Periskop: Nizozemské káznice mají víc personálu než vězňů

Živě
Pátek 11. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Dozorců je víc než vězňů

Nizozemská vláda čelí nezvyklé krizi, napsala ČTK. V žalářích je prý poprvé v historii víc dozorců a dalšího personálu než vězňů.

V 17milionové zemi bylo ještě před šesti lety na 15 000 vězňů. Minulý měsíc jich bylo jen 9710, a to včetně 650 Belgičanů, které ministerstvo spravedlnosti pomáhá dočasně věznit.

Naproti tomu dozorců a dalších zaměstnanců věznic je 9914.

Krvavý boj o moc

Pákistánský Tálibán bojuje podél hranice s Afghánistánem o pozice. Podle agentury Reuters si potyčky vyžádaly v uplynulých týdnech několik desítek mrtvých.

Násilí propuklo mezi rivaly uvnitř kmene Mahsúdů, jedné z četných etnických skupin Paštúnů obývajících afghánsko-pákistánské pomezí.

Erdoganova smůla

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan opět narazil. Poté, co musel odblokovat Twitter a YouTube, mu ústavní soud zrušil část zákona, kterým chtěla vláda posílit svůj dohled nad justicí.

Nový zákon definoval kompetence Nejvyšší rady soudců a prokurátorů (HSYK), která patří k nejvyšším justičním orgánům v zemi, a výrazně posílil pravomoci ministra spravedlnosti, především při jmenování soudců.

Zákon vstoupil v platnost koncem února, kdy jej podepsal turecký prezident Abdullah Gül. Erdogan ho koncipoval jako odpověď na korupční skandál, který se rozhořel koncem loňského roku a vynutil si obměnu části kabinetu.

Turecký premiér Recep Erdogan.
Turecký premiér Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Vzhůru k asteroidu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chce vzorky z asteroidu. Technici z letecké firmy Lockheed Martin proto pro něj začnou konstruovat robotickou sondu OSIRIS-REx.

Z floridského Mysu Canaveral má odstartovat v září roku 2016, vůbec poprvé odebrat vzorky asteroidu a vrátit se s nimi v roce 2023 zpět na Zemi. Mise má přijít na 800 milionů dolarů (zhruba 15,8 miliardy korun).

Foto: NASA

Zdravý med?

Jistý čínský včelař si podle agentury AFP nechal pokrýt polonahé tělo více než 460 000 včelami. Čtyřiatřicetiletý Še Pching z Čchung-čchingu na jihozápadě Číny prý doufá, že mu nezvyklý kousek zvýší prodeje medu. Zatím nasbíral dvacet žihadel.

Pořád ale nemá na držitele rekordu nezvyklé disciplíny - Inda Vipina Setha. Ten na sebe nalákal včely vážící celkem 61,4 kilogramu.

V jednom z parků v Ammánu už vyrazily včely "do práce".
V jednom z parků v Ammánu už vyrazily včely "do práce". | Foto: Reuters

Zatraceně dobrý příběh?

Někdejší australský ministr zahraničí Bob Carr zahodil veškerou diplomacii stranou. A ve své nové knize útočí na bývalé kolegy; spekuluje o tom, zda jeho americké protějšky podstoupily plastické operace, a cestování v turistické třídě letadel označuje za trend inspirovaný obchodem s otroky, napsala agentura AFP.

"Jsem ministr zahraničí. Tyčím se nad obyčejnými (lidmi) a sloužím své zemi," napsal v knize nazvané Deník ministra zahraničí, která - jak připouští - sází do značné míry na sebeironii. Co na tom, že ve funkci strávil jen 18 měsíců?

Octomilky jako piloti stíhacích letounů

Mušky octomilky při úniku před predátory používají manévry podobné těm, které provádějí stíhací letouny: jsou schopné uhnout do strany o 90 stupňů nebo provést přemet. Vyplývá to z vědecké studie Washingtonské univerzity zveřejněné vědeckým časopisem Science.

Vědci zdokumentovali letové umění octomilek, které jsou s to změnit směr za méně než setinu vteřiny, pomocí tří rychlostních kamer schopných pořídit 7500 snímků za sekundu.

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 11. 4. 2014 16:57
 

Právě se děje

Další zprávy