Periskop: Australský Senát zrušil daň z uhlíku

Živě
Čtvrtek 17. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Jih Číny zasáhly povodně

Přinejmenším 18 mrtvých a na 170 000 evakuovaných si vyžádaly povodně, které po vydatných deštích zaplavily tři jihočínské provincie. Dalších šest lidí se pohřešuje.

Nejhůře je podle agentury AP zřejmě postižená provincie Chu-nan, kde musely úřady evakuovat téměř 150 000 lidí.

Voda tam zničila na 13.000 domů a škody se odhadují na 730 milionů jüanů (asi 2,4 miliardy Kč).

Foto: Reuters

Expremiérka může vycestovat

Thajští vojenští představitelé poprvé od květnového puče povolili sesazené premiérce Jinglak Šinavatrové, že může vycestovat za hranice.

Podle mluvčího armády se bývalá předsedkyně vlády poslední týdny snažila nepřitahovat na sebe moc pozornosti.

Zprávy podle BBC naznačují, že se Šinavatrová vydá do Francie na oslavu narozenin svého bratra Tchaksina – rovněž expremiéra Thajska sesazeného jiným pučem.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová. | Foto: Reuters

Doživotí za úplatky

Za braní úplatků poslal soud v Pekingu na doživotí do vězení vysokého čínského politika.

Wang Su-i, kterému je 53 let, byl podle místních médií obžalován z toho, že v letech 2005 až 2013 přijal úplatky v celkové výši 10,73 milionu jüanů (35 milionů korun).

Za přijaté peníze podporoval různé obchodní dohody nebo zajišťoval povyšování jednotlivých osob.

Senát zrušil daň z uhlíku

Australský Senát odhlasoval zrušení "uhlíkové daně", premiéru Tonymu Abbottovi se tak podařilo splnit jeden z hlavních cílů své vlády.

Daň na největší znečišťovatele uvalil předchozí kabinet, mezi politiky je předmětem hádek už řadu let, připomíná server BBC.

Konference slíbila pomoc po záplavách

Účastníci středeční dárcovské konference v Bruselu slíbili Bosně a Srbsku více než 1,8 miliardy eur (kolem 50 miliard Kč) na pomoc při odstraňování následků katastrofálních květnových záplav.

Pomoc má být použita mimo jiné k postavení nových domů a veřejných budov, k rychlému obnovení dodávek vody a elektrické energie a k poskytnutí naléhavé pomoci lidem, kteří přišli o domovy.

Foto: Reuters

V USA popravili trojnásobného vraha

V americkém státě Missouri byl popraven drogový dealer a vrah tří lidí John Middleton. Jeho spolupachatelka a životní partnerka si za podíl na jeho činech odpykává doživotí.

Odsouzenec do poslední chvíle trval na své nevině a snažil se prokázat choromyslnost.

Čtyřiapadesátiletý muž zabil své oběti v roce 1995. Důvodem byl strach z prozrazení, protože všichni tři zavraždění věděli o jeho dealerských aktivitách.

Vatikán odmítl vydat spis

Vatikán odmítl Polsku vydat vyšetřovací spis k případu bývalého arcibiskupa Józefa Wesolowského, který čelí obvinění ze sexuálního zneužití mladých chlapců.

Podle mluvčího polské prokuratury tak zastupitelství nemůže pokračovat ve vyšetřování, které zahájilo loni, napsala dnes agentura APA.

Wesolowski byl již v červnu Vatikánem zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu.

Desetitisíce lidí dnes brzy ráno zaplnily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kde papež František prohlásí za svaté své Jana Pavla II. a Jana XXIII.
Desetitisíce lidí dnes brzy ráno zaplnily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kde papež František prohlásí za svaté své Jana Pavla II. a Jana XXIII. | Foto: Reuters

Pavouk nepřežil

Muž z amerického státu Washington podpálil dům, když se snažil improvizovaným plamenometem zlikvidovat pavouka.

Podle tamních médií vznikla škoda okolo 60 000 dolarů (asi 1,2 milionu Kč).

Muž vyšetřovatelům sdělil, že pavouka zahlédl v prádelně. Zkusil ho zabít s pomocí zapalovače a plechovky barvy ve spreji. Pavouk požár pravděpodobně nepřežil, uvedl jeden z vyšetřovatelů.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2014 14:41
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy