Periskop: Čína pošle na Měsíc Nefritového králíka

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 26. 11. 2013 16:03
Úterý 26. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

200 metrů za hodinu

Čína hodlá začátkem prosince pokročit ve svém vesmírném programu. Vůbec poprvé v historii plánuje přistát se svojí sondou na Měsíci.

Zlatě zbarvené robotické vozítko se bude jmenovat Nefritový králík. Se šesti koly a solárními panely připomínajícími křídla bude schopno zdolat až třicetistupňové stoupání. Dosáhne zároveň maximální rychlost 200 metrů za hodinu.

 

Reformujme církev, ať pomáháme chudým

Papež František chce reformovat církev. Naznačuje to alespoň takzvaná apoštolská exhortace, kterou napsal k ukončení Roku víry.

Podle něj by měla mít církev hlavně misijní funkci a nebát se ušpinit si ruce, když bude pomáhat chudým a utlačovaným. Chce "oživit církev ve světě plném lhostejnosti, sekularizace a obrovské nerovnosti příjmů".

Klima status uprchlíka nepřineslo

Sedmatřicetiletý Ioane Teitiota z Kiribati neuspěl s žádostí o získání statusu uprchlíka. Argumentoval tím, že tichomořské souostroví ohrožují klimatické změny a návrat je pro něj a jeho rodinu nebezpečný.

"Při návratu na Kiribati by (dotyčný) nečelil systematickému porušování základních lidských práv, jako je právo na život... či právo na adekvátní stravu, ošacení a bydlení," argumentoval soudce John Priestley.

Opozice říká ne

Za necelé dva měsíce by se měla v Ženevě konat mírová konference o Sýrii. Jedná z hlavních opozičních skupin - Syrská svobodná armáda (FSA) - ovšem její svolání považuje za předčasné.

Vydala prohlášení, v němž odmítá, že by se představitelé současného režimu zapojili do přechodné vlády. "My jako vojenská a revoluční síla se konference nezúčastníme a v době jejího konání boje nezastavíme. Nás zajímá, jak zajistit zbraně pro naše lidi."

Nedůvěryhodný a nepoctivý Obama

Obyvatelé Spojených států nemají o svém prezidentovi Baracku Obamovi nejvyšší mínění. Alespoň podle průzkumu agentury ORC International.

Podle ní si jen 40 procent Američanů myslí, že je šéf Bílého domu s to řídit efektivně federální vládu. A 53 procent ho nepovažuje za poctivého a důvěryhodného.

K něčemu podobnému dospěl i prestižní Gallupův institut, podle jehož zjištění má důvěru v Obamu 41 % lidí.

Smrt v Saná?

Dva ruští vojenští instruktoři podle dostupných zpráv zemřeli v jemenské metropoli Saná.

Útočníci jedoucí na motocyklu je zastřelili, když vycházeli z hotelu. Rusové pracovali pro jemenskou armádu.

Ruské velvyslanectví ale tvrdí, že v Jemenu momentálně žádné instruktory nemá.

Odtajnění "tajní"

Dav protestujících Ukrajinců napadl v noci v centru Kyjeva mikrobus ukrajinské tajné policie SBU, který údajně odposlouchával v oblasti protivládních demonstrací telefonní hovory.

Uvnitř vozu bylo podle opozice několik ozbrojenců a elektronické odposlouchávací zařízení a mikrobus byl maskován vlajkami Evropské unie, uvedla agentura Unian. Při pokusu policie odrazit útok demonstrantů bylo několik lidí zraněno.

Senkaku zajímá i Austrálii

Do sporu Číny a Japonska o neobydlené souostroví Senkaku se vložila i Austrálie.

Kvůli zavedení takzvané "identifikační zóny" ve vzdušném prostoru nad ostrovy si předvolala na kobereček čínského velvyslance.

"Načasování a způsob, jakým Čína toto opatření oznámila, neprospívají situaci, vezmeme-li v úvahu stávající napětí v tomto regionu. Nijak nepřispějí ke stabilitě oblasti," konstatovala ministryně zahraničí Julie Bishopová.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy