Periskop: Kněz ve Vatikánu údajně pral špinavé peníze

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 21. 1. 2014 16:58
Úterý 21. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Kněz pral špinavé peníze

Nad vatikánským knězem Nunziem Scaranem se smráká. Někdejší vysoce postavený finanční úředník se momentálně před soudem zodpovídá z pokusu o pašování 20 milionů eur.

Nyní si ale vyslechl nové obvinění, a to z praní špinavých peněz. Podle vyšetřovatelů se prostřednictvím Vatikánské banky pokusil zlegalizovat miliony eur.

Vatikánskou banku, což je neoficiální pojmenování Ústavu pro věci víry (IOR), provází špatná pověst už desetiletí, a to právě kvůli údajnému spojení s podsvětím. Papež František se snaží špatnou pověst banky napravit.

Nečekané zdržení

Syrská delegace se cestou na mírovou konferenci ve Švýcarsku nečekaně zdržela v Aténách.

Na tamním letišti přistála kvůli dotankování, ovšem posléze jim po nějakou dobu nebylo umožněno odletět.

Důvodem podle řeckého ministerstva zahraničí byly "jen určité formality", které se vzápětí podařilo vyřešit.

 

Unesení pyrotechnici

Ozbrojenci unesli v afghánské provincii Herát na šest desítek pyrotechniků britské organizace The Halo Trust. Ti mají na starosti likvidaci protitankových min z období sovětské okupace.

"Přijeli ozbrojenci na motocyklech, přinutili je nastoupit do vozů a odvezli je do blízké vesnice," řekl Reuters místní šéf britské organizace Faríd Humajún. Po pár hodinách byli všichni propuštěni.

 

Teroristé na popravišti

Irák - vlajka

V Iráku popravili 26 lidí, kteří se podle soudu dopustili teroristických činů.

Byl mezi nimi i vůdce sunnitských milicí v Bagdádu Ádil Mašhadání, napsala agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti.

Západ praktiky v zemi dlouhodobě kritizuje. Počet těch, kteří zemřou rukou kata, navíc roste. Irák tak v nelichotivé statistice zaujímá třetí místo za Čínou a sousedním Íránem.

Tragédie ve Středomoří

Nekončící příliv uprchlíků do Evropy si vybral další oběti.

Nedaleko řeckých ostrovů Dodekanésos se potopil rybářský člun. O život přišlo v Egejském moři dvanáct lidí - devět žen a tři děti. Šestnáct dalších běženců se podařilo zachránit.


Boj s terorismem? Ale jděte...

Rozsáhlé sledování, jímž je přinejmenším v posledním roce neblaze proslulá americká tajná služba NSA, nepřispělo k boji s terorismem, vyplývá z výroční zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).

"Neexistuje žádný důkaz, který by vláda předložila a který by ukázal, že masové sledování naší komunikace zamezilo jedinému teroristickému útoku. Naproti tomu náklady na monitorování našeho soukromí byly obrovské," prohlásil v Berlíně ředitel organizace Kenneth Roth.

Právě to přitom patří k nejčastějšímu argumentu Američanů při obhajobě špiclování.

Méně je někdy více

Její přípravy stály přes 50 miliard dolarů. Provází ji nemalá kritika doma i v zahraničí. A pro prezidenta Vladimira Putina je prioritou. Přesto u mnohých vyvolává blížící se olympiáda v Soči úsměv na rtech.

Reportér BBC Steve Rosenberg vypustil na Twitter fotografii pánských toalet v biatlonovém centru. "Je jich až moc. Přinejmenším v jedné kabince," poznamenává The Washington Post.

Rosenberg posléze upozornil, že Soči v tom zřejmě není samo. A přidal fotografii z loňské univerziády v ruské Kazani. Tamní univerzita olympijské město (z pohledu Evropana) v mnohém předčila.

Hledají se mozky

Francouzští vědci chtějí, aby jim více lidí darovalo posmrtně svůj mozek.

"Výzkum naráží na zásadní překážku: nedostatek mozků ke zkoumání, který způsobil vymizení vědeckých pitev ve Francii," citovala agentura AFP zástupce francouzské lékařské akademie.

A kampaň prý už sklízí první úspěchy. Badatelům "přistálo na pitevních stolech" kolem 400 mozků zemřelých a 1700 dosud živých dárců svoje orgány přislíbilo.

Předávkovala se?

Sunanda, manželka jednoho z indických ministrů, se zřejmě předávkovala. Vyplývá to z předběžných závěrů pitvy, o nichž - s odvoláním na soudní lékaře - informovala BBC.

Choť ministra pro rozvoj lidských zdrojů Šašiho Tharúra byla nalezena o víkendu v hotelovém pokoji v indickém Dillí. Manžela v uplynulých dnech vinila z nevěry.

Tragická cesta

Tragicky skončila cesta zdravotnického týmu za transplantací jater. Jejich letadlo totiž muselo nouzově přistát v lesích na severozápadě Rumunska.

Dva lidé - pilot a mladý medik - při nehodě zemřeli, zbylí vyvázli s pohmožděninami a zlomeninami. Záchranáři po nich kvůli mlze a tmě pátrali přes čtyři hodiny. To vše v hlubokém sněhu.

Diskriminace Izraele?

Palestinská komunita v Chile je početná. Její klub Palestino, který hraje nejvyšší chilskou fotbalovou soutěž, ale nesmí používat "protiizraelské dresy".

Co na nich chilské fotbalové federaci vadilo? Číslovka jedna měla podobu Palestiny před vznikem Izraele.

Své rozhodnutí funkcionáři vysvětlují tím, že jsou proti jakékoliv diskriminaci, ať politické, náboženské, národnostní, rasové, sociální či sexuální.

 

Právě se děje

Další zprávy