Periskop: Daním neutečete, najdou si vás i ve vesmíru

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
16. 5. 2013 15:08
Čtvrtek 16. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Daně si vás najdou všude

Foto: Aktuálně.cz

Ruská daňová centrála si své klienty najde i ve vesmíru, napsala ČTK.

Podle ní šéf Federální daňové služby (FNS) Michail Mišustin oznámil, že povinnosti se nevyhnuly ani kosmonautovi Pavlu Vinogradovi, který od konce března pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Devětapadesátiletému veteránovi se podařilo zaplatit díky tomu, že používá elektronický podpis. Podle agentury ITAR-TASS úhradu daní zprostředkovala ruská poslankyně, první kosmonautka světa Valentina Těreškovová.

Vítěz protestuje, chce nové volby

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco o starostovi níže zmíněného města rozhodl hod mincí, jinde to tak prosté není.

Vítěz bulharských voleb - středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova - žádá opakování hlasování. Partaj údajně poškodilo prohlášení, že v tiskárně jednoho z radních strany GERB byly nalezeny falešné volební lístky.

Připomeňme, že v neděli GERB sice zvítězil, ale jen těsně před socialisty vedenou Koalicí pro Bulharsko (KZB).

Panna, nebo orel?

Foto: Aktuálně.cz

Zapomeňte na opakování voleb či plamenná politická prohlášení.

Kandidáti na starostu šestnáctitisícového filipínského města San Teodora vyřešili patový povolební výsledek prostě - hodili si mincí. Jak napsala agentura AFP, los je v souladu se zákony. A hod mincí přijatelnou variantou.

Každý z politiků měl pět pokusů. Ten, komu víckrát padne hlava, bude vítězem. Vše se zdramatizovalo, když první série skončila remízou, ale v té druhé se štěstí přiklonilo na stranu Marvika Ferarena z vládní Liberální strany. Soupeř mu pogratuloval.

Gruzínci truchlí

Foto: Aktuálně.cz

V Gruzii přistálo letadlo s ostatky tří vojáků, které zabil afghánský Tálibán.

Gruzie má v zemi 1600 vojáků, nejvíc ze všech nečlenských zemí NATO.

Gruzínci zabití v Aghánistánu.
Gruzínci zabití v Aghánistánu. | Foto: Reuters

Hledá se důkaz o chemických zbraních

Foto: Aktuálně.cz

Britská stanice BBC zveřejnila zprávu, která má dokládat, že Bašár Asad použil proti Syřanům ve městě Saraqeb chemické zbraně. Důkazy, které čtenářům nabízí, jsou ale jen nepřímé.

Její korespondent město navštívil a vyzpovídal tamní obyvatele, včetně příbuzných obětí. Ti popisují, jaké zdravotní potíže postižení po útoku měli. Podle lékařů se velmi podobají následkům útoku chemickými látkami, například sarinem.

Původní zprávu BBC si můžete přečíst TADY.

Na důkazu o použití chemických zbraní hodně záleží. Barack Obama totiž řekl, že pokud se prokáže, USA zasáhnou.

Konec Keplera?

Foto: Aktuálně.cz

NASA zřejmě přišla o vesmírný teleskop Kepler, který pátral po obyvatelných planetách mimo sluneční soustavu. Teleskop má závažnou technickou poruchu. (NASA informuje ZDE.)

Experti z NASA se obavy snaží mírnit, prý ještě existuje naděje. Fungovat ale přestal - pro teleskop naprosto nepostradatelný - mechanismus, bez nějž ho nelze nasměrovat na cíl.

Připomeňte si unikátní přístroj v naší grafice:

V osmdesáti na Everest

Foto: Aktuálně.cz

Osmdesátiletý japonský horolezec Joičiró Miura se pokusí o zdolání nejvyšší hory světa. Pokud se mu to podaří, bude nejstarším člověkem na Mount Everestu, napsala agentura AFP.

Miura zahájil výstup ve čtvrtek, vrcholovou etapu zkusí absolvovat 24. května.

Informace o projektu najdete TADY.

Joičiró Miura je i na Facebooku.

Moskvu zaplavili agenti

Foto: Aktuálně.cz

Už letos v lednu vyhostila Moskva amerického agenta, který chtěl zverbovat pracovníka ruské kontrarozvědky FSB. V ruské státní televizi to oznámil maskovaný příslušník ruských tajných služeb.

Podobnost se zadržením Ryana Christophera Fogla, třetího politického tajemníka americké ambasády v Moskvě, kterého Rusové za lákání do CIA vyhostili tento týden, je zarážející. I "lednový" agent měl prý u sebe kompas, mapu Moskvy a paruky.

O rusko-americké válce agentů si přečtěte ZDE.

Sebevrah zaútočil na konvoj

Foto: Aktuálně.cz

Nejméně šest civilistů zabil a 37 lidí zranil sebevražedný útočník v afghánském Kábulu. Terčem útoku byl konvoj zahraničních poradců.

K útoku se podle agentury AP přihlásila muslimská radikální skupina Hezbe islámí. .

 

Právě se děje

před 21 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy