reklama
 
 

Periskop: Bush starší si oholil vlasy. Kvůli charitě

25. 7. 2013
Čtvrtek 25. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Podvody s kreditkami

Prokuratura amerického státu New Jersey obvinila pětici cizinců ze zřízení rozsáhlé hackerské sítě, s jejíž pomocí připravili své oběti o stovky milionů dolarů.

Obviněnými jsou čtyři Rusové a jeden Ukrajinec. K penězům se dostali přes krádeže kódů z kreditních karet, kterých získali nejméně 160 milionů.

Podle agentury AP jde o největší hackerskou kauzu, jakou kdy americké soudy projednávaly.

Vražda opozičního politika

V Tunisku zavraždili poslance a šéfa opoziční strany. Po únorové smrti opozičního předáka Šukrího Bilajda je to letos druhá politická vražda v zemi.

O zabití Muhammada Brahmího informovala tuniská televize. Brahmí patřil k arabským levicovým nacionalistům a podílel se na přípravě nové ústavy.

Podle televize ho pachatelé zabili ráno před jeho domem u Tunisu. Údajně ho zasáhlo 11 střel.

Sledování bez omezení 

Americký protiteroristický program na tajné sledování internetu prošel první vážnou zkouškou na půdě Kongresu, když poslanci těsnou většinou odmítli pokusy omezit monitorování zákonem.

Návrh na omezení aktivit Národní agentury pro bezpečnost (NSA) odmítli poslanci poměrem hlasů 217 ku 205.

Bezpečnostní služba měla podle návrhu například mít právo na monitorování internetu a telefonních hovorů jen v případě, že sledovaná osoba je vystavena policejnímu vyšetřování.

Velvyslankyně Kennedyová

Prezident USA Barack Obama se rozhodl svěřit klíčový diplomatický post velvyslankyně v Japonsku dceři bývalého amerického prezidenta Johna Kennedyho.

Pětapadesátiletá Caroline Kennedyová má právní vzdělání a Obamovi výrazně pomáhala v kampani před prezidentskými volbami v roce 2008.

Caroline je jediným žijícím potomkem Johna a Jacqueline Kennedyových.

Snowdena vydat nelze

Rusko nemůže Spojeným státům vydat bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, neboť by tím porušilo mezinárodní právo, řekl agentuře Interfax šéf ruské prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov.

"Podle mezinárodních úmluv nelze vydat člověka, který požádal o dočasný azyl," prohlásil Fedotov.

Snowdenovo postavení je podle něj navíc ještě složitější. Jelikož se Snowden stále nachází v tranzitním prostoru letiště Šeremeťjevo, a legálně tedy v Rusku nepobývá, nemá nad ním země žádné pravomoci.

Ředitelka u výslechu

Indická policie ve středu zadržela ředitelku školy, kde zemřelo 23 dětí poté, co ve školní jídelně dostaly oběd otrávený smrtícím pesticidem. Ve čtvrtek o tom informovali veřejní činitelé.

Ředitelka ihned po hromadné otravě uprchla. Nyní se ale údajně sama vzdala policii, která ji zadržela a vyslýchá ji.

Policie doufá, že ředitelka by mohla být klíčovou osobou schopnou objasnit, jak se pesticid smíchaný s olejem na vaření do jídla dostal.

Holohlavý Bush 

George Bush starší, americký exprezident, si nechal oholit vlasy ve snaze podpořit chlapce nemocného leukemií.

Dvouletý Patrick, syn jednoho z členů Bushovy ochranky, podstupuje léčbu, jejímž vedlejším účinkem je ztráta vlasů.

Bush se k neobvyklé formě podpory nemocného dítěte odhodlal tento týden. Ochranka založila webovou stránku ve snaze získat prostředky na další Patrickovu léčbu.

Střelba od Tálibánu 

Střelec na slovenské vojáky v Afghánistánu se ve videonahrávce zveřejněné na internetu přiznal ke spolupráci s radikálním hnutím Tálibán. Popsal také průběh útoku a svůj následný útěk z vězení.

Tvrdí, že se chtěl mstít cizím armádám kvůli nočním nájezdům, které podnikly v Afghánistánu a při kterých prý zemřeli nevinní lidé.

K útoku na slovenské vojáky, kteří jsou v Afghánistánu součástí mezinárodní mise ISAF, došlo před dvěma týdny v provincii Kandahár.

Vězni za 54 milionů

Náklady na jednoho vězně na americké vojenské základně Guantánamo letos vzrostly na 2,7 milionu dolarů za rok, tedy v přepočtu asi na 54 milionů korun.

Uvedli to demokratičtí poslanci, kteří se snaží dosáhnout uzavření guantánamské věznice.

Demokrat Adam Smith před senátním výborem řekl, že současné náklady na provoz zařízení vyskočily na 454 milionů dolarů ročně, což představuje zhruba 2,7 milionu na každého ze 166 vězňů.

Vlna solidarity

Tragická nehoda španělského rychlovlaku Alvia z Madridu do Ferrolu, která si vyžádala nejméně 77 obětí, spustila vlnu solidarity po celé zemi.

V Santiagu de Compostela, poblíž kterého vlak v zatáčce vykolejil, míří od nočních hodin lidé do nemocnic, aby darovali krev na záchranu raněných.

Velkou roli ve svolávání dobrovolníků hraje i španělská policie, která k dárcovství vybízí na svém - rekordně sledovaném - účtu na Twitteru. Výzvu opakovala ještě ve čtvrtek dopoledne.

Útok na ambasádu

Libyjské ministerstvo vnitra informovalo o útoku na velvyslanectví Spojených arabských emirátů v Tripolisu. Podle prvních zpráv se ranní incident obešel bez obětí.

Věc vyšetřují bezpečnostní složky. Domnívají se, že na budovu někdo vypálil granát. Vyšetřování je ale teprve v počátečním stadiu.

autoři: Zahraničí, Jana Černá | 25. 7. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama