Periskop: Jedete do Burgasu? Pozor na přechodech

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák, Jana Černá
1. 8. 2013 16:24
Čtvrtek 1. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Pozor na přechodech

Foto: Aktuálně.cz

Šéfovi kriminálky v bulharském letovisku Burgasu se nevyplatilo přecházení silnice. Přímo na přechodu ho totiž zbil řidič, jehož podle médií rozběsnilo, že šel pomalu.

Zatímco 49letý kriminalista skončil v nemocnici s pohmožděninami a zlomeným žebrem, pro agresivního motoristu si ve čtvrtek přišla policie a je ve vazbě.

Pozor, Velký bratr nespí!

Vlajka USA.
Vlajka USA. | Foto: Aktuálně.cz

Jmenuje se XKeyscore a dokáže věci nevídané. Americká tajná služba NSA jeho prostřednictvím dokáže špiclovat internetovou komunikaci v reálném čase.

Člověk, který má program k dispozici, si může číst e-maily, ale například i chatování na Facebooku či jinde.

Periskop tímto zdraví do Fort Meade v Marylandu, kde sídlí ústředí NSA.

Prezentace NSA ukazuje, kde všude je program XKeyscore.
Prezentace NSA ukazuje, kde všude je program XKeyscore. | Foto: Repro The Guardian

Do boje s piráty

Rusko
Rusko | Foto: Aktuálně.cz

Rusko, tedy země často označovaná za jedno ze světových epicenter nelegálních kopií, má "protipirátský" zákon.

Norma umožňuje zablokovat weby, které nelegálně šíří filmy a videa. Úřady tak přitom mohou učinit ještě před verdiktem soudu, a to jen na žádost držitelů autorských práv.

Petici za zrušení zákona doposud podepsalo na 58 tisíc lidí. Aby se jí zabývali poslanci, je jich potřeba 100 000.

Za koupání psů pět let

Vlajka Malajsie.
Vlajka Malajsie. | Foto: Aktuálně.cz

Malajsijská policie ve středu zadržela muslimskou ženu, která rozčílila muslimy video-přáním ke svátku íd al-fitr, na němž jsou její psi, informuje AFP.

Cvičitelku psů Maznu Yusofovou policie vyšetřuje kvůli podezření, že "způsobila náboženskou disharmonii", uvedl právník. Hrozí jí až pět let vězení. Mazna na videu psy koupala a krmila.

Psy ale považuje islám za nečisté a na kontakt s nimi nepohlíží nijak příznivě.

Podívejte se na rizikové video, jak ho později odvysílala televize:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vítězství, nebo podvod?

Vlajka Zimbabwe.
Vlajka Zimbabwe. | Foto: Aktuálně.cz

Strana zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho ohlásila drtivé vítězství ve středečních prezidentských a parlamentních volbách nad formací prezidentova rivala Morgana Tsvangiraie.

Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný vysoký činitel Mugabeho Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

Tsvangiraiovo Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) už volby označilo za zmanipulované.

Starší žena zvolila poněkud neobvyklý způsob dopravy k volbám na předměstí Harare.
Starší žena zvolila poněkud neobvyklý způsob dopravy k volbám na předměstí Harare. | Foto: Reuters

Snowden zdražil potraviny

Vlajka USA.
Vlajka USA. | Foto: Aktuálně.cz

Američany může v příštích dnech nepříjemně překvapit vysoká cena brokolice, nakládaných artyčoků nebo řezaných růží. Měli by si při tom vzpomenout na Edwarda Snowdena, píše server Politico.

Někdejší technik amerických tajných služeb CIA a NSA totiž rozpoutal diplomatické spory mezi USA a Ekvádorem, odkud Spojené státy zmíněné potraviny dovážely bez cla.

Smlouvy však k 1. srpnu vypršely a vzhledem ke sporům mezi zeměmi nedošlo k jejich obnově. Ekvádor totiž naznačil, že by u něj Snowden mohl dostat azyl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy