ho nabízí za 2,895 milionu dolarů (přes 64 milionů korun).

Nemovitost v newyorské čtvrti Staten Island má pět pokojů, sedm koupelen, bazén, tělocvičnu či hernu.

Marlon Brando - Kmotr (1972)
Marlon Brando - Kmotr (1972) | Foto: Paramount Pictures

Babička se probrala k životu v márnici

Jednadevadesátiletá Janina Kolkiewiczová z Ostrowa Lubelského na východě Polska, která podle příbuzných, úřadů i lékařů skonala, se znovu probrala k životu, a to v chladírně márnice. Rodina je v šoku, uvedla polská televize TVN 24.

Dvě hodiny poté, co lékařka potvrdila stařenčino úmrtí, tělo odvezla pohřební firma a rodina začala připravovat pohřeb. O půlnoci však zatelefonovali pracovníci márnice. "Všimli si, že pytel s nebožkou se hýbe. Teta je naživu. Jsme šokováni," svěřila se novinářům Bogumila Kolkiewiczová, která se s manželem o stařenku starala.

Míra sebevražednosti je ve všech rozvinutějších severnějších zemích vyšší než v chudších jižních.
Míra sebevražednosti je ve všech rozvinutějších severnějších zemích vyšší než v chudších jižních. | Foto: Profimédia

Módní hit: neprůstřelné oblečení

Venezuela je známá svou posedlostí soutěžemi krásy a plastickými operacemi. Nyní je ale nejnovějším módním hitem neprůstřelné oblečení, které má obyvatele chránit před násilnou kriminalitou.

Miguel Caballero, kolumbijský návrhář známý díky svému neprůstřelnému oblečení, uvedl, že za posledních sedm měsíců stoupl o 30 procent prodej jeho oblečení, které krom diktátu módy a stylu splňuje také ochrannou funkci proti kulkám.

 

Zde je jeho vojenská vesta naplněná několika zásobníky s municí.
Zde je jeho vojenská vesta naplněná několika zásobníky s municí. | Foto: Reprofoto z „Report of THE DEPARMENT OF THE TREASURY on the Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms / Investigation of Vernon Wane Howel / September 1993“
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2014 16:13
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy