Periskop: V syrské válce padlo už víc než 170 tisíc lidí

Přenos skončil
Čtvrtek 10. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Více než tři roky trvající občanská válka v Sýrii si vyžádala už přes 170 tisíc obětí. "Od 18. května 2011, kdy byla zaznamenána první oběť syrské revoluce v provincii Dará, zemřelo již 171 509 lidí," uvedla Syrská organizace pro lidská práva.

Třetinu z obětí tvoří civilisté, konkrétně je to 56 495 lidí, z toho 9092 dětí. O život přišlo i 65 803 vládních vojáků nebo členů provládních milic a 46 301 povstalců.

Foto: Reuters

Poslední cesta Costy Concordie

Vrak obří výletní lodi Costa Concordia se již za několik dnů vydá na svou poslední cestu. Z místa ztroskotání u italského ostrova Giglio bude odtažen do přístavu v Janově, kde ho sešrotují. Přípravné práce budou zahájeny v pondělí a do pohybu se dá vrak v případě příznivého počasí 20. července.

Trasu dlouhou 280 kilometrů urazí plavidlo asi za 72 až 96 hodin, v cíli by tedy podle plánu mělo být 24. července. Zvlášť důležité jsou však pro akci povětrnostní podmínky, protože vrak neustojí vlny vyšší než 2,6 metru.

Vrak Costy Concordie je totiž větší než Titanic. Měří 290 metrů, což odpovídá délce tří fotbalových hřišť.
Vrak Costy Concordie je totiž větší než Titanic. Měří 290 metrů, což odpovídá délce tří fotbalových hřišť. | Foto: Reuters

Smrt kvůli minám

A ještě jednou Tálibán, tentokrát z Afghánistánu. Islamističtí radikálové tam zastřelili šest lidí z organizace Halo Trust, kteří pracovali na odminování oblasti.

Neštěstí se stalo v provincii Herát na západě země, napsala agentura Reuters. Podle Abdula Raúfa Ahmádího, mluvčího provinční policie, se nyní strážci zákona snaží dopadnout únosce dalších tří pracovníků.

Armáda jde tvrdě proti Tálibánu

Přes 800 000 lidí už uprchlo před vojenským útokem proti Tálibánu na severozápadě Pákistánu.

Armáda chce zlikvidovat bašty povstalců, odkud v posledních letech prováděli teroristické akce. Podle oficiálních čísel bylo už při ofenzivě zabito 400 ozbrojenců a 20 vojáků.

Boj trval celou noc.
Boj trval celou noc. | Foto: Reuters

Ferhadija opět zdobí Banja Luku

Bosně se podařilo znovu postavit mešitu Ferhadija, kterou během války v 90. letech zničili Srbové.

Ferhadija byla jednou z nejstarších a nejdůležitějších mešit na Balkáně.

Mešita s minaretem zdobí správní středisko bosenských Srbů Banja Luka.

Na dostavbu interiéru zatím chybí prostředky.

Foto: Simona Holecová

Homosexuálové mohou k oltáři

V noci na čtvrtek americký soud v Coloradu zrušil zákaz sňatků homosexuálů.

Verdikt bude pravomocný až s rozhodnutím odvolávacího soudu, svatby se tedy prozatím konat nemohou.

V současnosti jsou sňatky homosexuálů legální v 19 amerických státech.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

FBI a NSA špehují americké muslimy

Americké informační služby kontrolovaly e-maily pěti vysoce postaveným americkým muslimům. Chtěly předejít možným bezpečnostním hrozbám.

Informace se dostala na veřejnost kvůli dokumentům, které zveřejnil Edward Snowden.

Podle serveru Intercept, který v minulosti zveřejnil několik Snowdenových dokumentů, mezi sledovanými byl právník, profesor a politik.

FBI a NSA sdělily, že kontrolují pouze problémové lidi.

V srpnu americká FBI zatkla třiadvacetiletého Brita Marcuse Hutchinse, který v květnu zastavil šíření viru WannaCry. Ten napadl 300 000 počítačů ve 150 zemích.
V srpnu americká FBI zatkla třiadvacetiletého Brita Marcuse Hutchinse, který v květnu zastavil šíření viru WannaCry. Ten napadl 300 000 počítačů ve 150 zemích. | Foto: Aktuálně.cz
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 10. 7. 2014 12:26
 

Právě se děje

Další zprávy