Periskop: Kozáci rozehnali happening Pussy Riot v Soči

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 19. 2. 2014 15:25
Středa 19. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Happening Pussy Riot

Policisté a příslušníci dobrovolnické kozácké hlídky ve středu v Soči násilně rozehnali happening punkové skupiny Pussy Riot.

Na Twitteru to oznámil mluvčí skupiny Pjotr Verzilov.

Při zásahu bylo podle jeho informací několik lidí převezeno k ošetření do nemocnice. Kozáci dívky bili obušky a do očí jim stříkali slzný plyn. Incident se odehrál v sočském přístavu.

Obnovená evakuace

V Sýrii obnovili evakuaci civilistů z obležené části města Homs. Podle syrské agentury SANA bylo evakuováno 11 starých lidí, žen a dětí.

Díky příměří, na němž se dohodla opozice s armádou začátkem února, se v minulých fázích evakuační operace podařilo z města dostat 1400 civilistů.

Operace ale byla po týdnu pozastavena, protože syrské úřady mezi evakuovanými vybíraly muže ve věku 15 až 55 let a vyslýchaly je. Kvůli nejasnému osudu těchto lidí OSN humanitární operaci přerušila.

Mubarak u soudu

Před soud v Káhiře se ve středu dostavil bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Po několikaměsíční pauze tak mohl pokračovat proces, v němž jsou Mubarak i jeho dva synové obviněni ze zneužití veřejných peněz při přestavbě prezidentských sídel.

Mubarak v soudní síni seděl vedle synů v kolečkovém křesle. Proces byl přerušen loni v srpnu a případ byl vrácen prokurátorovi, který do kauzy zahrnul další čtyři obviněné. Podle egyptských sdělovacích prostředků se na podvodech podíleli v manažerských pozicích.

Bude třetí svatba?

"Božský" Silvio Berlusconi je po čtyřech letech oficiálně svobodný. Bývalá herečka Veronika Lariová podala žádost o rozvod už v roce 2009, ale oficiálně soud manželství ukončil až nyní.

Spolu mají tři děti, podle rozsudku jí má Berlusconi platit výživné 1,4 milionu eur ročně.

Nyní se spekuluje, že se 77letý politik možná ožení potřetí, a to se svojí o bezmála půl století mladší snoubenkou Franceskou Pascalovou.

"Když se kácí internet, létají unfollow"

Turecký prezident Abdullah Gül v úterý podepsal kontroverzní zákon, který podle kritiků posiluje kontrolu internetu. A vyhlásil to prostřednictvím Twitteru.

Na mikroblogovací službě vzápětí během jediného dne přišel o zhruba 80 000 příznivců (followerů).

Větší tanky pro robustnější Číňany

Čína má největší armádu na světě, čím dál větší jsou ale i její vojáci. K tomuto závěru dospěla studie čínské armády, podle níž jsou vojáci nyní podstatně vyšší a těžší, než byli před 20 lety.

A rozdíl je tak velký, že hrozí, že se nevejdou do svého vybavení a vojenské techniky, napsal list Financial Times.

Studie proto doporučila vývoj větších modelů těžké vojenské techniky kvůli změnám parametrů generace Číňanů vyrůstajících v dostatku a za vydatné pomoci restaurací rychlého občerstvení.

Jeptiška za mřížemi

Americký soud v úterý uložil trest 35 měsíců vězení 84leté řádové sestře, která v roce 2012 spolu se dvěma dalšími aktivisty pronikla do jaderného zařízení Oak Ridge ve státě Tennessee. Její společníky soud poslal do vězení na 62 měsíců.

Průnik trojice do komplexu údajně narušil jaderný provoz a způsobil škody za více než 8500 dolarů (167 000 korun), informovala agentura Reuters.

Demonstrace v Thajsku

Thajští protestující, kteří usilují o svržení thajské premiérky Jinglak Šinavatrové, se dnes shromáždili před jejím prozatímním úřadem na ministerstvu obrany.

Premiérka se ale drží stranou od míst potenciálních střetů. Informovala o tom agentura Reuters. V úterý si přestřelky mezi protestujícími a policií v Bangkoku vyžádaly nejméně pět mrtvých.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy