Periskop: Čínskou "Nobelovku" za mír dostal Fidel Castro

Živě
Čtvrtek 11. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Atentát z roku 1980 bude znovu prošetřen

Německé státní zastupitelství nařídilo obnovit vyšetřování atentátu na mnichovské pivní slavnosti Oktoberfest z roku 1980. Zemřelo tehdy 13 lidí včetně strůjce atentátu, 21letého neonacisty Gundolfa Köhlera. Dosud ale není jasné, zda měl komplice.

Číšnice s pivními krígly ve stanu Hofbräuhaus na 181. Oktoberfestu.
Číšnice s pivními krígly ve stanu Hofbräuhaus na 181. Oktoberfestu. | Foto: Reuters

Otrokář obviněn

Britská policie obvinila 74letého muže, který dlouhých 30 let držel v jedné londýnské domácnosti v otroctví tři ženy. Aravindan Balakrishnan byl obviněn z trestných činů omezování osobní svobody, znásilnění, napadení a krutého zacházení, kterých se dopustil na osobě mladší šestnácti let. I Tři vězněné ženy byly zachráněny loni na podzim.

Foto: Reuters

Francouzi zabili vůdce islamistů

Francouzské jednotky v noci na dnešek zabily na severu Mali vysoce postaveného velitele islamistického hnutí Murábitún, který byl mimo jiné na americkém seznamu hledaných teroristů.

S odvoláním na francouzské ministerstvo obrany o tom informovala agentura AFP.

Ahmad at-Tilámsí byl zakládajícím členem Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (MUJAO), jedné z radikálních skupin napojených na teroristickou síť Al-Káida.

Děti zemřely na podchlazení

Kvůli těžkým podmínkám panujícím v provizorních uprchlických táborech na východě Libanonu zemřelo dvanáct syrských dětí.

Podle libanonského listu Al-Achbár byli mezi mrtvými také novorozenci. Hlavní příčinou úmrtí bylo podchlazení.

Libanon poukazuje na to, že břemeno uprchlíků je pro čtyřmilionovou zemi neúnosné.

Castro má cenu za mír

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro se stal držitelem letošní Konfuciovy ceny míru, která má být čínskou obdobou Nobelovy ceny za mír. Castro je vítězem letošního ročníku tohoto kontroverzního ocenění za to, že "přispěl k mírovému řešení mezinárodních konfliktů".

Čínské ocenění je v ostrém protikladu k názoru Západu, který osmaosmdesátiletého Castra považuje za diktátora, jenž stál téměř 50 let v čele represivní vlády jedné strany na Kubě.

Fidel Castro přišel osobně odevzdat svůj hlas.
Fidel Castro přišel osobně odevzdat svůj hlas. | Foto: Reuters

Vejce kvůli Čečensku

Násilným incidentem skončila v Moskvě tisková konference ruských humanitárních organizací věnovaná situaci v Čečensku po brutálním útoku islamistů z minulého týdne.

Ruští ochránci lidských práv na konferenci se znepokojením komentovali žhářské útoky na obydlí rodin údajných teroristů. Vzduchem ale začala létat syrová vejce a útok doprovázely hrubé urážky. Zasahovat museli policisté.

Berlínský primátor končí

Berlínský primátor Klaus Wowereit dnes po 13 letech odstoupí z funkce. Vedení německé metropole po něm převezme dosavadní radní pro rozvoj města Michael Müller.

Wowereit během své vlády udělal z Berlína jedno z turisticky nejatraktivnějších evropských měst, zároveň ale zvýšil jeho zadluženost a jsou mu vyčítány i průtahy při stavbě nového letiště.

Tentýž pohled na stejné místo, jen o více než dvě desetiletí později. Braniborská brána v srpnu 2011.
Tentýž pohled na stejné místo, jen o více než dvě desetiletí později. Braniborská brána v srpnu 2011. | Foto: Reuters

Nejasná příčina úmrtí

Izraelci a Palestinci se neshodli v příčině smrti palestinského ministra, který zemřel při středeční demonstraci na Západním břehu Jordánu.

Pitvu provedli palestinští a jordánští patologové a dospěli k závěru, že smrt Zijáda abú Ajna zavinily slzný plyn, fyzické napadení a opožděný převoz do nemocnice.

 Izraelský zdravotník, který byl s výsledkem pitvy obeznámen, ale sdělil agentuře Reuters, že abú Ajn měl nemocné srdce a příčinou smrti byl infarkt.

Foto: Reuters
Hong Kong - vlajka

Hongkong vyklízí hlavní tábor

Hongkongské úřady zahájily vyklízení hlavního protestního tábora prodemokratických aktivistů ve čtvrti Admirality, který více než dva měsíce blokuje dopravu.

Do tábora napochodovaly stovky policistů a začaly rozebírat barikády postavené demonstranty, uvedla agentura Reuters.

Foto: Reuters

Místo skládky oceán

Na hladině světových oceánů plave téměř 269 000 tun plastových odpadků. Z 5,25 bilionu kusů jich 92 procent tvoří jen části původních předmětů.

V časopise PLoS ONE tento odhad zveřejnila organizace 5 Gyres Institute se sídlem v Los Angeles.

Odborníci bijí na poplach kvůli tomu, že plasty jsou příčinou úmrtí obrovského množství dalších živočichů.

Foto: YouTube

Tálibán útočí

Při sebevražedném bombovém útoku v afghánském hlavním městě Kábul dnes zahynulo nejméně šest osob, z toho pět vojáků. Dalších nejméně 12 lidí bylo zraněno.

Atentátník se odpálil vedle autobusu afghánské armády, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace od afghánského ministerstva obrany. K atentátu se přihlásilo hnutí Tálibán.

Bombový útok v Aghánistánu

Původní předpoklad, že v Kábulu zabíjel sebevrah, se nepotvrdily. Fotografie z místa neštěstí.
0:27
Při bombovém útoku v Kábulu bylo zabito několik afghánských vojáků. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Po Kubě na motorce

Nejmladší syn revolučního hrdiny Ernesta Che Guevary si na Kubě otevřel agenturu, která nabízí několikadenní motocyklové vyjížďky po ostrově.

Skládá tím prý hold otcově vášni pro motorky, napsala agentura AFP.

Svou proslulou jízdu na motorce tehdy třiadvacetiletý marxistický revolucionář absolvoval napříč Jižní Amerikou od prosince 1951 do července 1952.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2014 17:00
 

Právě se děje

Další zprávy