Periskop: Žena se sama odvezla do nemocnice. Dostala pokutu

Živě
Čtvrtek 18. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Parlament neschválil novou vládu

Libyjský parlament dnes odmítl schválit novou vládu Abdalláha Sáního. Požaduje, aby premiér místo kabinetu s 16 ministry sestavil menší tým, informovala agentura Reuters.

Podle parlamentního mluvčího Faradže Hašíma zákonodárci Sáního požádali, aby představil kabinet nanejvýše s deseti ministry.

Novou vládu schvaluje parlament, který po volbách z letošního 25. června nahradil přechodný Všeobecný národní kongres (GNC).  Ten se ale odmítl rozpustit a uznat nově sestavený zákonodárný sbor a dál zasedá odděleně od parlamentu.

Foto: Reuters

Zklamaná EU

Evropská unie je zklamaná nedostatečným pokrokem, který podle ní Írán činí ve snaze rozptýlit obavy mezinárodního společenství, že země vyvíjí jadernou bombu.

Brusel také na Teherán naléhá, aby spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Osmadvacítka vydala prohlášení v den, kdy v New Yorku začíná další kolo rozhovorů šesti světových mocností.

Guinejci kvůli ebole zaútočili na úředníky

Během manifestace proti úředníkům v západoafrické Guineji bylo zraněno nejméně 21 lidí.

Podle místního strážníka vesničané vyzbrojení kameny a holemi zaútočili na delegaci v čele s ministrem zdravotnictví, kterou do míst vyslala vláda, uvedla AFP.

Demonstranti prý měli za to, že členové delegace je přišli zabít, protože ebola je podle jejich názoru "vynálezem bílých k zabíjení černochů".

Foto: Reuters

Izrael vyděsily sirény

Obyvatele jihu Izraele opět vyděsily sirény protiraketového poplachu. Podle agentury Reuters však tentokrát z Pásma Gazy rakety odpáleny nebyly. Armáda tvrdí, že šlo o planý poplach. Pokud by rakety odpáleny byly, šlo by o druhý podobný incident od začátku příměří, které platí od 26. srpna mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Israeli people look up at the sky with smoke trails from an Iron Dome interceptor rocket and try to take cover as a siren sounds warning of incoming rockets in Ashdod November 15, 2012. Hamas fired dozens of rockets into southern Israel on Thursday, killing three people, and Israel launched numerous air strikes across the Gaza Strip, threatening a wider offensive to halt repeated Palestinian salvoes. REUTERS/Amir Cohen (ISRAEL - Tags: CIVIL UNREST) Published: Lis. 15, 2012, 9:42 dop.
Israeli people look up at the sky with smoke trails from an Iron Dome interceptor rocket and try to take cover as a siren sounds warning of incoming rockets in Ashdod November 15, 2012. Hamas fired dozens of rockets into southern Israel on Thursday, killing three people, and Israel launched numerous air strikes across the Gaza Strip, threatening a wider offensive to halt repeated Palestinian salvoes. REUTERS/Amir Cohen (ISRAEL - Tags: CIVIL UNREST) Published: Lis. 15, 2012, 9:42 dop. | Foto: Reuters

Ebola se vzduchem šířit nebude

Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie.  Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci.

Ebola. Ilustrační foto
Ebola. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islámský stát obsazuje kurdské vesnice

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) rychle postupují na severu Sýrie u hranic s Tureckem a obsadili tam 16 kurdských vesnic. Z mnoha opěrných bodů a základen v syrské provincii Dajr az-Zaur u hranic s Irákem se teroristé naopak stahují. Zřejmě v obavách, že Američané rozšíří nálety.

Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka | Foto: Reuters

Zadržení islamisté

Australská policie při rozsáhlé protiteroristické operaci zadržela patnáct lidí podezřelých z plánování násilného útoku na australském území. Do zátahu se zapojilo na 800 příslušníků federální policie, kteří prohledali více než dvě desítky objektů v Sydney. Razie policie podnikla i ve městech Brisbane a Logan na východě země.

Policie zablokovala cestu do dvou vesnic nedaleko Melku asi 80 kilometrů západně od Vídně.
Policie zablokovala cestu do dvou vesnic nedaleko Melku asi 80 kilometrů západně od Vídně. | Foto: REUTERS/Heinz-Peter Bade

Školní ostraha s granátomety

Školní policie ve Spojených státech čelí kritice za to, že se zapojila do programu získání armádních přebytků. Do výbavy policistů se tak dostaly například granátomety, útočné pušky M16 či obrněná vozidla odolávající minám. Některé školské úřady již ale kvůli odporu veřejnosti a organizací hájících lidská práva ohlásily, že policisté vojenské vybavení vrátí.

Otevřený podvěsný granátomet s montážní lištou, rukojetí a sklopnou pažbou.
Otevřený podvěsný granátomet s montážní lištou, rukojetí a sklopnou pažbou. | Foto: Jan Kouba, MO

Pokuta za nemoc

Saúdskoarabská podnikatelka, která se kvůli akutním zdravotním obtížím sama odvezla do nemocnice, dostala za řízení automobilu pokutu od policie. Ženy v Saúdské Arábii sice nemají zákonem zakázáno řídit, v zemi ale neexistuje možnost, že by legálně získaly řidičský průkaz.

Foto: Ford
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2014 15:48
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy