Periskop: Češi udivují svět létajícím kolem

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
13. 6. 2013 17:13
Čtvrtek 13. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Inspektor se po neštěstí zastřelil

Foto: Aktuálně.cz

Nedávné neštěstí v americké Filadelfii, kde v troskách zřícené budovy zemřelo šest lidí, má další oběť.

Sebevraždu spáchal 52letý inspektor, který měl dům na starosti. Zastřelil se ve svém autě. Podle policie budovu kontroloval v polovině května.

Ve stopách Jana Tleskače

Foto: Aktuálně.cz

Češi opět pronikli na titulní strany předních zpravodajských serverů.

Tentokrát ovšem nikoliv kvůli nedávným povodním či aktuálnímu zatýkání politiků a vysokých státních úředníků (jehož si dvě hodiny po čtvrtečním poledni povšimli kromě tiskových agentur snad jen Slováci a Poláci).

Svět udivuje prototyp létajícího kola. Každý čtenář Rychlých šípů ví své, ale i tak ta podívaná stojí za to.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pan Ki-mun: Pošleme víc vojáků na Golany

Foto: Aktuálně.cz

Rozšíření syrské občanské války na Izraelem kontrolované Golanské výšiny ohrožuje příměří mezi oběma zeměmi. Ve středeční zprávě pro bezpečnostní radu Organizace spojených národů na to upozorňuje generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Patnáctičlenné radě proto doporučuje navýšit počet vojáků pozorovatelské mise OSN pro zmírňování napětí (UNDOF) z 900 na 1200. Mírové jednotky Spojených národů operují v 70kilometrovém pásmu mezi izraelským a syrským územím. 

Skončí to Mladičem

Foto: Aktuálně.cz

Haagský tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ukončí svoji činnost v roce 2016, a to vynesením rozsudku nad Ratkem Mladičem.

Informoval o tom server BalkanInsight, podle něhož další agendu převezme OSN, konkrétně Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT).

Na verdikt se stále čeká ve velkých procesech s předákem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem, vůdcem vzbouřených Srbů v Chorvatsku Goranem Hadžičem a právě s vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem.

Jak šel čas s Mladičem:

Rekord zhatila medúza

Foto: Aktuálně.cz

Osmadvacetiletá Australanka Chloë McCardelová se chtěla stát prvním člověkem, který zdolá Floridský průliv bez ochranné klece proti žralokům.

Svůj pokus přeplavat 160 kilometrů z Kuby na Floridu ale musela po jedenácti hodinách vzdát. Zranila ji totiž medúza.

Chloe McCardelová vystartovala z Havany ve středu, po pár hodinách ale musela svůj pokus doplavat na Floridu vzdát.
Chloe McCardelová vystartovala z Havany ve středu, po pár hodinách ale musela svůj pokus doplavat na Floridu vzdát. | Foto: Reuters

Jednorožec dostal razítko

Vlajka Turecka.
Vlajka Turecka. | Foto: Aktuálně.cz

Celníci na letišti v jihoturecké Antalyi si uřízli pořádnou ostudu. Jak upozornil Daily Mail, devítiletou Britku Emily Harrisovou totiž pustili do země na "falešný" pas.

To by možná nebylo až tak podivné, kdyby šlo o vydařený padělek. Ale nešlo... Byl vypsán rukou a z fotografie na hraniční kontrolu koukal růžový plyšový jednorožec. Dívenka i tak dostala vstupní razítko.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy