Periskop: Útok z KLDR? Soul si spletl dveře od WC s dronem

Přenos skončil
Čtvrtek 15. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Mrtvé duše

Německý pohřební ústav poskytující své služby muslimským věřícím údajně prodával cestovní pasy zemřelých převaděčům ilegálních imigrantů.

Podle agentury DPA to zjistila berlínská policie, která při rozsáhlé razii v několika městských čtvrtích zabavila kufřík plný pasů a několik počítačů.

Podle policejního mluvčího Jense Schobranskiho se díky cestovním dokladům nebožtíků do Německa dostalo přinejmenším devět lidí, především ze Sýrie.

Ropa v ulicích Los Angeles

Ulice Los Angeles zaplavila v noci na dnešek ropa, která unikla z porušeného potrubí.

Dle požárníků citovaných agenturou AP nateklo do ulic 225 000 litrů suroviny. Na některých místech dosahovala po kolena.

Policie oznámila, že se ropa rozlila do vzdálenosti asi 800 metrů. Nikomu se nic nestalo.

Útočící toaleta

Jihokorejské ministerstvo obrany připustilo, že podezřelé trosky, které původně pokládalo za zřícený bezpilotní letoun z KLDR, byly jen falešným poplachem.

Z údajného severokorejského letounu se vyklubaly obyčejné dveře od mobilního záchodu, uvedla AFP.

Přítomnost podezřelých trosek zaklíněných mezi kameny a stromy v oploceném vojenském prostoru v kopcích jižně od Soulu nahlásil uvědomělý kolemjdoucí.

Prchlivá šéfka

Jill Abramsonová skončila coby šéfredaktorka prestižních The New York Times. Důvodem jsou podle vydavatele Arthura Sulzbergera konflikty, které šedesátiletá šéfka listu v redakci vyvolávala. Nahradí ji její dosavadní zástupce Dean Baquet.

Abramsonová se funkce - coby vůbec první žena - chopila v září 2011. Podle redaktorů mezi ní a Sulzbergerem panovalo napětí kvůli stížnostem zaměstnanců, že Abramsonová je prchlivá a vyvolává konflikty.

Baqueta například rozzlobilo, když bez konzultace s ním nabídla pozici druhého zástupce Janine Gibsonové z britského listu The Guardian.

Foto: Aktuálně.cz

Krejčířův omyl

Radovan Krejčíř se prý domníval, že si ho žádný policista v Jihoafrické republice nedovolí zatknout, prohlásil ve středu u soudu Paul Vusi Msimango, první svědek obžaloby.

Český uprchlík čelí společně s dalšími pěti lidmi obvinění z únosu, mučení a pokusu o vraždu. Msimango už dříve uvedl, že to byl právě Krejčíř, kdo chtěl Bhekiho Lukheleho zabít, aby se na jeho pohřbu dostal k jeho bratrovi - drogovému kurýrovi přezdívanému Doktor. Ten měl pro Krejčíře převážet 25 kilogramů pervitinu, ale s drogou utekl.

Čech údajně oběť nechal svázat a zkopat a sám mu pak lil na hlavu vařící vodu, až se muži na tváři objevily velké puchýře.

Foto: Reuters

Památník 11. září

V New Yorku se dnes slavnostně otevře muzeum věnované obětem a okolnostem teroristických útoků, které si v září 2001 vyžádaly tisíce mrtvých.

Národní památník a muzeum 11. září stojí na místě bývalých "dvojčat", mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC).

Prvních šest dnů bude památník přístupný jen pozůstalým obětí, záchranářům a lidem přímo postiženým teroristickými útoky.

Foto: Reuters

Další útok islamistů

Islámští radikálové znovu zaútočili na odlehlé nigerijské město, ze kterého bylo uneseno téměř 300 školaček.

Při přestřelce zahynulo 12 vojáků. Rozzlobení vojáci pak podle agentury AP stříleli na velícího důstojníka.

Nigerijské ministerstvo obrany bagatelizovalo incident a uvedlo, že vojáci pouze vyjádřili svůj hněv střelbou do vzduchu. Uvedlo také, že zahynuli pouze čtyři vojáci.

Foto: Reuters

Premiér musel utéct

Protivládní demonstranti v Thajsku vnikli do sídla vojenského letectva, kde jednal premiér Niváttumrong Búnsongpajsan s volební komisí o uspořádání červencových voleb.

Předsedu vlády přiměli k útěku, informovala agentura Reuters. "Volby 20. července nejsou proveditelné. Měly by být odloženy," řekl AFP generální tajemník komise.

V metropoli Bangkoku dnes v noci na dnešek zahynuli tři lidé a 22 dalších bylo zraněno při útoku ozbrojenců na tábor demonstrantů.

Foto: Reuters
Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 15. 5. 2014 15:37
 

Právě se děje

Další zprávy