Periskop: Filipíny se připravují na blížící se tajfun

Živě
Čtvrtek 4. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Hvězda Kimovy sestry stoupá

Severní Korea chce údajně vyslat stále vlivnější sestru vůdce Kim Čong-una na soukromý kulturní festival pořádaný příští rok v jihokorejské metropoli Soulu.

Cesta sedmadvacetileté Kim Jo-čong by byla vůbec první návštěvou člena dynastie Kimů v Jižní Koreji, napsala agentura AFP.

Kim Čong-un se severokorejskými generály.
Kim Čong-un se severokorejskými generály. | Foto: Reuters

Boje o leteckou základnu

Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) v noci na dnešek zahájili útok na velkou syrskou leteckou základnu ve východní provincii Dajr az-Zaur. Zbytek provincie je téměř celý v rukou IS.

Boje začaly útokem sebevražedného atentátníka na vojenskou hlídku nedaleko základny. Podle exilové opozice přišlo o život nejméně 19 vojáků a sedm členů IS. Z místa je hlášena těžká palba a boje i z vesnic v okolí základny.

Foto: Aktuálně.cz
Hong Kong - vlajka

Studenti v Hongkongu zvažují konec demonstrací

Jedno z hlavních studentských hnutí, která organizují prodemokratické demonstrace v Hongkongu, zvažuje ukončení více než dvouměsíčních protestních akcí v centru města.

"Někteří lidé chtějí zůstat do poslední chvíle a my to respektujeme, nemůžeme ale okupovat ulice beze smyslu," řekla mluvčí federace studentů Yvonne Leungová v místním rozhlase.

Hongkongská federace studentů se podle informací agentury Reuters rozhodne příští týden.

Odnož Al-Káidy hrozí smrtí rukojmího

Jemenská odnož Al-Káidy (AQAP) pohrozila, že zabije amerického rukojmího, pokud USA do tří dnů nesplní její podmínky.

Rukojmím je třiatřicetiletý americký fotograf Luke Somers britského původu. Radikálové ho unesli loni v září v Saná, kde pracoval pro týdeník Yemen Times.

Britská vláda splatí dluhy z první světové

Británie zaplatí veškeré své dluhy z doby první světové války, které celkem činí 1,9 miliardy liber (66,8 miliardy korun). Oznámila to ve středu britská vláda, podle níž schopnost splatit tyto dluhy lidem svědčí o dobrém stavu státních financí.

Skotské libry.
Skotské libry. | Foto: Reuters

Teroristé skončili v poutech

Britská policie zatkla dva muže, které podezřívá z terorismu. Při zátahu také prohledala celkem pět objektů v britské metropoli a ve městě Stoke-on-Trent v anglickém hrabství Staffordshire v regionu West Midlands. Zadržený třiatřicetiletý muž je podezřelý, že připravoval či inicioval teroristické útoky. Druhým zatčeným je čtyřicetiletý muž, který se podle vyšetřovatelů protiteroristické činnosti podílel na falšování dokumentů. Oba byli zatčeni na severu Londýna.

Foto: Reuters

Filipíny se připravují na tajfun

Lidé na Filipínách se připravují na tajfun Hagupit, který by měl k pevnině dorazit v sobotu.

V některých centrálních částech země byly uzavřeny školy a vládní úřady.

Oblast se zatím nevzpamatovala z řádění tajfunu Haiyan, který před rokem usmrtil přes 7000 lidí.

Stále se pohřešuje 37 lidí

Během záchranné operace v Beringově moři u ruských břehů byla dnes nalezena další čtyři těla, která podle všeho patří námořníkům z potopené jihokorejské rybářské lodi.

Informovala o tom agentura TASS s tím, že úřady nadále pohřešují dalších 37 lidí.

Předpokládá se, že v chladných a rozbouřených vodách pondělní zkázu plavidla nepřežili.

Kolumbie obnoví rozhovory

Kolumbijská vláda obnoví mírové rozhovory s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), přerušené po listopadovém únosu armádního generála rebely.

Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na účastníky jednání.

Cílem rozhovorů přerušených v polovině listopadu je ukončit nejkrvavější vnitrostátní konflikt na území Latinské Ameriky.

Foto: Reuters

Proti prezidentovi...

Sedmnáct amerických států v čele s Texasem včera zažalovalo administrativu Baracka Obamy. Oznámil to texaský ministr spravedlnosti Greg Abbott.

Státům se nelíbí prezidentovo rozhodnutí uchránit prostřednictvím výnosů před hrozícím vyhoštěním na 4,7 milionu ilegálních přistěhovalců.

V podání k texaskému federálnímu soudu podle Abbotta stojí, že Obamovo exekutivní nařízení umožní federálním úřadům "poskytnout rozsáhlé výhody jednotlivcům, jejichž chování je v rozporu s prioritami Kongresu".

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2014 15:27
 

Právě se děje

Další zprávy