Periskop: Falešná Angelina žaluje pravého Ruperta

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
18. 6. 2013 16:24
Úterý 18. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Žaloby proti impériu nekončí

Foto: Aktuálně.cz

Potíže mediálního impéria News Corp. australského magnáta Ruperta Murdocha nekončí.

Poté, co se musel kvůli nelegálním odposlechům telefonů vypořádat s desítkami britských osobností, na něj míří i první žaloba ze Spojených států.

Podala ji Eunice Huthartová, někdejší dvojnice hollywoodské hvězdy Angeliny Jolie, informoval server BBC.

K jednomu stolu s Táliby

Foto: Aktuálně.cz

Spojené státy odstartují v nejbližších dnech veledůležité jednání, a to s jedním ze svých úhlavních nepřátel - afghánským Tálibánem.

Rozhovory s radikály, kteří neúnavně bojují proti spojeneckým vojskům, se uskuteční v katarském Dauhá, kde islamisté otevírají politickou kancelář.

Úspěch diplomacie je ale přinejmenším na vážkách, jelikož Washington chce, aby hnutí přestalo s útoky, přerušilo vazby s Al-Káidou a respektovalo afghánskou ústavu.

Děti z Westu přijedou do Česka

Foto: Aktuálně.cz

Do Česka ve čtvrtek přiletí čtyři děti z Westu v americkém Texasu. Jde o vítěze literární soutěže na téma Co znamená být Čech, informovalo ministerstvo zahraničí.

Městečko, kde žijí povětšinou potomci českých přistěhovalců, v dubnu poničila mohutná exploze tamní továrny na hnojiva.

Nakonec souhlasilo i Rusko

Foto: Aktuálně.cz

Mocní jednali v Belfastu o situaci v Sýrii. A byť se názory členů G8 lišily, nakonec se pod společné prohlášení podepsalo i Rusko, jeden z nejbližších spojenců prezidenta Bašára Asada. Požadavek je prostý: vytvoření přechodné vlády.

98letý nacista stane před soudem

Foto: Aktuálně.cz

Sadista. Tak popisovali přeživší činy nacistického zločince Lászla Csatáryho, který za války sehrál klíčovou roli při deportaci tisíců Židů z Košic do Osvětimi.

Nyní se zdá, že spravedlnost ho dostihla, byť od jeho činů uplynulo 70 let. Maďarská prokuratura loni nalezeného 98letého muže obžalovala z válečných zločinů. Proces začne během čtvrt roku.

Fronta na banány u Strakovky

Foto: Aktuálně.cz

Dění v Česku připomíná banánovou republiku.

Po "v novodobé historii země bezprecedentním" skandálu kolem šéfky Úřadu vlády Jany Nagyové, je o tom přesvědčen Frank Herold, komentátor německého listu Berliner Zeitung.

"Země potřebuje radikální transformaci své politické kultury," píše s tím, že východiskem jsou předčasné volby.

Česko ale podle něj potřebuje víc než jen změnu vlády, potřebuje hlubokou změnu celé politické kultury. "Po osobnosti, která by ji mohla rozběhnout - morálně bezúhonné a zároveň schopné se politicky prosadit - ale není široko daleko ani památky."

Razie a zatýkání nekončí

Foto: Aktuálně.cz

Na vládou slibovanou armádu sice ještě nedošlo, ale i tak policie pokračuje v potírání nepokojů.

Během noci podnikla v řadě tureckých měst razie, po nichž skončily ve vězení desítky lidí, včetně představitelů levicové Socialistické strany utlačovaných (ESP), která se staví na stranu demonstrantů. Podle CNN-Türk se zásahům nevyhnuly ani redakce listu Atilim a nezávislé tiskové agentury Etkin.

Britský The Guardian pro změnu zveřejnil video, na němž Turci tiše protestují proti vládě. I v jejich případě byli policisté nekompromisní.

V rukou Afghánců

Foto: Aktuálně.cz

Trvalo to dva roky, ale nakonec onen den nakonec nastal. Za bezpečnost v zemi od úterý odpovídají afghánské síly, napsal server BBC.

Příslušníci mezinárodní mise ISAF jim předali kontrolu nad posledními 95 okresy.

Momentálně pod Hindúkušem zůstává 97 tisíc vojáků. Ti poslední by se měli stáhnout do konce roku 2014, kdy by je měli nahradit specialisté na výcvik.

Diskriminační zákon skončil

Foto: Aktuálně.cz

Takzvaný "arizonský zákon", který voličům ukládal povinnost prokázat se při volbách dokladem o americkém občanství, je minulostí.

Nejvyšší soud normu z roku 2004, proti níž protestovaly organizace hájící práva menšin, zrušil. I nadále by tak mělo stačit, když se lidé prokážou jakýmkoliv dokladem a občanství stvrdí podpisem čestného prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy