Periskop: Piano ji málem dostalo za mříže, je svobodná

Zahraničí Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí, Michal Žák, Kateřina Vítková
27. 11. 2013 14:54
Středa 27. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Za klavír do cely nepůjde

Španělský soud osvobodil klavíristku, které hrozilo vězení kvůli tomu, že rušila sousedy hrou na piano.

Podle agentury AP přitom prokuratura žádala odnětí svobody v délce 7,5 roku (později to snížila na 20 měsíců) a čtyřletý zákaz hraní za "ničení životního prostředí pomocí hluku" a za způsobenou psychickou újmu.

Na nástroj cvičila pět dní v týdnu, osm hodin denně, argumentovali žalobci. Potrestáni měli být i rodiče osmadvacetileté dívky.

Demonstrace v Thajsku pokračuje

Thajští protivládní demonstranti si v Bangkoku vynutili evakuaci nejvýznamnějšího úřadu pro boj se zločinností v zemi.

Foto: REUTERS / Kerek Wongsa

Žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové, stejně jako v minulých dnech obklíčily budovy několika ministerstev v metropoli a 19 radnic v dalších městech, informovaly BBC a agentura Reuters.

Opozice obviňuje vládu Šinavatrové z korupce a z toho, že ji ve skutečnosti řídí ze svého exilu v Dubaji bratr ministerské předsedkyně, expremiér Tchaksin Šinavatra. "Toto není 'Tchaksinův režim', to je demokraticky zvolená vláda," zdůraznila dnes premiérka.

Obětí je už 5500

Bilance tajfunu Haiyan, který 8. listopadu zpustošil centrální část Filipín, vzrostla na nejméně 5500 mrtvých.

Doposud úřady registrovaly zhruba 5200 obětí. S odvoláním na místní úřady to uvedla agentura DPA. Více než 1750 lidí se nadále pohřešuje.

Podle filipínských úřadů záchranáři téměř tři týdny po řádění Haiyanu stále vytahují z trosek bezvládná těla. Tajfun Haiyan byl podle některých zdrojů vůbec nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu.

Libye deportuje uprchlíky

Libyjské úřady rozhodly deportovat přes 500 afrických nelegálních uprchlíků.

Podle agentury Reuters je as 350 z nich z Nigeru a 208 z Čadu. Všichni byli dopraveni na hraniční přechod s Nigerem.

Vláda se snaží zastavit příliv běženců, z nichž mnozí se chtějí z Libye dostat do Evropy. V libyjských záchytných centrech je přes 4800 nelegálních uprchlíků.

Jaderná elektrárna pro Pákistán

Pákistán začal s výstavbou nové jaderné elektrárny. Měla by být největší civilní elektrárnou tohoto typu v zemi. Se stavbou mu pomůže Čína.

Obřad k začátku výstavby ve středu v Karáčí vedl pákistánský premiér Naváz Šaríf. Elektrárna by měla být hotová do 6 let.

Podle některých kritiků může fakt, že Čína zemi s výstavbou pomůže, porušovat mezinárodní dohodu o nešíření jaderných zbraní.

Žádost O.J.Simpsona zamítnuta

Soud v Las Vegas zamítl žádost bývalé hvězdy amerického fotbalu O.J. Simpsona o nový proces.

Jeho vina za loupežné přepadení a únos je dostatečně průkazná a rozsudek oprávněný, konstatoval soud.

Simpson byl v roce 2008 odsouzen k trestu devět až 33 let vězení za loupežné přepadení a únos, kterého se dopustil spolu s komplicem v jednom z hotelů v Las Vegas. Podmínečného propuštění by se mohl dočkat nejdřív za čtyři roky, kdy mu bude 70 let.

Sedm mrtvých v Afghánistánu

Sedm Afghánců v provinci Farjáb na severu země zastřelili neznámí ozbrojenci.

Podle mluvčího místní policie, na něhož se odvolává agentura AFP, spolupracovaly oběti s francouzskou nevládní organizací ACTED.

Afghánské úřady předpokládají, že útok byl dílem bojovníků hnutí Taliban.

Nalezené hroby

V Iráku našli na dvou místech ostatky 14 zastřelených osob, informovala o tom AFP s odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje.

Oba hroby byly v Bagdádu. V tom, který je v sunnitské čtvrti Daura, bylo osm lidí, jimž před smrtí zavázali oči.

V šíitské čtvrti Šula leželo šest těl v kanále. Zdroje neuvádějí, kdy byly osoby zabity, jen to, že všechny zemřely zastřelením.

Žalmy za rekordní peníz

Ačkoliv konečná cena zaostala za očekávanými 15 až 30 miliony dolarů, stala se kniha žalmů zvaná The Bay Psalm Book nejdražší tištěnou publikací v dějinách lidstva.

Aukční síň Sotheby's v New Yorku ji prodala za 14,2 milionu dolarů, tedy v přepočtu 286 milionů korun. Koupil ji americký filantrop David Rubenstein.

Kniha existuje jen v jedenácti kopiích a její cena o bezmála tři miliony překonala dílo Johna Jamese Audubona Ptáci Ameriky, které se v roce 2010 vydražilo za 11,5 milionu dolarů.

Nečekané potíže

Ve slovinském Mariboru vzniká v rámci integrace první romská restaurace. Narazila však na odpor místních. Starosta Andrej Fištravec, původním povoláním sociolog, hovoří o xenofobii, za kterou stojí malá, ale hlasitá skupina lidí.

Kvůli tomu nyní hrozí, že se podnik neotevře včas, což by znamenalo vrácení části peněz. Notnou část peněz totiž na Romani Kafenava dala i Evropská unie.

Zatýkání v Moskvě

Čtrnáct členů náboženské extremistické skupiny Takfír val Hidžra (Klatba a exil) zatkla v noci moskevská policie. Radikálům zabavila sklady zbraní a výbušnin, informovala agentura Interfax.

Podle ruských vyšetřovatelů není vyloučeno, že extremisté - napojení na Al-Káidu - připravovali v hlavním městě sebevražedné atentáty.

Američané jsou pro

Čtyři z deseti Američanů souhlasí s dohodou o omezení íránského jaderného programu. Ukázal to průzkum agentury Reuters s tím, že 22 procent dotázaných je proti.

Úmluva, k níž dospěli zástupci šesti mocností a Íránu, umožňuje provádět rozsáhlé inspekce v íránských jaderných zařízeních výměnou za zrušení části sankcí vůči Teheránu.

 

Právě se děje

Další zprávy