Periskop: Žena se sama odvezla do nemocnice. Dostala pokutu

Živě
Čtvrtek 18. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Parlament neschválil novou vládu

Libyjský parlament dnes odmítl schválit novou vládu Abdalláha Sáního. Požaduje, aby premiér místo kabinetu s 16 ministry sestavil menší tým, informovala agentura Reuters.

Podle parlamentního mluvčího Faradže Hašíma zákonodárci Sáního požádali, aby představil kabinet nanejvýše s deseti ministry.

Novou vládu schvaluje parlament, který po volbách z letošního 25. června nahradil přechodný Všeobecný národní kongres (GNC).  Ten se ale odmítl rozpustit a uznat nově sestavený zákonodárný sbor a dál zasedá odděleně od parlamentu.

Foto: Reuters

Zklamaná EU

Evropská unie je zklamaná nedostatečným pokrokem, který podle ní Írán činí ve snaze rozptýlit obavy mezinárodního společenství, že země vyvíjí jadernou bombu.

Brusel také na Teherán naléhá, aby spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Osmadvacítka vydala prohlášení v den, kdy v New Yorku začíná další kolo rozhovorů šesti světových mocností.

Guinejci kvůli ebole zaútočili na úředníky

Během manifestace proti úředníkům v západoafrické Guineji bylo zraněno nejméně 21 lidí.

Podle místního strážníka vesničané vyzbrojení kameny a holemi zaútočili na delegaci v čele s ministrem zdravotnictví, kterou do míst vyslala vláda, uvedla AFP.

Demonstranti prý měli za to, že členové delegace je přišli zabít, protože ebola je podle jejich názoru "vynálezem bílých k zabíjení černochů".

Foto: Reuters

Izrael vyděsily sirény

Obyvatele jihu Izraele opět vyděsily sirény protiraketového poplachu. Podle agentury Reuters však tentokrát z Pásma Gazy rakety odpáleny nebyly. Armáda tvrdí, že šlo o planý poplach. Pokud by rakety odpáleny byly, šlo by o druhý podobný incident od začátku příměří, které platí od 26. srpna mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Israeli people look up at the sky with smoke trails from an Iron Dome interceptor rocket and try to take cover as a siren sounds warning of incoming rockets in Ashdod November 15, 2012. Hamas fired dozens of rockets into southern Israel on Thursday, killing three people, and Israel launched numerous air strikes across the Gaza Strip, threatening a wider offensive to halt repeated Palestinian salvoes. REUTERS/Amir Cohen (ISRAEL - Tags: CIVIL UNREST) Published: Lis. 15, 2012, 9:42 dop.
Israeli people look up at the sky with smoke trails from an Iron Dome interceptor rocket and try to take cover as a siren sounds warning of incoming rockets in Ashdod November 15, 2012. Hamas fired dozens of rockets into southern Israel on Thursday, killing three people, and Israel launched numerous air strikes across the Gaza Strip, threatening a wider offensive to halt repeated Palestinian salvoes. REUTERS/Amir Cohen (ISRAEL - Tags: CIVIL UNREST) Published: Lis. 15, 2012, 9:42 dop. | Foto: Reuters

Ebola se vzduchem šířit nebude

Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie.  Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci.

Ebola. Ilustrační foto
Ebola. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islámský stát obsazuje kurdské vesnice

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) rychle postupují na severu Sýrie u hranic s Tureckem a obsadili tam 16 kurdských vesnic. Z mnoha opěrných bodů a základen v syrské provincii Dajr az-Zaur u hranic s Irákem se teroristé naopak stahují. Zřejmě v obavách, že Američané rozšíří nálety.

Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka | Foto: Reuters

Zadržení islamisté

Australská policie při rozsáhlé protiteroristické operaci zadržela patnáct lidí podezřelých z plánování násilného útoku na australském území. Do zátahu se zapojilo na 800 příslušníků federální policie, kteří prohledali více než dvě desítky objektů v Sydney. Razie policie podnikla i ve městech Brisbane a Logan na východě země.

Policie zablokovala cestu do dvou vesnic nedaleko Melku asi 80 kilometrů západně od Vídně.
Policie zablokovala cestu do dvou vesnic nedaleko Melku asi 80 kilometrů západně od Vídně. | Foto: REUTERS/Heinz-Peter Bade

Školní ostraha s granátomety

Školní policie ve Spojených státech čelí kritice za to, že se zapojila do programu získání armádních přebytků. Do výbavy policistů se tak dostaly například granátomety, útočné pušky M16 či obrněná vozidla odolávající minám. Některé školské úřady již ale kvůli odporu veřejnosti a organizací hájících lidská práva ohlásily, že policisté vojenské vybavení vrátí.

Otevřený podvěsný granátomet s montážní lištou, rukojetí a sklopnou pažbou.
Otevřený podvěsný granátomet s montážní lištou, rukojetí a sklopnou pažbou. | Foto: Jan Kouba, MO

Pokuta za nemoc

Saúdskoarabská podnikatelka, která se kvůli akutním zdravotním obtížím sama odvezla do nemocnice, dostala za řízení automobilu pokutu od policie. Ženy v Saúdské Arábii sice nemají zákonem zakázáno řídit, v zemi ale neexistuje možnost, že by legálně získaly řidičský průkaz.

Foto: Ford
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2014 15:48
 

Právě se děje

Další zprávy