Periskop: Šéf Facebooku dal na charitu stamiliony

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 10. 2. 2014 15:53
Pondělí 10. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Osudné video

Předčasný výbuch bomby zabil v Iráku 21 povstalců, a to včetně sebevražedného atentátníka.

Podle policie nálož u města Samarrá explodovala ve chvíli, kdy u ní povstalci natáčeli video, jež mělo pak posloužit k propagaci útoku. Roznětka se ale aktivovala předčasně a vyhodila do povětří i automobil, v němž byla výbušnina umístěna.

Další zbraně jsou pryč ze Sýrie

Dánská loď odvezla ze syrského přístavu Lakátíja třetí zásilku chemických zbraní.

Vývoz 1300 tun bojových látek ale nepostupuje tak rychle, jak se plánovalo. Syrská vláda tvrdí, že příčinou je hlavně špatná bezpečnostní situace, která komplikuje pozemní převoz do přístavu.

V Ženevě mezitím pokračují mírové rozhovory, jež mají ukončit bezmála tři roky trvající občanskou válku.

Polský strach z pedofila

Polská veřejnost s obavami očekává propuštění čtyřnásobného vraha dětí Mariusze Trynkiewicze. Odsouzený pedofil se na svobodu dostane po čtvrt století a úřady řeší, zda bude možno ho nějak izolovat od společnosti.

Dnes 51letý muž začal s únosy a zneužíváním malých chlapců na začátku 80. let. V roce 1989 byl potrestán čtyřnásobným trestem smrti, ale po pádu komunistického režimu mu byl zmírněn.

S láskou od Zuckerbergových

Nejštědřejšími filantropy byli loni ve Spojených státech zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chanová.

Neziskovým organizacím věnovali 18 milionů akcií Facebooku v hodnotě 970 milionů USD (19,6 miliardy Kč), vyplývá ze žebříčku 50 nejštědřejších Američanů sestaveného časopisem Chronicle of Philantropy.

Stop nudistům!

Úřady na čínském turistickém ostrově Chaj-nan vyrazily do boje s naháči. Proti nudistům nasadí kamery i policejní hlídky. Varovat je navíc budou z tlampačů.

"Tento druh chování se neslučuje s čínskými kulturními tradicemi," citovala Nová Čína stranického tajemníka Chaj-nanu Luo Pao-minga. Těm, kteří neuposlechnou, hrozí až deset dní vězení.

Misionář zůstane za mřížemi

Kenneth Bae.
Kenneth Bae. | Foto: Reuters

O vězněném misionáři Kennethu Baeovi jednat nebudeme, vzkázala Severní Korea a zrušila pozvání pro zvláštního amerického vyslance Roberta Kinga.

Bae si v nejizolovanější zemi světa odpykává trest za údajné podněcování k převratu. Podle analytiků zrušení jednání souvisí s plánovanými manévry USA a Jižní Koreje. Ty začnou koncem února.

Pašeračka na svobodě

Australanka Schapelle Corbyová se po devíti letech podmínečně dostala z indonéského vězení. Tam si od roku 2005 odpykávala trest za pašování 4,2 kilogramu marihuany.

Indonéská média se nyní předhánějí v tom, kdo získá práva na její příběh. Dostat by mohla v přepočtu desítky milionů korun.

Žena od počátku tvrdí, že je nevinná. Domů se ale jen tak nepodívá. V Indonésii musí žít ještě alespoň do roku 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy