Periskop: Rakouský gambler vysoudil zpět 12 milionů

Živě
Pátek 12. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Útok na izraelskou ambasádu

Neznámí pachatelé nad ránem stříleli na budovu izraelského velvyslanectví v Aténách. Kromě stop po střelách na fasádě domu útok nezpůsobil jiné škody. Podle řecké policie incident připomíná téměř navlas případ z loňského prosince, kdy se střílelo na německé velvyslanectví. V obou případech útočníci použili dvou automatických pušek typu AK-47.

Portugalský parlament vyzval vládu, aby uznala Palestinu

Portugalský parlament odhlasoval výzvu, aby vláda premiéra Pedra Passose Coelha uznala palestinský stát. Ruku pro ni zvedli nejen členové středopravé koalice, ale i opoziční socialisté. Podobné výzvy v minulých týdnech schválili poslanci hned v několika dalších evropských zemích.

Foto: Reuters

Čtyři mrtvé si v těchto dnech vyžádaly záplavy na severovýchodě Řecka, kde se vylila z břehů řeka Evros, která tvoří zčásti přírodní hranici s Tureckem. Naposledy dva muži se utopili v posledních 24 hodinách.

Důchodce si smí nechat kradené obrazy za miliony

Italský důchodce, který před čtyřiceti lety za pakatel v dražbě koupil kradené obrazy Paula Gauguina a Pierra Bonnarda, si smí plátna v hodnotě desítek milionů eur ponechat. Rozhodl o tom soud v Římě, podle nějž muž díla získal legálně. Dvě malby byly ukradeny v Londýně v roce 1970 a později skončily ve ztrátách a nálezech v Itálii.

Foto: Reuters

Požár na ubytovně

Nedaleko Norimberku hořely chystané ubytovny pro uprchlíky. Podle agentury DPA existuje podezření, že je někdo zapálil. V blízkosti totiž někdo na zeď nastříkal hákové kříže a další xenofobní symboly. Při likvidaci požáru byl jeden z hasičů lehce zraněn.

V obci Vorra hořely tři objekty, které měly sloužit jako azyl pro přistěhovalce. Případ vyšetřuje i německá kontrarozvědka. "Ledacos nasvědčuje tomu, že jde o žhářství," řekl dnes mluvčí policie Robert Sandmann.

Hasiči zasahují u požáru chráněné dílny ve městě Titisee-Neustadt na jihozápadě Německa.
Hasiči zasahují u požáru chráněné dílny ve městě Titisee-Neustadt na jihozápadě Německa. | Foto: Reuters

Žaloba smetena ze stolu

Německý ústavní soud se odmítl zabývat žalobou opozice proti vládě kvůli bývalému analytikovi americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwardu Snowdenovi. Opozice chtěla soudní cestou prosadit, aby Snowden vypovídal před zvláštním parlamentním výborem v Berlíně.

Soud v Karlsruhe ale podle televize N24 oznámil, že není příslušným orgánem pro řešení sporu.

Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

Dva mrtví po bouři v oblasti San Franciska

Nejméně dva lidé přišli ve čtvrtek o život na západě Spojených států v důsledku bouře, která je označována za nejsilnější v oblasti za posledních pět let. Na mezinárodním letišti v San Francisku bylo zrušeno 240 letů, ochromena byla i automobilová a městská hromadná doprava.

Kolem 280 tisíc lidí v regionu zůstalo kvůli bouři bez proudu, informovaly agentury DPA a Reuters, podle nichž lze problémy očekávat i během pátku.

Bouře Neoguri na snímku NASA.
Bouře Neoguri na snímku NASA. | Foto: Reuters

Gambler vyhrál

Vídeňský soud přiznal hazardnímu hráči vrácení 437 950 eur (téměř 12,1 milionu korun), které během několika let promrhal na hracích automatech. Soudce přistoupil na argumentaci žalobce, že kvůli závislosti na hraní nebyl příčetný. Informovala o tom rakouská média s odvoláním na obhájce hazardního hráče.

Foto: Thinkstock

Objevena faraonova manželka

Hrobku manželky zatím neznámého faraona z ramessovské doby objevil v egyptském Luxoru tým francouzských a egyptských archeologů. Oznámilo to  egyptské ministerstvo pro památky.

Ramessovská doba pokrývá éru devatenácté dynastie (1314 až 1200 před naším letopočtem) a dvacáté dynastie (1200 až 1085 před naším letopočtem), během nichž mnoho faraonů neslo jméno Ramesse.

Tutanchamonova mumie.
Tutanchamonova mumie. | Foto: Reuters

Rohy nosorožců jdou na černém trhu na dračku

Nezákonný obchod s rohy nosorožců se v letech 2000 až 2013 ztřicetinásobil a je zcela "mimo kontrolu". Oznámil to Mezinárodní fond pro ochranu zvířat. "V roce 2013 se dostalo do oběhu více než 2000 nosorožčích rohů původem z Afriky. Je to 30krát více než v roce 2000," řekla ředitelka pobočky IFAW pro Francii a frankofonní Afriku Céline Sisslerová-Bienvenuová.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2014 16:47
 

Právě se děje

Další zprávy