Periskop: Krejčíř je drogový král, zní z Johannesburgu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 3. 12. 2013 15:49
Úterý 3. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Zima udeřila

Situace milionů syrských uprchlíků je dlouhodobě neutěšená, na což humanitární organizace upozorňují již řadu měsíců.

Pomoc se nedostává zdaleka všem, a tak si musí mnohdy vystačit sami. Těm, kteří prchli před občanskou válkou do sousedního Libanonu, posloužil obří transparent k hollywoodskému trháku Hunger Games.

Polský waterboarding ve Štrasburku

Polsko se dostalo na stůl Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Dvojice arabských vězňů z Guantánama si stěžuje, že na přelomu let 2002 a 2003 byli několik měsíců zadržováni v tajné věznici CIA, kterou tajná služba provozovala právě u našich severních sousedů.

Osmačtyřicetiletý Saúd Abdar Rahím Nasírí a dvaačtyřicetiletý Palestinec abú Zubajdá tvrdí, že tam byli i mučeni, a to zejména metodou "waterboarding", která má simulovat, že se zadržený topí.

Drogový boss Krejčíř?

Radovan Krejčíř je údajně zapojen do mezinárodního obchodu s drogami. Píší to alespoň jihoafrická média s odvoláním na pondělní soudní stání v Johannesburgu.

Podle prokuratury se český uprchlík podílel na pašování 25 kilogramů pervitinu do Austrálie.

List The Times například uvádí článek o soudu citací "Krejčíř pašuje drogy po celém světě" a bez bližších podrobností tvrdí, že český podnikatel je "údajnou hlavou mezinárodního syndikátu pašujícího drogy z Evropy do Austrálie v hodnotě mnoha milionů randů".

Nikdo nemá jistotu

V Severní Koreji nevíte dne ani hodiny. Bez nadsázky. Je přitom takřka jedno, jak vysoko v hierarchii stalinistického režimu stojíte.

Své o tom ví generál Čang Sen-tek, strýc Kim Čong-una a podle mnohých faktický vládce nad KLDR. Podle jihokorejské rozvědky byl zbaven funkce ve vedení armády. A jeho spolupracovníci skončili na popravišti. 

Šéf je zpátky

Maulán Fazlulláh, nelítostný vůdce islamistů z údolí Svát, se po čtyřech letech vrátil z Afghánistánu zpátky do Pákistánu.

Hodlá vést vojenské operace pákistánského Tálibánu, do jehož čela byl vybrán před necelým měsícem, napsala agentura AP. Fazlulláh stál za útokem na mladou aktivistku Malalaj Júsufzaiovou.

Vlak jel příliš rychle

Viníkem nedělního vlakového neštěstí u New Yorku je podle všeho strojvůdce.

Ačkoliv je v místě nehody omezena rychlost na 48 kilometrů za hodinu, souprava se do zatáčky řítila rychlostí 132 kilometrů v hodině, zjistili inspektoři amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Vykolejení si vyžádalo čtyři mrtvé a přes 60 zraněných.


 

Žralok zaútočil

Poblíž americké Havaje zemřel v pondělí sedmapadesátiletý rybář. Podle agentury AP ho mezi ostrovy Maui a Molokini napadl žralok.

Letos jde o druhý podobný případ. V srpnu se obětí dravce stala mladá žena z Německa.

Mexický exguvernér na pranýři

Američtí vyšetřovatelé si vyšlápli na Tomáse Jesúse Yárringtona Ruvalcabu, někdejšího guvernéra severomexického státu Tamaulipas, napsal server BBC.

Viní ho z korupce a podílu na pašování drog. Za pět let ve funkci podle Američanů přijal na úplatcích od drogového kartelu ze zálivu miliony dolarů a usnadnil pašování kokainu do sousedních Spojených států.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy