Periskop: Šéf Pentagonu si prohlédl čínskou letadlovou loď

Přenos skončil
Pondělí 7. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Pistorius vypovídal u soudu

U jihoafrického soudu v pondělí vypovídal Oscar Pistorius. V emocionálním výstupu se podle serveru BBC omluvil rodině své přítelkyně Reevy Steenkampové, kterou zastřelil loni v únoru.

Handicapovaný sportovec uvedl, že ho sužují noční můry. „Bojím se usnout, mám hrozné noční můry, cítím krev a budím se vyděšený,“ uvedl Pistorius.

U soudu zopakoval, že se svou přítelkyni pouze snažil chránit. Zastřelil ji údajně v domnění, že jde o zloděje.

Foto: Reuters

Německý sběratel nechá prověřit obrazy

Německý sběratel umění Cornelius Gurlitt se dohodl se spolkovou vládou na tom, jak naloží se svou obří kolekcí obrazů, z nichž velkou část zřejmě zabavili nacisté Židům za druhé světové války.

Souhlasil s tím, že u sporných děl nechá dobrovolně prověřit jejich původ, informovala v pondělí agentura DPA.

Foto: Reuters

V Kábulu vede Abdulláh

Podle prvních předběžných výsledků víkendových afghánských prezidentských voleb vede v řadě volebních okrsků metropole Kábulu bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh.

Druhým nejúspěšnějším uchazečem byl na řadě míst v metropoli Ghaní, u nějž se očekává, že bude bodovat hlavně na severu Afghánistánu.

Sčítání hlasů pravděpodobně potrvá několik týdnů a zatím je ještě velmi předčasné předpovídat vítěze hlasování, upřesnila agentura Reuters.

První návštěvník na čínské letadlové lodi

Americký ministr obrany Chuck Hagel dnes navštívil jedinou čínskou letadlovou loď Liao-ning. Na palubě plavidla přitom stanul jako vůbec první zahraniční návštěvník, uvedla AFP.

Prohlídka lodi se uskutečnila na přání Spojených států. "Požádali jsme (o návštěvu letadlové lodi) a oni souhlasili," prohlásil nejmenovaný vysoký americký bezpečnostní představitel.

Hagel se během třídenního pobytu v Číně setká s nejvyššími představiteli země.

První čínská letadlová loď kotví v přístavu Dalian.
První čínská letadlová loď kotví v přístavu Dalian. | Foto: Reuters

Zůstanou za mřížemi

Egyptský odvolací soud v pondělí potvrdil tříleté vězení pro tři hlavní představitele místní opozice.

Ahmad Máhir, Ahmad Dúma a Muhammad Ádil patřili k symbolům protestního hnutí, které v roce 2011 podnítilo povstání proti tehdejšímu prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

V prosinci je soud 1. stupně poslal do vězení za účast na loňských protestech, proti kterým egyptská vláda podporovaná armádou zasáhla, uvedla agentura Reuters.

Roztržka nekončí

Diplomatická roztržka mezi Francií a Rwandou pokračuje. Francouzský velvyslanec ve Rwandě dnes oznámil, že mu tamní úřady neumožnily účast na ceremonii k 20. výročí genocidy.

Roztržka se rozhořela poté, co rwandský prezident obvinil Francii z odpovědnosti za smrt stovek tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů v roce 1994.

Foto: Reuters

Soud za Srebrenici

V Haagu začal proces, ve kterém matky a vdovy po mužích zavražděných v bosenské Srebrenici v roce 1995 žalují nizozemskou vládu za to, že její jednotky nezabránily tomuto masakru.

Nizozemské jednotky tehdy sloužily v mírových silách OSN s úkolem chránit muslimy ve Srebrenici před srbskými vzbouřenci. Ti nakonec ovládli město a zabili kolem 8000 mužů a chlapců.

Právníci organizace nazvané Srebrenické matky, žádají pro ženy odškodnění. Případ by se podle AP mohl stát precedentem k posuzování činnosti dalších mírových misí OSN.

Královská návštěva

Britský princ Williammanželkou Kate a osmiměsíčním synem Georgem v pondělí přiletěli na Nový Zéland. Pro malého George, který je třetím v pořadí následnictví na britský trůn, jde o první oficiální cestu do zahraničí, uvedla agentura AFP.

Krom nadšeného davu uvítal v pořadí druhého britského následníka trůnu s manželkou a synem také silný vítr, déšť a špatná viditelnost. Rodina přiletěla do Wellingtonu, kde zahajuje třítýdenní cestu po Novém Zélandu a Austrálii.

Foto: Reuters

Znehodnocené úspory

Velké zklamání zažil chorvatský pár penzistů, který po léta šetřil na horší časy. Dvojice z města Turopolje nedaleko Záhřebu už nechtěla poslouchat nářky syna a snachy, kteří několik měsíců nedostali výplatu, a rozhodla se jim úspory darovat.

Když ale devadesátiletý Stjepan Ivičinec rozpáral polštář, ve kterém měl peníze uložené, dostavilo se jen zklamání, píše web vecernji.hr. Místo kun či eur se totiž objevily jen dávno neplatné jugoslávské dináry.

Celkem měly bankovky hodnotu přes milion dinárů a v době, kdy je Ivičinec do polštáře ukryl, se rovnaly více než 90 000 německých marek (dnes asi 1,25 milionu korun).

Novosibirsk povede komunista

Komunista Anatolij Lokoť vyhrál nedělní volby starosty Novosibirska, třetího největšího ruského města. Agentuře ITAR-TASS to oznámila městská volební komise po sečtení všech hlasů.

Opoziční politik porazil svého soupeře z vládní strany Jednotné Rusko poměrem 44 ku 40 procentům hlasů. Další kandidáti skončili s velikým odstupem v poli poražených.

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 7. 4. 2014 16:40
 

Právě se děje

před 48 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy