Periskop: Soud zmírnil trest opilému Slotovi, prý byl přísný

Živě
Středa 19. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Popravovat? Není čím...

Soud v americkém státě Oklahoma odložil v úterý dvě popravy plánované na tento měsíc.

Podle agentury Reuters se tak stalo poté, co státní úřady přiznaly, že nedokázaly opatřit chemickou látku užívanou ve smrtících injekcích.

Americké státy se potýkají s nedostatkem dodavatelů kvůli neochotě farmaceutických společností, především z Evropy, poskytovat farmaka k výkonu trestu smrti.

Foto: Wikimedia Commons

Rumunské uplácení

Rumunská protikorupční prokuratura (DNA) v úterý nařídila zadržet předsedu hospodářské komory Mihaila Vlasova kvůli podezření z nekalého ovlivňování úřadů.

Agentura AGERPRES uvedla, že se tak DNA rozhodla poté, co Vlasov převzal úplatek ve výši 200 000 eur (5,5 milionu Kč).

Trest smrti pro teroristy

Egyptský soud potvrdil rozsudky smrti nad 26 osobami usvědčenými z terorismu.

Soud tak potvrdil únorový rozsudek, který stvrdil velký muftí coby nejvyšší náboženská autorita země. Informoval o tom server Egypt Independent.

Odsouzenci podle rozsudku plánovali v roce 2010 teroristické útoky na lodě v Suezském průplavu a další cíle. Skupina je souzena v nepřítomnosti.

Mírnější trest pro Slotu

Krajský soud v Žilině zmírnil trest pro bývalého kontroverzního politika Jána Slotu, který coby řidič loni odmítl dechovou zkoušku.

Původně byl potrestán pokutou 5000 eur (137 000 korun) a zákazem 16 měsíců řídit motorová vozidla.

Krajskému soudu se trest zdál nepřiměřeně přísný. Podle médií Slotovi pokutu snížil na 3000 eur a zákaz řízení zkrátil na 12 měsíců.

Ján Slota, předseda Slovenské národní strany
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany | Foto: Ondřej Besperát

Pokrok v případu Madeleine?

Britská policie ohlásila pokrok ve vyšetřování sedm let starého případu zmizení tehdy tříleté holčičky Madeleine McCannové, která se ztratila během dovolené v Portugalsku v roce 2007.

Pátrá nyní po muži, který v letech 2004 až 2010 na jihu Portugalska zřejmě vykradl několik domů a sexuálně zneužil pět dívek ve věku od sedmi do deseti let, uvedl server BBC.

Znizelá Madeleine McCannová
Znizelá Madeleine McCannová | Foto: Bleskově

Bezpečný bazén...

Jihoafrický prezident Jacob Zuma využil nepřiměřeného množství veřejných peněz k přestavbě své rezidence. Šest týdnů před volbami to oznámila tamní ombudsmanka Thuli Madonselová.

Zuma si údajně nechal provést v objektu úpravy za 246 milionů randů (453 milionů korun). Patří k nim i vybudování bazénu, amfiteátru a ohrady pro dobytek.

Většina nákladů za opravy byla fakturována na zabezpečení objektu.

Prezidentovy těžké dny

Barack Obama nedostává v posledních dnech dobré zprávy. Nejenže musí řešit situaci kolem ruské anexe Krymu a čelit kritice opozičních republikánů. Nyní přijde i o svého pekaře Billa Yossese. Ten odchází za svojí ženou do New Yorku, kde hodlá propagovat zdravou výživu.

Pekárnu v Bílém domě vedl sedm let. V rozhovoru pro The New York Times přiznal, že na žádost Michelle Obamové začal dělat menší porce a vylehčovat recepty. Máslo například nahradil ovocným pyré.

Prezident Barack Obama musí šetřit. Jeho administrativě došly kvůli neschválenému zákonu o vládních výdajích peníze.
Prezident Barack Obama musí šetřit. Jeho administrativě došly kvůli neschválenému zákonu o vládních výdajích peníze. | Foto: Reuters

Lamentující Britové

Hluk, špína a parkování. To jsou hlavní důvody, kvůli nimž si obyvatelé Velké Británie stěžují na své sousedy. Loni úřady dostaly přes 460 000 stížností, napsala agentura AFP.

Vůbec nejvíce stížností na jednoho obyvatele zaznamenali ve skotském městě Fife. Nejhlučnějším místem k životu jsou pak údajně londýnská předměstí.

Nejběžnější stížnost představuje příliš hlasitá hudba a domácí alarm, špatná údržba domu a nevyhovující hygienické návyky.

63 kilogramů heroinu

Britka Khadija Shahová se pokusila do svého rodného Pákistánu propašovat 63 kilogramů heroinu. Tamní soud za to matku tří dětí potrestal doživotním žalářem.

Ženu žijící v Birminghamu zadrželi celníci v roce 2012 na letišti v Islámábádu poté, co v jejím kufru objevili narkotika. Obhájce Šezád Akbar tvrdí, že jeho klientka o droze ve svém zavazadle neměla tušení, a proti rozsudku se hodlá odvolat.

Hacker za mřížemi

Rok a půl stráví za mřížemi dvacetiletý student Jared James Abrahams z Kalifornie. Mladý hacker se provinil tím, že nahrával nahé dívky, a to pomocí jejich vlastních webových kamer. Následně je vydíral.

Jak poznamenala agentura Reuters, mezi jeho oběťmi byla i loňská vítězka prestižní americké soutěže krásy mladých dívek Miss Teen USA, která byla jeho spolužačkou.

Foto: Reuters

Lev ze střechy

Zoo v afghánské metropoli Kábulu má novou atrakci, píše ČTK. Konkrétně jde o lva Mardžána. Toho si - coby lvíče - za 20 000 dolarů koupil jeden z místních podnikatelů. Choval ho na střešní terase, ale zvíře rychle rostlo.

A tak když ho loni na podzim našli ochránci zvířat, byl Mardžán vážně nemocný. "Byl v zoufalém stavu. Skoro mrtvý. Nedokázal se pohnout, nemohl ani zvednout hlavu," řekl agentuře AFP veterinář Abdal Kádir Baháví.

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 19. 3. 2014 15:51
 

Právě se děje

před 16 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Rasismus je jed." Merkelová odsoudila útok v Hanau, střelec byl podle ní extremista

Podle německé kancléřky Angely Merkelové toho hodně ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu. Merkelová to ve čtvrtek řekla na tiskové konferenci v Berlíně. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," dodala.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.

"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech."

Zdroj: ČTK
Další zprávy